۰
علی لاریجانی:

امام خمینی به لوازم مردم سالاری دینی هم اعتقاد داشت

  • ۲۰بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
سیاست داخلی

چون در فضایی که امام می‌زیست حضور داشتیم، شاید بزرگی حرکت ایشان را حس نکنیم چون امام آن نیت که در بعثت نبوی بود را برجسته کردند و در طول تاریخ هیچ‌کس نتوانست چنین کاری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امام نه تنها به مردم سالاری دینی توجه داشت بلکه به لوازم آن نیز اعتقاد داشت و برای تحقق فرهنگ اسلامی تلاش‌های فراوانی در این زمینه انجام داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا علی لاریجانی پس از حضور نمایندگان مجلس درحرم مطهر امام خمینی (ره) و تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل، با تبریک بعثت پیامبر اسلام(ص) اظهار کرد: انقلاب پیامبر(ص) بر محور توصیه مبارزه با ظلم، ایجاد قسط و عدالت و حکومت مردم سالاری در جهان بود.

وی ادامه داد: هر چند زحمات پیامبر (ص) و اولیاءاسلام پس از آن در طوفانی که امویان و عباسیان به راه انداختند به سکون گرایید مخصوصا در زمان حکومت عباسیان که با پرچم ادامه دهنده راه پیامبر(ص) و اولیاشان برافراشته شد اما نه تنها به آرمان‌های بلند ایشان دست نیافت بلکه تبدیل به یک روحیه اشرافیتی و سلطنتی تبدیل شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از پیامبر(ص) نهضت‌هایی به وجود آمدند تا راه ایشان را ادامه دهند، ادامه داد: اما آنها دوام نیاوردند و این امام (ره) بود که توانستند دوباره به آرمان‌های صدر اسلام بازگردند و آن را زنده کنند.

لاریجانی ادامه داد: چون در فضایی که امام می‌زیست حضور داشتیم، شاید بزرگی حرکت ایشان را حس نکنیم چون امام آن نیت که در بعثت نبوی بود را برجسته کردند و در طول تاریخ هیچ‌کس نتوانست چنین کاری کند.

وی بابیان اینکه مردم سالاری براساس نه شرقی و نه غربی استوار است ابراز کرد: سرمایه این حرکت بر محور عقلانیت است و افراطیون به خاطر عدم توجه به این محور گرفتار این جریان شدند و اسلام را از عقلانیت جدا کرده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ویژگی دیگر تفکر امام را همه جانبه‌گرایی اسلام خواند وگفت: امام نه تنها به مردم سالاری دینی توجه داشت بلکه به لوازم آن نیز اعتقاد داشت و برای تحقق فرهنگ اسلامی تلاش‌های فراوانی در این زمینه انجام داد.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.