رسانه‌های چین: دولت پکن مبارزه با تروریسم را جدی‌تر دنبال می‌کند

رسانه‌های چین اعلام کردند: دولت چین کمپین مقابله با تروریست‌ها را پس از انفجارهای پنج‌شنبه هفته گذشته در مرکز استان سین کیانگ آغاز کرده و گفته است عوامل حملات تروریستی اخیر دستگیر و مجازات می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، رسانه‌های چین گزارش دادند: در پی وقوع انفجار در یک بازار صبحگاهی میوه و تره‌بار در مرکز استان سین کیانگ که 43 کشته بر جای گذاشت، دولت پکن کمپینی را با هدف شناسایی، دستگیری و مجازات عاملان این حملات و اقدامات تروریستی مرگبار آغاز کرده است.

همچنین پلیس چین اسامی پنج تن را که عامل این حملات مرگبار هستند، اعلام کرده یا گفته که این افراد اعضای یک گروه تبهکار تروریستی هستند که چهار تن شان در این حمله کشته و یک تن هم دستگیر شده است.

کمپین مقابله با تروریست‌ها با همکاری مقام‌های سین‌کیانگ که محل اصلی فعالیت‌های گروه‌های افراطی است، آغاز شده و در این کمپین، مکان‌های آموزش تروریستی و مغازه‌های زیرزمینی فروش سلاح هدف قرار داده شد.

دولت پکن می‌گوید، علت اصلی ناآرامی‌ها در غرب چین منشاء خارجی دارد در حالیکه مقامات اویغور عامل اصلی را تسلط بیش از حد گروه قومی همان و تبعیض‌های صورت گرفته در سیاست‌های دولت پکن علیه اقلیت مسلمان در اویغور می‌دانند.

"دیوید بروفی"، تاریخ‌شناس سین کیانگ در دانشگاه سیدی استرالیا گفت: خشونت‌های رخ داده نشان دهنده این است که مردم به دنبال انجام اقدامات برای بیان مخالف خود هستند.

در پکن، پلیس دروازه‌های امنیتی ایجاد و گشت‌هایی را در ایستگاه‌های قطار مدارس، بیمارستان‌ها و بازارها راه‌اندازی کرده است. بنابراین، تحت این تدابیر امنیتی ویژه، مسافران ایستگاه‌های مرکزی در پکن باید از لیست‌های بازرسی رد شوند و بسته‌ها و ساک‌های خود را به دستگاه‌های اشعه ایکس بسپارند تا محتویاتش بررسی شود.

انتهای پیام

کد N301005