رئیس جمهور لیتوانی در دور دوم انتخابات پیروز شد

سیاسی

دالیا گریبائوسکایت، رئیس جمهور لیتوانی موفق شد و در دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور از رقیب سوسیال دموکراتش پیشی بگیرد و پیروز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دالیا گریبائوسکایت 58 ساله، رئیس جمهور کنونی لیتوانی و کمیسیونر سابق اتحادیه اروپا از حامیانش تشکر کرد و پیروزی‌اش بر زیگمانتاس بالسیتیس، از حزب سوسیال دموکرات را تاریخی خواند و گفت: لیتوانی هیچ‌گاه پیش از این یک رئیس جمهور را برای بار دوم انتخاب نکرده بود.

وی در جریان سخنرانی پس از پیروزی گفت: نتایج این انتخابات یک تعهد و مسئولیت بزرگ برای لیتوانی است. من به وظایف خود ادامه می‌دهم و آنچه را که برای ساکنان لیتوانی ضرورت دارد، انجام می‌دهم.

میزان محبوبیت گریبائوسکایت پس از محکوم کردن الحاق کریمه به روسیه و حمایت از افزایش حضور نیروهای ناتو در لیتوانی برای کشوری که در جریان جنگ سرد، تحت حاکمیت روسیه بود، افزایش یافته است.

وی در دور نخست این انتخابات که دو هفته قبل برگزار شد، پیروز بود اما نتوانست اکثریت قاطع را به دست آورد.

براساس نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لیتوانی، گریبائوسکایت 6 / 58 درصد آرا را کسب کرده و رقیب سوسیال دموکراتش 4 / 41 درصد را به دست آورده است.

همچنین نتایج اولیه نشان می‌دهد که 7 / 43 درصد از 5 / 2 میلیون فرد واجد شرایط شرکت در این انتخابات پای صندوق‌های رای رفته بودند.

انتهای پیام

کد N302972