ابراز تاسف ناوی پیلای از کشته شدن نوجوانان فلسطینی

سیاسی

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل از کشته شدن دو نوجوان فلسطینی در کرانه باختری، به شدت ابراز تاسف کرد و آغاز تحقیقات فوری درخصوص این حادثه را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در نامه‌ای خطاب به نماینده دائم رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در خصوص کشته شدن دو نوجوان فلسطینی در پانزدهم ماه مه در کرانه باختری توسط سربازان اسرائیلی، ابراز تاسف کرد و انجام تحقیقات فوری در این زمینه را خواستار شد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل نیروهای امنیتی اسرائیل دو نوجوان 16 و 17 ساله را که در یک راهپیمایی در کرانه باختری شرکت کرده بودند، به ضرب گلوله کشتند.

تحقیقات اولیه دفتر حقوق بشر سازمان ملل نشان می‌دهد این نوجوانان در لحظه حادثه هیچ اقدام خطرناکی نکرده و تهدیدی برای سربازان اسرائیلی نداشتند.

سیسیلی پوئیلی سخنگوی خانم پیلای در این باره گفت: کشته شدن این دو نوجوان طبق قوانین بین‌المللی حقوق بشر و حقوق بین‌الملل جزو کشتارهای فراقانونی محسوب می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: تحقیقات در زمینه این حادثه باید مرتب، قانونی، مستقل، شفاف و موثر باشد.

خانم پوئیلی افزود: ما از اسرائیل می‌خواهیم که نتایج این تحقیقات و مراحل مربوط به مجازات عامل آن را به صورت علنی اعلام کند.

دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر علاوه بر این ابراز تاسف کرد که نیروهای امنیتی اسرائیل اخیرا علیه فلسطینیان مرتکب اعمال خشونت‌آمیز شده‌اند.

سخنگوی ناوی پیلای در پایان متذکر شد: ما پیش از این بارها در مورد استفاده بیش از حد نیروهای اسرائیل از ابزار اعمال فشار و خشونت‌آمیز بدون اینکه این نیروها مسوولیت چنین حوادثی را به عهده بگیرند، ابراز نگرانی کرده‌ایم این در حالیست که اسرائیلی‌ها باید در برخورد با معترضان طبق اصول بنیادین استفاده از ابزار اعمال فشار و بر اساس حقوق بین‌الملل عمل کنند.

انتهای پیام

کد N303688