سیدحسن نصرالله:| 171045

سوریه همچنان در برابر توسعه‌طلبی اسرائیل ایستاده است

سیاسی

سوریه همچنان در برابر توسعه طلبی اسرائیل ایستاده است و دیگر کشورهای عربی را از تجاوزات و توسعه طلبی‌های این رژیم حفظ کرده است؛ و همچون قلعه‌ای محکم و استوار مانع تحقق اهداف توسعه طلبانه اسرائیل می‌شود.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به آینده محور مقاومت و سوریه تأکید کرد، تجربه ارائه شده از مقاومت در سال ۲۰۰۰ برخاسته از ارزش‌های اسلامی است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، «سید حسن نصرالله» در سخنانی به مناسبت سالروز پیروزی مقاومت، گفت: «در سالروز پیروزی مقاومت در ۲۵ ماه می‌۲۰۰۰ مانند هر سال در اینجا دیدار می‌کنیم تا بر اهمیت تاریخی و بزرگی این دستاورد و معانی آن تأکید کنیم.»
سید حسن نصرالله در این سخنرانی که به صورت زنده از شبکه العالم پخش شد، تأکید کرد: «مهم‌ترین دستاورد این پیروزی، نابودی طرح ایجاد «اسرائیل بزرگ» است. پیامدهای این پیروزی همچنان در دو طرف جبهه یعنی لبنان و فلسطین و امت ما از یک طرف و دشمن از طرف دیگر ادامه دارد.»
سید حسن نصرالله ادامه داد که اگر این پیروزی نبود؛ پیروزی‌های پس از آن نیز محقق نمی‌شد.

حضور گسترده لبنانی‌ها در مراسم سالروز پیروزی مقاومت در بنت جبیل
وی تأکید کرد: «متأسفانه امروزه سعی می‌شود تا اسلام به گروه‌های اسلام‌گرا و تفکرات آن‌ها، قتل و کشتار و ویرانی عبادتگاه‌ها و صدور احکام اعدام دیگران به دلیل اختلافات سیاسی، ارتباط داده شود، که این کار جنایت در حق اسلام و خیانت توسط کسانی است که دست به چنین کاری می‌زنند».
دبیرکل حزب الله لبنان، با بیان اینکه پیروزی ۲۵ می‌۲۰۰۰ نمونه و تجربه‌ای متفاوت بود، تاکید کرد: «در چنین روزهایی هزاران نفر از مبارزان به منطقه نوار مرزی رفتند؛ در آنجا هم‌وطنان ما که وابسته به گرایش‌ها و طوایف مختلف بودند زندگی می‌کردند و با وجود آنکه برخی در جریانات جنوب و بقاع غربی و لبنان دست داشند، همه به یاد دارند که چگونه خویشتنداری شد و اسیبی به اماکن عبادت وارد نشد و با هیچ کس بد رفتاری صورت نگرفت. این مقاومت را اسلام به وجود آورد. این مقاومت اسلامی است.. این مقاومت ملی عربی لبنان است.. تجربه ارائه شده از مقاومت در سال ۲۰۰۰ برخاسته از ارزش‌های اسلامی است.»

پایبندی به معادله طلایی
سید حسن نصرالله تأکید کرد: «ما به معادله طلایی ارتش، مردم و مقاومت پایبندیم و کاری نداریم که این موضوع در بیانیه وزارتی نوشته شود یا نشود. البته طبیعتا مضمون این معادله در بیانیه وزارتی محفوظ است.»
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که مهم آن است که لبنان بتواند از خود دفاع کند؛ از تحول و ارتقای توانایی‌های مادی و نظامی ارتش حمایت می‌کنیم و حساسیتی درباره این مسأله نداریم و تأکید می‌کنم که مقاومت با توجه به همه رویدادهای منطقه، از توانایی بازدارندگی خود در مقابل دشمن محافظت می‌کند.
سید حسن نصرالله تاکید کرد که باید به بقیه پرونده‌های باقیمانده درباره لبنان از جمله منازعه با رژیم اسرائیل اهمیت دهیم؛ یعنی مزارع شبعا، تپه‌های کفر شوبا و بخش لبنانی غجر، پرونده نیروهای مقاومت، شهروندان، یا اسرا و تجاوزات هوایی، دریایی و زمینی.

تجاوزات مرزی رژیم صهیونیستی
سید حسن نصرالله با اشاره به افزایش اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در مناطق مرزی گفت: باید به این مسأله توجه شود. ما با دشمن از هر مکانی که وارد شود مقابله می‌کنیم. البته در مناطق مرزی این مسأله از طریق ارتش و نیروهای یونیفل حل می‌شود، اگر امور به وضعیت خطرناکی نرسد، طبیعی است که دولت باید این مسائل را حل کند ولی اگر ادامه یافت، این امر نیازمند یک راه حل است.
دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: دشمن نمی‌تواند تحمل کند که ساکنان مناطق مرزی با احساس خوشبختی زندگی کنند، دشمن نمی‌تواند ببیند که مردم ما در امتداد مناطق مرزی در روستاهای خود با احساس امنیت زندگی می‌کنند و شب و روز در حال رفت و آمد هستند. این بخشی از شکست دشمن است که در سال ۲۰۰۰ محقق شد. این امر از جهت دیگر موجب ترس دشمن است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت که در گذشته ما نگران مردم و کشاورزانمان بودیم، ولی اکنون این رژیم صهیونیستی است که در اراضی اشغالی نگران ترسیده است و نظامیان آن از کشاورز و حتی صدای آب می‌ترسند.
سید حسن نصرالله تاکید کرد: «امروز در برابر ارتشی قرار داریم که بیشتر از آنکه بترساند، می‌ترسد. ترس این رژیم فقط در مناطق مرزی و مربوط به نظامیان آن نیست، بلکه این ترس در جبهه داخلی، سران سیاسی، جوامع صهیونیستی و شهرک‌ها و اراضی غصب شده ریشه دوانده و آن‌ها از مقاومت و آمادگی آن می‌هراسند.»
سید حسن نصرالله تأکید کرد: «دشمن طرف مقابل را جدی و کاملا آماده می‌بیند، بنابراین هر تحرک و فعالیتی را در نظر می‌گیرد.»

در بحران سوریه فقط تماشاگر نیستیم
سید حسن نصرالله با اشاره به بحران سوریه گفت: من سال گذشته نیز اعلام کردم که ما فقط تماشاگر بحران سوریه نخواهیم بود و دست روی دست نخواهیم گذاشت.
وی افزود: سوریه همچنان در برابر توسعه طلبی اسرائیل ایستاده است و دیگر کشورهای عربی را از تجاوزات و توسعه طلبی‌های این رژیم حفظ کرده است؛ و همچون قلعه‌ای محکم و استوار مانع تحقق اهداف توسعه طلبانه اسرائیل می‌شود.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: سوریه از برقراری هر گونه رابطه‌ای با این رژیم خودداری می‌کند و هنوز از مقاومت لبنان و فلسطین حمایت می‌کند. ما به همین دلایل از سوریه حمایت می‌کنیم.
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: چرا نباید از سوریه که حامی مقاومت لبنان و فلسطین است، دفاع کنیم.

توطئه برای تجزیه کشورهای منطقه
سید حسن نصرالله تاکید کرد که امروز توطئه تجزیه کشورهای منطقه بیش از پیش آشکار شده است. تجزیه کشورهای منطقه براساس مذهب و قومیت توطئه‌ای است که هم اکنون اجرا می‌شود.
وی افزود: «توطئه‌ای برای تجریه کشورهای منطقه براساس تعداد گروه‌های مسلح فعال در منطقه آماده شده است؛ به عنوان مثال اگر سرکردگان یک گروه مسلح با همدیگر اختلاف پیدا کنند، هر یک از سرکردگان تلاش خواهد کرد که در محدوده نفوذ خود کشوری برای خود تشکیل دهد؛ باید با این توطئه مقابله کرد.»
سید حسن نصرالله گفت: «هر مسلمانی که اقدام خوبی انجام دهد، به نفع خودش و دینش انجام داده است و اگر کار بدی انجام دهد، فقط به ضرر خودش انجام داده است؛ زیرا دین اسلام هر گونه اقدام نادرست و بدی را محکوم می‌کند.»
سید حسن نصرالله تأکید کرد که لبنان باید قدرت بازدارندگی خود را در برابر دشمن صهیونیستی حفظ کند زیرا قدرت بازدارندگی تنها ضامن حفظ لبنان و حاکمیت ارضی آن است.

پایداری سوریه و مقاومت
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به آگاه شدن کشورهای منطقه از شدت و خطر تهدید آمیز گروه‌های مسلح در سوریه، تاکید کرد: امروز می‌توانیم بگوییم که سوریه و محور مقاومت پایداری کردند تا یک پیروزی واقعی و قطعی دیگر محقق شود. امروز سوریه و محور مقاومت در حال پیشروی هستند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه
سید حسن نصرالله گفت که سوریه در میدان و همچنین آشتی ملی پیش می‌رود و به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شود و کسانی که به اصطلاح دوستان سوریه نامیده می‌شوند٬ نتوانستند مانع این انتخابات شوند.
سید حسن نصرالله تاکید کرد: «آن‌ها تلاش می‌کنند حتی با استفاده از زور مانع از برگزاری انتخابات شوند؛ به عنوان مثال شنیدیم که داعش اعلام کرد که هیچ‌کس در حسکه حق شرکت در انتخابات را ندارد.»
وی تاکید کرد: «سوریه به برگزاری انتخابات نزدیک می‌شود و چالش واقعی این است که به مردم سوریه و به ویژه مناطقی که مخالفان در آنجا هستند اجازه دهید در این انتخابات شرکت کنند؛ ولی طبیعتا این کار (از نظر مخالفان مسلح) ممنوع است.»
سید حسن نصرالله گفت که در سال ۲۰۰۶ طرحی برای کل منطقه در نظر گرفته شده بود ولی جنگ اصلی در لبنان بود. گروه‌های مقاومت لبنان، ارتش و مردم همگی ایستادیم و با این طرح جنگیدیم.

طرح جدید برای خاورمیانه در سوریه
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: امروز نسخه جدیدی از این طرح را به منطقه آوردند ولی صحنه بازی این بار سوریه است.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: امروز رهبری و مردم سوریه در حال مبارزه هستند و دوستانشان نیز در کنار آن‌ها ایستاده‌اند؛ برخی می‌گویند که کسانی که در سویه می‌جنگند به فلان جهت وابسته‌اند و این رهبری سوریه نیست که در حال جنگ است؛ این ادعا‌ها درست نیست زیرا فقط دوستانی در سوریه هستند که در حال ارائه نوعی کمک هستند.

آینده سوریه و مقاومت
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: در این جبهه پایداری و مقاومت وجود دارد و این طرح (طرح جدید برای خاورمیانه) شکست خواهد خورد و سوریه و محور مقاومت پیروز خواهند شد.

روزی که همه از سوریه تشکر می‌کنند
سید حسن نصرالله گفت: این امت اجازه نمی‌دهد که طرح آمریکایی برنامه یا تفکرات خود را بر آن تحمیل کند؛ و روزی خواهد رسید که با آشکار شدن واقعیت‌ها، همه کشور‌ها و ملت‌های منطقه از سوریه و مردم این کشور به دلیل پایداری و پیروزی قدردانی کنند، زیرا آن‌ها در می‌یابند که سوریه با پایداری و مقاومت خود چه خطراتی را از منطقه و فلسطین دور کرد.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: روزی فرا خواهد رسید که حتی دولت‌هایی که ضد سوریه توطئه کردند، از این کشور به دلیل پایداری و پیروزی تشکر کنند.
وی افزود: «همه کسانی که در لبنان از ما به دلیل دخالت در سوریه انتقاد کردند، روزی خواهد رسید که به ما آفرین می‌گویند.»

موضوع انتخاب رئیس‌جمهوری لبنان
دبیرکل حزب الله لبنان درباره اوضاع داخلی این کشور گفت: ما در مرحله‌ای بسیار مهم و حساس قرار داریم که از امروز آغاز شده است و باید با آرامش این مرحله را سپری کنیم. نباید مردم را عصبانی کرد زیرا این امر کشور را نابود می‌کند. باید ثبات و آرامش داخلی را حفظ کنیم، و به گفت‌وگو بین گروه‌های داخلی در زمینه انتخاب رئیس‌جمهوری ادامه دهیم.
سید حسن نصرالله تاکید کرد: «مهم این است که در کمترین زمان ممکن رئیس‌جمهوری را انتخاب کنیم، و هیچ کس به دنبال فرصت‌طلبی و طولانی کردن این فرایند به هدف تغییرات منطقه‌ای و بین‌المللی نباشد.»
سید حسن نصرالله تأکید کرد: «هنوز این امکان وجود دارد که رئیس‌جمهوری قوی را که دارای مقبولیت مردمی است انتخاب کرد.»
وی افزود که طبیعتا ما خواستار آن هستیم که در کمترین زمان ممکن رئیس‌جمهوری انتخاب شود نه اینکه دوره رئیس‌جمهوری تمدید شود؛ ما خواستار انتخاب رئیس جمهوری هستیم که ثبات کشور را تضمین کند.

به دنبال رئیس‌جمهوری حامی مقاومت نیستیم
سید حسن نصرالله گفت که ما به دنبال رئیس‌جمهوری نیستیم که از مقاومت لبنان حمایت کند، این جمله درست نیست؛ زیرا این مقاومت است که از دولت، ملت و میهن و حاکمیت و امت حمایت می‌کند.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: «هدف ما متواضعانه است؛ ما رئیس جمهوری را می‌خواهیم که ضد مقاومت توطئه نکند و به مقاومت از پشت خنجر نزند و موضعی ثابت درباره مقاومت داشته باشد.»
وی افزود: «باید به توانایی‌های خود در مقابله با چالش‌ها و تهدید‌ها اطمینان داشته باشیم؛ تهدید‌ها هرچه که باشد با توانایی‌هامان می‌توانیم پیروزی را به دست آوریم.»

سید حسن نصرالله تاکید کرد: «با معادله طلایی، از اسرائیل و طمع‌ورزی‌های آن ترسی نداریم. طرح هجوم به محور مقاومت و امت در منطقه در حال شکستن است و محور مقاومت در حال پیشرفت است. مهم این است که از سرزمین خود لبنان پاسداری کنیم.»

کد N302540