۰

رسانه ها و یک وظیفه ملی

  • ۱۰بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
حسن روحانی,سازمان ملل,دولت یازدهم

پرویز اسماعیلی

اواخر آذر ماه سال گذشته، مجمع عمومی سازمان ملل متحد طرح پیشنهادی رئیس جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط گرایی» (WAVE) را با اجماع و بدون رای مخالف به تصویب رساند. این طرح ظرفیت آن را دارد تا به عنوان یک جنبش بین المللی، سایه شوم افراط گرایی، خشونت و کشتار را بر سر ملت های جهان کمرنگ کند و حتی بزداید. استقبال جهانی از این ایده نیز، دلایل متعددی داشت. از جمله اینکه بیشتر از طرح یک سیاستمدار، نظریه ای اندیشمندانه و مبتنی بر فطرت مشترک انسانی بود. و دیگر آنکه؛ بیشتر از خودِ موضوع تروریسم، علتهای پدید آورنده آن یعنی افراط گرایی و خشونت را هدف گرفته بود.
جهانِ زخم دیده از تروریسم، حامی اصلی این ایده است و کشورهای حامی تروریسم هم به دلیل منطق قوی آن، لااقل برای حفظ ظاهر آهنگ مخالفت ندارند. طی روزهای گذشته، کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا (CICA) نیز در بیانیه پایانی اجلاس شانگهای حمایت کامل از طرح دکتر حسن روحانی را اعلام کردند. دبیر کل سازمان ملل و سایر مقاماتی که در حاشیه اجلاس شانگهای به دیدار رئیس جمهور آمدند نیز در خصوص این موضوع سخن گفتند.

این ایده، که در مبانی دینی و انقلابی و ملی ما ریشه دارد، قاعدتا به تلاش و تبلیغات گسترده تری نیازمند است. صدا و سیمای ما می تواند این فرصت بزرگ را ابتدا به یک گفتمان ملی تبدیل کند و در مرحله بعد آن را به عنوان پارادایمی فراگیر در سطوح بین المللی مطرح و پیگیری نماید. وظیفه ای که سایر رسانه ها هم بر عهده دارند. این ایده ها و فرصت ها متعلق به اشخاص نیستند. گفتگوی تمدنها و یا جهان عاری از افراط، خشونت و تروریسم، نماد آرمانها و باورهای ملت ایران هستند و نباید با نگاه شخصی و رقابتی به روسای جمهور، چنین گفتمان جذاب و فرصت آفرینی را در فرایند سازیِ نظام بین الملل نادیده انگاشت. رسانه های ما دارای هر سلیقه سیاسی که باشند باید کمپینی مشترک آغاز کنند و با ترویج این گفتمان و تبدیل آن به یک «روحیه ملی» به جهانیان ثابت کنند که چنین ایده هایی برآمدِ ذات فرهنگی ملتی است که از خشونت و خونریزی و افراط و ترور بیش از هر ملتی خسارت دیده و گاه می بیند.

دشمنان اسلام و ایران با طرح هایی چون اسلام هراسی و ایران هراسی و با دروغ های رسانه ای فراوان، برای چند دهه اسلام و ایرانی جعلی و طرفدار خشونت و تروریسم را تصویر کردند. اینکه طرح جهان عاری از خشونت، افراط و تروریسم از سوی رئیس جمهور ایران مطرح شد و در سازمان ملل به اتفاق به تصویب رسید و اکنون نیز نهادهای منطقه ای و بین المللی بر آن تاکید می کنند؛ دو گروه را سخت دلواپس کرده است. یکی رژیم صهیونیستی و دیگری افراط گرایانی نظیر القاعده و طالبان و امثال آنها را، که با حمایت برخی ابرقدرتها بوجود آمدند تا هم آتش تفرقه و کشتار را هماره بر سر پیروان آخرین پیامبر بیفروزند و هم آتش اسلام هراسی و ایران هراسی دروغین را برای بهره برداری جهان استکبار در منطقه شعله ور نگهدارند.

امیدوارم شخصیت های دلسوز رسانه ای با نگرش ملی و دقت بیشتری به این موضوع بیندیشند و جنبشی در امتداد طرح wave علیه دو گروه فوق که دشمنان قسم خورده اسلام ناب محمدی (ص) و البته ایرانند، پایه گذاری کنند. در این مسیر همه با هم خواهیم بود. بسم الله

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.