هانی‌زاده:

غرب سعی دارد السیسی و حفتر را ناجی مردم معرفی کند

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: آمریکا و غرب تلاش دارند با استفاده از ناامنی‌های مصر، لیبی، السیسی و حفتر را تنها منجی‌های ملت معرفی کنند.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به ناآرامی‌ها و تحولات اخیر لیبی، خاطرنشان کرد: خلیفه حفتر یکی از افسران بلندپایه رژیم سابق لیبی بود که پس از اختلاف با معمر قذافی به آمریکا سفر کرد و در آنجا به مدت دو دهه با سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا همکاری تنگاتنگی داشت و پس از آغاز قیام‌های مردمی علیه لیبی خلیفه حفتر مجددا به لیبی بازگشت و وارد بدنه نیروهای مسلح شد و پس از ترور سفیر آمریکا و سه نفر از کارکنان این سفارت در لیبی حفتر به بهانه بحران امنیت به جمع‌آوری نیروهای مسلح در لیبی رو آورد تا بدین وسیله به گفته خود امنیت را از طریق مبارزه با اسلام‌گرایان به این کشور بازگرداند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه برخی رسانه‌ها درباره شخصیت خلیفه حفتر بزرگنمایی می‌کنند، گفت: شرایطی فراهم شده تا از او به عنوان چهره نجات دهنده لیبی یاد شود. حفتر طرحی را به عنوان کرامت لیبی ارائه کرده و به بهانه اینکه اخوان و اسلام‌گرایان با ایجاد ناامنی در لیبی، این کشور را به سمت افراط‌گرایی سوق می‌دهند با آنها درگیر شده است.

وی افزود: رسانه‌های غربی و دستگاه‌های امنیتی آمریکا تلاش می‌کنند همان چهره‌ای که از عبدالفتاح السیسی در مصر ساختند از خلیفه حفتر نیز بسازنند و این نظامی را منجی ملت لیبی معرفی بکنند.

هانی‌زاده ادامه داد: آنها تلاش دارند با تفاوت‌های ظاهری و دادن وعده آزادی‌های فردی و اجتماعی نه تنها خلیفه حفتر را بر ملت لیبی تحمیل کنند بلکه وضعیت را به همان شرایط دوران قذاقی باز گردانند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در رابطه با مواضع کشورهای غربی و آمریکا در قبال روی کار آمدن خلیفه حفتر در لیبی، خاطرنشان کرد: آنها به این نتیجه رسیده‌اند که حضور اخوان‌المسلمین در کشورهای شمال آفریقا مانند مصر و لیبی و محدوده خاورمیانه برای آینده آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی تهدیدآمیز خواهد بود.

وی ادامه داد: آمریکا در مصر کاملا هوشمندانه عمل کرده است. آنها پس از یک سال حاکمیت اخوان‌المسلمین و رصد تحرکات اخوانی‌ها متوجه شدند اخوان با حماس نزدیکی فکری دارد بنابراین تلاش کردند تا به وسیله السیسی آنها را سرنگون کنند.

هانی‌زاده با اشاره به حضور گسترده اخوانی‌ها در کنگره لیبی، افزود: پس از آنکه اخوانی‌ها در کنگره ملی لیبی شرکت گسترد‌ه‌ای داشته و اکثریت این کنگره را به خود اختصاص دادند به نگرانی‌های آمریکا و غرب دامن زده شد زیرا آنها همواره از این می‌ترسیدند که اخوان‌المسلمین در لیبی قدرت را به دست بگیرد بنابراین با همان سناریویی که قبلا در مصر پیاده کرده بودند به جنگ اخوانی‌ها در لیبی رفته و تلاش کردند که آنها را از این کشور هم بیرون کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در همین راستا به ناامنی‌ها در لیبی دامن زدند تا از این طریق زمینه حضور ژنرال‌های لیبی را فراهم کرده و به مردم این کشور بقبولانند که به یک منجی و حامی برای برقراری امنیت در کشور نیازمند هستند.

وی با اشاره به شرایط فوق‌العاده حاکم در لیبی، گفت: به دلیل وجود طایفه‌های مختلف این کشور با شرایط خاصی روبرو است زیرا وجود طوایف متعدد در لیبی و حضور گروه‌های استقلا‌ل‌طلب در جنوب این کشور باعث افزایش تنش‌ها در لیبی شده است.

هانی‌زاده ادامه داد: طوایفی مانند تبوها و طوارق در لیبی که در رژیم گذشته هیچگونه مشارکتی در ساختار سیاسی کشور نداشتند باعث شده تا احتمال شورش این طایفه‌ها و احتمال گسترش تنش‌ها به الجزایر، چاک و مصر افزایش یابد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه خلیفه حفتر به بهانه ایجاد منطقه امن سعی می‌کند با رژیم مصر اشتراکاتی را برقرار کند، تاکید کرد: حفتر سعی دارد از تجربه‌های ژنرال‌های مصری برای اداره کشور استفاده کند بنابراین به درخواست ژنرال عبدالفتاح السیسی و سایر ژنرال‌های مصری تصمیم به ایجاد منطقه‌ای امن میان لیبی و مصر گرفت تا از این طریق در آینده بتوانند منطقه مرزی مشترک امنی میان خود داشته باشند.

هانی‌زاده با اشاره به ارتباط ژنرال حفتر و السیسی، افزود: این دو به واسطه آمریکا، عربستان و غرب با یکدیگر در ارتباط هستند و در حال حاضر هم ژنرال خلیفه حفتر نسبت به سایر ژنرال‌های ارتش لیبی از مقبولیت بیشتری نزد ملت این کشور برخوردار است زیرا او در گذشته جزو مخالفان سیاست‌های معمر قذافی بوده است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با اشاره به نزدیکی زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوی در مصر، گفت: قطعا با آغاز انتخابات ریاست‌جمهوی این کشور، ناامنی‌ها در داخل مصر افزایش خواهد یافت و به احتمال زیاد شاهد صف‌آرایی میان اسلامگراها به ویژه اخوانی‌ها در مقابل نظامیان و ملی‌گرای‌های مصر خواهیم بود. همچنین به نظر می‌رسد که هر چند پیروزی السیسی در این انتخابات قطعی است ولی تقابل اسلام‌گرایان با حاکمان آینده مصر نیز دور از ذهن نخواهد بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان تاکید کرد: با توجه به سرکوب شدید اخوان‌المسلمین در مصر قطعا اخوانی‌ها همزمان با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور به سمت فعالیت‌های مسلحانه زیرزمینی گرایش پیدا خواهند کرد و باز هم السیسی به عنوان ناجی ملت مصر بر آنها تحمیل خواهد شد.

انتهای پیام

کد N300985