آسمان روابط هند و سریلانکا همچنان ابری است

هند

تهران-ˈماهیندا راجا باکسه ˈرییس جمهوری سریلانکا اعلام کرد که در مراسم سوگند نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر جدید هند که قرار است روز دوشنبه با حضور مقامات کشورها به ویژه کشورهای عضو سارک در دهلی نو برگزار شود، شرکت نمی کند.

به گزارش رسانه ها، رییس جمهوری سریلانکا خاطرنشان کرد که هیچ مقامی از این کشور برای شرکت در این مراسم راهی دهلی نخواهد شد.

این اقدام از سوی این کشور همسایه در حالی اتخاذ می شود که بسیاری از کشورها حتی دشمنان دیروز که سابقه چند جنگ را با هم دارند، از این فرصت برای توسعه روابط دوجانبه و کاهش تنش در این منطقه استقبال کرده اند.

به نظر می رسد اختلافات و مشکلات بین دو کشور هند و سریلانکا که ریشه تاریخی و فرقه ای دارد، به این زودی ها پایانی برای آن متصور نیست.

برخی از مقامات و کارشناسان سریلانکا معتقدند:تغییر نخست وزیر در کشور قدرتمند همسایه به خصوص که اگر این فرد مودی باشد، نمی تواند تغییر چشمگیری در روابط دو کشور بوجود آورد.**اختلافات هند و سریلانکا

مودی در تبلیغات انتخاباتی خود تهدید کرد که سیاست سخت گیرانه ای در قبال مسلمانان و افراد مهاجر سریلانکایی اتخاذ می کند و این سخنان باعث نگرانی کلمبو شده بود.

گروههای طرفدار تامیلهای سریلانکا در شهرهای ایالت جنوبی هند ازجمله حامیان

تامیل از مخالفان سرسخت برقراری هرگونه روابط بین این دو کشور هستند به گونه ای که در جریان سفر سال گذشته ماهیندارا راجا پاکسه رییس جمهوری سریلانکا به هند این گروهها با برافراشتن پرچمهای سیا ه در شهر تیرویانی اعتراض خود را به این سفر اعلام کردند.

احزاب تامیل در ایالت تامیل نادوی هند، دولت راجاپاکسه را مسوول کشتار غیرنظامیان در روزهای آخر جنگ داخلی سریلانکا درسال 2009 با شورشیان ببرهای تامیل می دانند.

دولت کلمبو با رد این اتهامات خواستار استفاده از راهکار سیاسی برای حل اختلافات با اقلیت تامیل سریلانکا است .

دولت سریلانکا از همسایه عضو سارک خود می خواهد توجه بیشتری در زمینه سرمایه گذاری این کشور انجام دهد اما تلاش گروههای تندرو و بی توجهی هند به این کشور باعث شد که سریلانکا دست خود را به سوی چین، رقیب دیرینه هند دراز کند و بهره برداری از یکی از بنادر مهم خود را به چین واگذار کند.** موانع توسعه روابط بین دوکشور

دولت هند برای توسعه همکاری همه جانبه بخصوص نظامی با سریلانکا با موانعی همچون اعتراض سازمانها و احزاب تامیل در ایالت تامیل نادوی خود روبرو است.به گونه ای که در اوایل دهه هشتاد تامیلها با ترور و قتل راجیو گاندی نخست وزیر فقید هند واکنش منفی و تندی به کمکهای نظامی و اعزام نیروی این کشور به سریلانکا برای مقابله با تامیلها نشان دادند.

این اقدامات باعث شد که دولت هند همچنان ملاحظات تامیلها را در باره توسعه همکاری با دولت کلمبو رعایت می کند.

دولت هند خواستار حل اساسی اختلافات میان دولت سریلانکا و تامیلها است که در مناطق شمالی و شمال شرقی این کشور زندگی می کنند.

دهلی نو معتقد است هر چند دولت سریلانکا به لحاظ نظامی بر ببرهای شورشی تامیل پیروز شده است اما تا زمانی که در برای حل اساسی بحران نژادی حرکت نکند وضعیت فعلی شکننده خواهد بود.

به نظر می رسد مخالفت رئیس جمهوری سریلانکا با اعطای هرگونه امتیاز سیاسی به تامیلها در تحریک احزاب تامیل در ایالت تامیل نادوی هند بی تاثیر نبوده است .

باید دید دولت راستگری مودی خواهد توانست با فاصله گرفتن از شعارهایش در دوران انتخابات ریاست جمهوری یخ روابط بین دو کشور را آب کند و یا اینکه روابط دو کشور همچنان تحت تاثیر تندرها قرار خواهد گرفت.

**آساق ** 1600 **1577
کد N301865