پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین شد

یوروشنکو

ˈپترو پوروشنکوˈ تاجر میلیاردر اوکراینی موفق شد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز یکشنبه برگزار شد، با کسب اکثریت آرا در مرحله نخست به پیروزی برسد.

بگزارش ایرنا به نقل از یورو نیوز، نتایج اولیه انتخابات اوکراین نشان دهنده آن است که پوروشنکو حدود 56 درصد آرا را به دست آورده است.

براساس این گزارش ، ˈیولیا تیموشنکوˈ، نخست وزیر پیشین اوکراین، تنها 9/ 12 درصد آرا را به دست آورده است.


پوروشنکو ۴۸ ساله که به عنوان «سلطان شکلات» شناخته می شود، ساعاتی پس از اعلام نتیجه انتخابات، ˈویتالی کلیچکو ˈ را به عنوان شهردار کی یف، پایتخت، برگزید.


پترو پوروشنکو قبل از انتخابات اعلام کرده بود، در صورت پیروزی، فرایند سیاست کنونی دولت را در نزدیکی به اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد.


او پس از پیروزی در انتخابات در کی یف گفت: «ابتدا باید به همه شهروندان اوکراین صلح و آرامش داد.»


پترو پوروشنکو پیشتر با استناد به نظرسنجی های انتخاباتی از رای دهندگان درهنگام خروج آنها از حوزه های رای گیری، خود را حائز «اکثریت مطلق و آشکار» در دور اول دانسته واز تعهد خود درباره هدایت کشور به سوی اروپا خبر داده بود.


این اعلام پروشنکو، همزمان با بسته شدن مراکز و حوزه های راگیری و آغاز شمارش آرای انتخابات در شامگاه روز یکشنبه روی داد.


میلیاردر اوکراینی که رقیب یولیا تیموشنکو معروف به بانوی انقلاب نارنجی به شمار می رود، گفت: همه نظر سنجی ها نشان می دهند که انتخابات در یک دور تمام شد و من رییس جمهور جدید دولت هستم.


پوروشنکو که یکی از ثروتمندترین مردان اوکراین است خواستار پایان یافتن حضور افراد مسلح غیرمجاز در شهرها و روستاهای کشور شده است.


گفته می شود که نیروهای جدایی طلب هوادار روسیه در شهرهای دونتسک و لوگانسک در بسیاری از مناطق مانع رای دادن شهروندان شدند.


در این دوشهر تنها چند مرکز رای توانستند به فعالیت های خود ادامه دهند.


گرچه در شهر دونتسک هزاران نفر علیه انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات کردند، اما در مجموع شرکت مردم اوکراین در این انتخابات به صورت غیرمنتظره ای بالا بود.


مقامات رسمی اوکراین اعلام کردند که تا ساعت سه بعدازظهر روز یکشنبه (4 خرداد / 25 مه) بیش از 40 درصد از واجدان شرایط رای خود را به صندوق ها ریخته بودند. انتخابات تا ساعت هشت شب روز یکشنبه ادامه داشت.


در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در سال 2010 میلادی در مجموع 66 درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده بودند.


انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین با حضور یکهزار و 200 ناظر بین المللی انجام شد. نتایج نهایی و قطعی انتخابات قرار است روز دوشنبه ( 5 خرداد / 26 مه) اعلام شود.


اوکراین از زمان فرار ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری مخلوع اوکراین به روسیه در ماه فوریه سال جاری تا کنون رئیس جمهوری نداشت.

کد N302322