انتخابات ریاست‌جمهوری مصر آغاز شد

سیاسی

انتخابات ریاست جمهوری مصر امروز(دوشنبه) با حضور مردم این کشور برای انتخاب یکی از دو نامزد این انتخابات به عنوان رئیس جمهور جدید در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی الوطن العربی ،اولین مرحله از انتخابات ریاست جمهوری مصر که انتخاباتی منحصر به فرد برای تعیین هفتمین رئیس جمهور این کشور به شمار می‌رود با حضور 53 میلیون و 900 هزار شهروند واجد شرایط مصری در مراکز انتخاباتی آغاز شد.قرار است این انتخابات طی دو مرحله امروز و فردا(سه شنبه) برگزار شود.

قرار است شرکت کنندگان در این انتخابات به عبدالفتاح السیسی ، وزیر دفاع سابق این کشور و یا رقیب وی حمدین صباحی، رهبر جنبش مردمی رای بدهند.

پیشتر عدلی منصور، رئیس جمهور موقت مصر طی یک سخنرانی که با حضور گسترده ملت این کشور انجام شد ابراز اطمینان کرد که این انتخابات با موفقیت انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: همگی ما باید در این انتخابات حاضر شویم تا آزادانه رئیس جمهور کشورمان و شخصی که صلاحیت اداره کشور را دارد عاقلانه انتخاب کنیم.

پیشتر کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرده بود که دست کم 16 هزار قاضی از دادگاه‌های این کشور و دادستان کل و هیات‌های قضایی بر 13 هزار و 899 کمیته انتخاباتی نظارت دارند.

از سوی دیگر وزارت کشور مصر تاکید کرد که در مرحله "آزمایش واقعی" برای عبور از وضعیت کنونی این کشور قرار دارد.

محمد ابراهیمی، وزیر کشور مصر در پیامی به نیروهای امنیتی تاکید کرد: نتایج این آزمایش روند تلاش‌ها و اقدامات نیروهای امنیتی را مشخص خواهد کرد و این موفقیت به منزله پیروزی اراده مردم مصر است.

از سوی دیگر صدقی صبحی، وزیر دفاع مصر عنوان داشت که نیروهای مسلح در حمایت از ملت کوتاهی نمی‌کنند و مانند دژی محکم برای این ملت خواهند بود. وی همچنین تاکید کرد که کشورش در مسیر ایجاد دولتی توانمند که به قانون‌های مصر پایبند باشد پیش می‌رود.

رفعت قصمان، مشاور نخست وزیر این کشور نیز اظهار داشت که این دولت تمامی تلاش خود را برای برگزاری انتخابات شفاف به کار خواهد گرفت.

وی توضیح داد که دستگاه‌های امنیتی اقدامات بی‌سابقه‌ای را برای ممانعت از تحقق اهداف اعضای اخوان‌المسلمین در پیش گرفته است.

انتهای پیام

کد N302474