نیمی از کارمندان حوزه‌های رای‌گیری افغانستان اخراج شدند

کمیسیون انتخابات افغانستان نیمی از کارمندان حوزه‌های رای‌گیری را به خاطر تقلب در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته میلادی، از کار برکنار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری مانیتورینگ دسک، این افراد که 5338 تن هستند از فعالیت در دور دوم این انتخابات که قرار است 14 ژوئن 2014 برگزار شود، منع شد‌ه‌اند. هر دو نامزد پیشروی این انتخابات به انجام تقلب مظنون هستند.

میلیون‌ها تن از افغان‌ها بدون توجه به تهدیدهای طالبان در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حضور یافتند و تعداد شرکت کنندگان دو برابر تعداد حاضرین در انتخابات 2009 بود.

بنا بر گزارش کمیسیون انتخابات افغانستان، عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه سابق این کشور در دور نخست 9 / 44 درصد آرا را کسب کرد در حالیکه اشرف غنی احمدزی، وزیر سابق مالی 5 / 31 درصد آرا را به دست آورد.

این کمیسیون در دور نخست انتخابات 11 هزار کارمند داشت و بسیاری از آن‌ها که اخراج شدند مسئول حوزه‌های رای‌گیری بودند.

یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان به خبرنگاران گفت که از وزیر کشور خواسته تا روسای پلیس را که در این تقلب در دور نخست انتخابات دست داشتند، برکنار کند. تعداد حوزه‌های رای‌گیری در دور دوم قرار است افزایش یابد و از 3500 به 23 هزار و 312 برسد.

انتهای پیام

کد N303097