دست رد بزرگان حوزه به همایش "نگران‌ها" در قم

سیاست داخلی

اگر چه همایش "ما نگرانیم" در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، اما هیچ یک از مسئولان حوزه های علمیه کشور و حوزه علمیه قم و بزرگان حوزه در آن حضور نداشتند/در این همایش بولتن های ضد دولتی میان حاضران توزیع شد.

ایلنا: همایشی تحت عنوان "مانگرانیم" عصر دیروز در قم و در مدرسه فیضیه این شهر، همزمان با همایش "ما دلاوریم" در تهران و همایش "ما دلواپسیم" در اصفهابرگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اگرچه مکان برگزاری همایش "ما نگرانیم" در مدرسه فیضیه، مهمترین مدرسه علمیه شیعه در قم بود و عنوان شده بود این برنامه، همایش حوزویان در انتقاد به رویکردهای فرهنگی دولت است، اما واقعیت چیز دیگری بود، چه آنکه بیشتر چهره‌های سیاسی وابسته به جبهه پایداری و اصولگرایانی چون علی اصغر زارعی، مهرداد بذرپاش، احمد امیرآبادی فراهانی، مرتضی آقاتهرانی، ناصر سقای بی ریا، حسین جلالی، سیدمحمود نبویان، بهرام بیرانوند، الیاس نادران و... بودند و حدود نیمی از جمعیت را نیز افراد غیر طلبه تشکیل می‌دادند.

**بزرگان حوزه، غایبان اصلی همایش

گفته می‌شود یکی از دلایلی که باعث شد برگزار کنندگان این همایش، آن را در مدرسه فیضیه قم برگزار کنند، این بود که تجمع در این مدرسه احتیاج به اخذ مجوزهای قانونی ندارد؛ آنها در این همایش عکس‌هایی از مراجع تقلید و بزرگان حوزه با مضمون انتقاد به وضعیت حجاب و عفاف و... که بیشتر آن‌ها نیز مربوط به دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد بود را در میان مراسم نصب کرده بودند. اما از آن جا که بسیاری از بزرگان حوزه می‌دانستند نگرانی مسئولان همایش "ما نگرانیم" نه مسائل فرهنگی، بلکه دولت روحانی است، در این برنامه حاضر نشدند؛چرا که بزرگان حوزه و مراجع تقلید، پس از پیروزی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خوشحالی خود را ابراز کرده و همواره با استقبال گرم از اعضای هیئت دولت در دفاتر خود در قم تأکید می‌کنند که دولت روحانی وارث 8 سال مشکلات پدید آمده بر اساس بی‌تدبیری هاست و در حال حاضر شرایط کشور رو به بهبودی می‌رود.

هیچ یک از مسئولان حوزه های علمیه کشور و حوزه علمیه قم و بزرگان حوزه از جمله آیت‌الله استادی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور و دیگر اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه آقایان مرتضی مقتدایی، سیدمحمد غروی، محمودرضا جمشیدی و... که مدیر حوزه‌های علمیه کشور را منصوب می کنند، آیت الله حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه کشور و هیچ یک از معاونین وی و همچنین حجت الاسلام و المسلمین احمد فرخ فال مدیر حوزه علمیه قم نیز در این مراسم حضور نداشتند.

*پخش بولتن‌های ضد دولتی در همایش نگران ها

از جمله دست نوشته‌هایی که در دست برخی از افراد حاضر در مراسم بود اغلب در انتقاد به اظهارات رییس جمهور بود.در این دست نوشته ها آمده بود، " از مساوی انگاشتن هنرمند ارزشی و غیر ارزشی نگرانیم "؛ " آقای رئیس جمهور! چه زمانی اصل هشتم قانون اساسی را اجرا می کنید؟"، "آزای شبکه های اجتماعی، فضای مصموم شیطانی" و...؛ همچنین در گوشه ای از این مراسم دست نوشته ای با عنوان تجمع شناسنامه دارها دیده می شد که چند نفر در جلوی آن با شناسنامه ایستاده بودند. در پایان این مراسم و زمانی که قطعنامه پایانی قرائت می شد، دو بولتن در راستای تخریب دولت روحانی با عناوین "هولوکاست هسته ای در توقف نامه ژنو" منتسب به مؤسسه فدائیان قائم(کلانشهر تهران) و همچنین بولتنی با عنوان "نگرانیم – فهرستی از عملکرد عناصر فرهنگی دولت یازدهم" منتسب به مجمع طلاب رهروان ولایت در میان حاضران پخش شد.

مهدی سلحشور مداح معروف هیئت فاطمیون قم نیز در این همایش اشعاری با مضمون "گرفته است سیاهی، زمانه را در بر"، "دوباره قصه احزاب شده" و... را خواند. برخی از زنان حامی تفکر جبهه پایداری نیز در حیات کوچک حرم حضرت معصومه(س) که چسبیده به پشت مدرسه فیضیه قرار داشت تجمع کرده بودند  پارچه نوشته ای را در مخالفت با عملکرد دولت امضا کردند.

حجت الاسلام و المسلمین آشتیانی نماینده قم در مجلس و رئیس فراکسیون روحانیون و حجت الاسلام احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز از سخنرانان این مراسم بودند.

کد N301575