فرمانده کل سپاه :رسالت سپاه حفظ انقلاب اسلامی است

سپاه پاسداران

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: رسالت سپاه حفظ انقلاب اسلامی است و حفظ انقلاب اسلامی نیز چیزی جز حفظ اسلام ناب نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، سردار محمدعلی جعفری در نشست شورای فرماندهی سپاه استان قزوین، با تقدیر و تشکر از زحمات فرماندهی و نمایندگی ولی فقیه و کارکنان سپاه استان در پیشبرد اهداف سپاه گفت: سپاه‌های استانی ماموریت‌های مهمی دارند که باید به درستی تبیین و عملیاتی شود.

وی ادامه داد: نیروی مقاومت بسیج از بدو تشکیل به دنبال این بود تا به مردم در مدیریت دفاعی، فرهنگی و اجتماعی نظام نقش بدهد و امروز سپاه‌های استانی در این راستا ماموریت دارند.

فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: امروز تهدیدهای نظامی بعد از تبدیل شدن به تهدیدهای امنیتی به تهدیدهای فرهنگی و سیاسی تبدیل شده اند که نمونه‌های آن هم بسیار است، تهدیدهای فرهنگی به اساس انقلاب و ایدئولوژی نظام ضربه خواهد زد.

وی تصریح کرد: فلسفه وجودی هر سازمانی مشخص است و معمولا در طول زمان سازمان‌ها به این موضوع کمتر توجه می کنند که برای چه ماموریتی تشکیل شده‌اند و لذا نمی توانند به روز باشند و به همین خاطر شاید در مقابل تهدیدهای گوناگون، قدرت مواجه و ایستادگی ندارند و شناخت فلسفه وجودی سپاه لازمه پاسداری از انقلاب است.

جعفری خاطرنشان کرد: در سپاه نیز توجه به ماهیت سپاه و فلسفه وجودی آن مهم است و باید بدانیم که چگونه به تکلیف خود عمل کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ماهیت نظامی دارد در کنار آن باید به ماهیت فرهنگی و معنوی خویش نیز توجه کند تا حس تکلیف مدارانه در آن تقویت شود و عمل انقلابی رخ دهد.

جعفری اظهار کرد: تقوا؛ درک و عمل انقلابی بسیار مهم است که بدون آن پاسداری از انقلاب اسلامی به شکل غیرمحافظه‌کارانه مشکل خواهد بود.

وی افزود: هر پاسداری در هر مسئولیت و جایگاهی باید به طور دائم دغدغه لازم در حوزه مسائل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نظامی را داشته باشد تا بتواند به موقع از انقلاب حفاظت و پاسداری کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران به الزامات دفاع از انقلاب نیز اشاره کرد و گفت: سپاه در حال تحول است و تحول برای سازمان لازم است و در هر تحولی که انجام می شود برخی از چارچوب‌های غلط گذشته را نیز باید شکست و این کار منتقدان و معترضان زیادی را طبیعتا در پی دارد؛ ولی باید تحول انجام شود و صبر کرد، چرا که ایجاد تحول یک کار جمعی و تدریجی است که به زمان نیازمند است.

جعفری اضافه کرد: هیچ سازمانی به حساسیت نهاد سپاه نیست زیرا طبیعت این نهاد حفظ انقلاب اسلامی است و این یک رسالت خطیر و بزرگ است و حراست و صیانت از انقلاب اسلامی چیزی جز حفظ دین خدا و اسلام ناب محمدی (ص) نیست.

فرمانده کل سپاه افزود: سپاه باید در تراز انقلاب اسلامی رشد کند تا بتواند از این انقلاب به خوبی پاسداری کند.

وی مدرک گرایی، منفعت طلبی، سستی و کاهلی و دلبستگی به نظامات قدیمی با روحیه صرفا نظامی‌گیری را از آفت‌های تحول در نهاد مقدس سپاه دانست.

وی تاکید کرد: آنچه مهم است، عمل انقلابی است و اگر برای خدا و احیا اسلام تلاش کنیم عزتمند خواهیم شد و همه مسائل دنیوی نیز رنگ و بوی خدایی یه خود می گیرد.

فرمانده کل سپاه اظهار کرد: دو اقدام مهم و محوری باید در سپاه انجام شود تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به معنای حقیقی کلمه در شان انقلاب اسلامی رشد کند و یکی از این دو مولفه مهم شایستگی‌های پاسداری است که باید از جانب فرماندهان در بدنه سپاه مورد توجه قرار گیرد و این مهم به معنای خودسازی درونی و معنوی است که نتیجه‌اش عمل انقلابی خواهد بود.

جعفری در تشریح مولفه اول افزود: عمل انقلابی عملی است که برگرفته از بینش درست و بصیرت لازم است و باید مجاهدانه باشد و به گونه‌ای که با سخت کوشی و مجاهدت می توان عمل انقلابی انجام داد و تکلیف‌مدار بودن به جای وظیفه‌مدار بودن در سپاه تقویت شود.

وی سپاه را بازوی ولایت دانست و گفت: خودسازی معنوی در سپاه بیش از 10 سال است که مورد تاکید فرمانده معظم کل قوا است و تعمیق معنویت و استمرار آن در سپاه باید از فرماندهان عالی رتبه جوشش پیدا کند و به بدنه سپاه سرازیر شود که اگر این مهم اتفاق افتد توکل هم ایجاد می شود و وقتی توکل شکل گرفت عمل انقلابی و عمل صالح ایجاد صورت می گیرد.

فرمانده کل سپاه اقدام دوم و مولفه دوم را کادرسازی ذکر کرد و گفت: هر فرمانده و مدیری در سپاه باید به فکر تربیت نیروهای توانمند در سپاه باشد تا از این طریق چرخش نیرویی و مدیریتی در سپاه برقرار شود و در سال‌های آینده نهاد سپاه را جوانانی غیرتمند و مومن و معتقد اداره کنند.

جعفری جوان‌گرایی را در سپاه متفاوت از کاد سازی دانست و خاطرنشان کرد: اینکه می گوییم کادرسازی کنید به معنای بی توجهی به نسل قدیم سپاه نیست؛ بلکه به این معناست که نیروهایی تربیت شوند که برای آینده سپاه تکلیف‌گرا باشند و البته جوانان در این زمینه زمینه‌های رشد و تعالی را به خوبی دارند.

در پایان این نشست نیز برخی از مسئولان سپاه استان نظرات خود را درباره مسائل سازمانی و ماموریتی ارائه کردند.

انتهای پیام

کد N301192