دبیرکل سازمان ملل خواستار انتخاب سریع رییس جمهور لبنان شد

لبنان,انتخاب رییس جمهوری

بیروت – ایرنا - ˈبان کی مونˈ دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای خواستار انتخاب سریع و بدون تاخیر رییس جمهوری جدید لبنان شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های لبنانی، بان کی مون از گروه های لبنانی خواسته است تا با ادامه گفت وگوها و رایزنی ها بطور فشرده شرایط را برای انتخاب سیزدهمین رییس جمهوری لبنان فراهم کنند.

براساس این گزارش، دبیرکل سازمان ملل متحد از اینکه پارلمان لبنان از انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور در مهلت قانونی منظور شده در قانون اساسی ناتوان ماند ، ابراز تاسف کرده است.

وی رهبران گروه های لبنانی را به تلاش برای ادامه فعالیت های موسسات دولتی بطور موثر و کارآمد فراخوانده تا دولت لبنان بتواند با چالش هایی که این کشور را تهدید می کند، مواجهه شود و همچنین به تعهدات بین المللی پایبند بماند.

بان کی مون در این بیانیه با تشکر از ˈمیشل سلیمانˈ رییس جمهوری سابق لبنان، از سازمان های بین المللی خواسته است تا به عنوان شریک لبنان در تلاش هایش برای تحقق این اهداف به همکاری خود با آن ادامه دهند.

رسانه های لبنانی همچنین نوشتند که بان کی مون و میشل سلیمان در تماسی تلفنی تصمیم گرفته اند تا در آینده با یکدیگر دیدار و درباره لبنان گفت وگو کنند.

دوره 6 ساله میشل سلیمان دوازدهمین رییس جمهوری لبنان در میان فراز و فرودها بویژه پیامدهای بحران در کشور همسایه آن یعنی سوریه پایان یافت.

لبنان از دیروز (یکشنبه) 25 ماه مه 2014( 4 خرداد ماه 1393) وارد خلاء سیاسی شده و با پایان دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان طبق قانون اساسی این کشور، وی اکنون به باشگاه رییسان جمهوری سابق لبنان پیوست.

دوره دوازدهمین رییس جمهوری لبنان که با خروج سلیمان از کاخ ریاست جمهوری ( بعبدا) عملی شد در حالی است که کرسی ریاست جمهوری این کشور از دیروز خالی است تا نمایندگان پارلمان لبنان، سیزدهمین رییس جمهور لبنان را برگزینند.

از دیروز تا روزی که جایگزین میشل سلیمان انتخاب شود تمام صلاحیت ها و اختیارات رییس جمهوری به هیات دولت لبنان منتقل و جلسات دولت برخلاف گذشته در کاخ نخست وزیری و زیر نظر ˈتمام سلامˈ تشکیل خواهد شد.

ناظران دوره سختی را برای لبنان پیش بینی کرده اند اما همه امیدوارند که با خویشتنداری گروه های سیاسی و احساس مسئولیت و ادامه کار دولت ومجلس بار دیگر ناامنی ها و نابسامانی ها به این کشور باز نگردد و دشمنان طمعکار نتوانند از این فرصت برای تحمیل مصائب و مشکلات بیشتر به لبنان سوء استفاده کنند.

نمایندگان مجلس لبنان 5 بار تلاش کردند در مهلت قانونی با تشکیل جلسه، سیزدهمین رییس جمهوری را انتخاب کنند اما به دلیل اینکه نتوانستند در خصوص یک نامزد به توافق برسند، در تحقق این ماموریت خود ناکام ماندند و ˈنبیه بریˈ رییس مجلس لبنان اعلام کرده که جلسه پارلمان متفوح است و هر لحظه که نمایندگان به توافق برسند، رییس جمهوری جدید انتخاب خواهد شد.

خاورم ** 1324/1275
کد N302380