مواضع صباحی و سیسی درباره ایران

تسنیم نوشت:

هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر بر گسترش رابطه با ایران تاکید دارند اما صباحی این را در چارچوب منافع ملی مصر و السیسی آن را بر اساس ثبات کل منطقه و کشورهای خلیج فارس تعریف می‌کند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، حمدین صباحی بنیان‌گذار جریان مردمی مصر در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی مصر گفت: وی در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری، بر اساس منافع ملی با همه کشورها از جمله ایران، رابطه برقرار خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: من به هیچ عنوان قصد جنگ‌افروزی با ایران یا ترکیه را ندارم و امنیت کشورهای خلیج[فارس] بخشی از امنیت مصر به شمار می‌رود.
نامزد رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری مصر در بخش دیگری از این گفتگو اعلام کرد که من از حق ایران در دستیابی به تکنولوژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز حمایت می‌کنم.
وی افزود: من با دستیابی ایران به بمب هسته ای مخالف هستم و باید پیمان منع گسترس سلاح‌های هسته‌ای به طور عادلانه اجرا شود.
«صباحی» در اولین انتخابات دموکراتیک بعد از سرنگونی «حسنی مبارک» دیکتاتور مخلوع مصر نیز شرکت و بعد از «محمد مرسی» رئیس‌جمهور برکنار شده مصر و احمد شفیق در مکان سوم قرار گرفت.
موضع السیسی درباره ایران
«عبد الفتاح السیسی» در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز درباره روابط با ایران گفت که رابطه با ایران مشروط به عدم وارد آمدن لطمه به امنیت و ثبات خلیج فارس است و تا زمانیکه هیچ خطر و تهدیدی برای این امنیت نیست، هرگز رابطه با ایران مانعی ندارد و اگر خطری امنیت قومی عربی را تهدید نکند، هرگز مشکلی در این رابطه وجود نخواهد داشت.
وی در خصوص سوریه نیز نسبت به تجزیه این کشور هشدار داد و خواستار راه حل مسالمت آمیز و حفظ تمامیت ارضی سوریه شد.
السیسی درباره روابط با ترکیه نیز معتقد است که روابط با ملت‌ها متمایز از روابط با دولت‌هاست و آنکارا باید سعی کند رابطه با قاهره را اصلاح کند نه اینکه بر عکس آن را انجام دهد.

5252

کد N302416