عباس: از هر طرح واتیکان درباره صلح استقبال می‌کنیم/پاپ فرنسیس: باید وضع موجود خاتمه یابد

سیاسی

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در کنفرانس خبری مشترک با پاپ فرنسیس در بیت‌لحم تاکید کرد: به تلاش‌های واتیکان در راستای برقراری صلح عادلانه و فراگیر چشم امید داریم و از هر طرحی از سوی واتیکان جهت برقراری صلح استقبال می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز (یکشنبه) در کنفرانس خبری مشترک با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در بیت لحم تاکید کرد: پاپ فرنسیس را در جریان آخرین تحولات مربوط به روند صلح و همچنین وضعیت اسیران فلسطینی و نیز اقدامات اسرائیل در قدس شرقی قرار دادم.

عباس افزود: اسرائیل بدون اینکه هیچ محاکمه‌ای انجام داده باشد بسیاری از فلسطینی‌ها را به اسارت درآورده و بیش از 30 روز است که اسیران فلسطینی در محکومیت بازداشت بی‌دلیل خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند و این وضعیت نمی‌تواند ادامه داشته باشد بلکه باید تلاش جامعه جهانی را به همراه داشته باشد. ما از دولت اسرائیل می‌خواهیم از این اقداماتی که برخلاف قوانین بین‌المللی است، دست بردارد.

وی تاکید کرد: باید درهای قدس شرقی به روی تمامی اتباع ادیان مختلف باز باشد اما سیاست‌های اسرائیل موجب مهاجرت بسیاری از مسیحیان و فلسطینی‌ها از سرزمین اصلی‌شان شده است.

عباس خاطرنشان کرد: ما خواهان زندگی در امنیت و صلح به دور از کینه و به دور از اشغالگری هستیم که این امر غیرممکن نیست.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بار دیگر اهداف تلاش‌های فلسطین در زمینه تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی را در کنار اسرائیل تکرار کرد.

عباس خاطرنشان کرد: اگر اسرائیل از اراضی اشغالی عقب‌نشینی کند تمام کشورهای عربی و اسلامی آن را به رسمیت شناخته و با آن رابطه برقرار خواهند کرد.

وی گفت: فلسطین به تلاش‌های واتیکان برای احقاق حق مردم و دستیابی به آینده‌ای امن و با ثبات و بازگشت به جایگاه فرهنگی خود امیدوار است. ما از این فرصت تاریخی استفاده کرده و به همسایگان اسرائیلی خود می‌گوییم که به ندای صلح گوش دهید چرا که امنیت و صلح همان‌طور که منافع ملت ما را تامین می‌کند به نفع ملت شما نیز است. ما خواهان برقراری صلحی براساس احترام هستیم.

عباس خاطرنشان کرد: دنبال کردن سیاست‌های دوگانه و سیاست یک بام و دو هوا نتیجه‌ای نخواهد داشت و امنیت اسرائیل تنها با برقراری صلح عادلانه برقرار خواهد شد.

پاپ فرانسیس نیز تاکید کرد: صلح و امنیت یک مساله طبیعی است که موجب حل تمامی مشکلات می‌شود. ما می‌خواهیم که اقلیت مسیحی در فلسطین از حقوقی برابر همانند دیگر شهروندان و نیز از آزادی‌های دینی بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد که برقراری صلح هدفی برای واتیکان باقی خواهد ماند و ما محمود عباس را مرد صلح و سازنده صلح می‌دانیم و نشست اخیری که با او داشتیم موجب تقویت روابط میان فلسطین و واتیکان شد که از این امر می‌توان برای دستیابی به توافقی جهت بهبود وضعیت مسیحی‌ها و ایجاد یک همزیستی مسالمت‌آمیز استفاده کرد.

وی تاکید کرد که زمان پایان درگیری اسرائیل و فلسطین و تلاش دو چندان برای برقراری صلح فراگیر فرارسیده است.

پاپ فرانسیس افزود:‌ منطقه خاورمیانه ده‌ها سال است که از تبعات این درگیری رنج می‌برد و زمان آن رسیده این وضع که غیرقابل قبول است پایان یابد و شرایط برای برقراری صلح فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ به رسمیت شناختن حق تشکیل دو کشور از سوی همه برای برقراری امنیت و صلح در ضمن مرزهای به رسمیت شناخته شده بین‌المللی ضروری است.

پاپ ابراز امیدواری کرد که به طرح‌ها و برنامه‌ها در این زمینه پاسخ مثبت داده شود.

انتهای پیام

کد N301199