دیدار مقامات سابق آمریکایی با دیپلمات ارشد کره شمالی

آمریکا,مذاکرات

تهران - ایرنا - یک دیپلمات ارشد کره شمالی مسوول برنامه های هسته ای این کشور روز دوشنبه از ملاقات غیررسمی برخی مقام های سابق آمریکایی با وی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کیودو ژاپن، «ری یونگ هوو» مذاکره کننده ارشد هسته ای کره شمالی در مذاکرات متوقف شده خلع سلاح هسته ای شش جانبه گفت: به هنگام سفر هفته گذشته به مغولستان، «جوئل ویت» مقام پیشین وزارت امور خارجه آمریکا و چند نفر دیگر از مقامات سابق این کشور که مسوول امور کره شمالی بودند، با وی دیدار کردند.

وی افزود: این دیدار در فرودگاه بین المللی پکن پایتخت چین پس از آن صورت گرفت که وی از «اولان باتور» پایتخت مغولستان باز می گشته است.

این مقام کره شمالی به جزییات گفت و گوها با مقام های سابق آمریکایی اشاره ای نکرد، اما گفته می شود به احتمال زیاد مقامات سابق آمریکایی در این دیدار در خصوص نحوه از سرگیری مذاکرات شش جانبه هسته ای که با هدایت چین و حضور ژاپن، کره جنوبی، روسیه و آمریکا انجام می شد، گفت و گو کردند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کره شمالی در ماه سپتامبر (شهریور) سال گذشته نیز با «جوئل ویت» در برلین آلمان ملاقات کرده است.

کره شمالی به منظور پایان دادن به بن بست در مذاکرات شش جانبه از سال 2008 میلادی بارها خواستار ازسرگیری این مذاکرات بدون هیچ پیش شرطی شده است، اما آمریکا و کره جنوبی با اتخاذ موضعی خصمانه درقبال پیونگ یانگ کماکان مانع آغاز این مذاکرات شده اند.

آساق 1450**1545
کد N302930