برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کلمبیا

سیاسی

مردم کلمبیا امروز (یکشنبه) در حالی برای تعیین رئیس‌جمهوری جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند که اختلافات بر سر نحوه برخورد با شبه‌نظامیان و خاتمه دادن به نیم قرن خشونت‌های آن‌ها ادامه دارد.

مردم کلمبیا امروز (یکشنبه) در حالی برای تعیین رئیس‌جمهوری جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند که اختلافات بر سر نحوه برخورد با شبه‌نظامیان و خاتمه دادن به نیم قرن خشونت‌های آن‌ها ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، حمایت‌ها از خوآن مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهوری کنونی کلمبیا که هدایت یکی از کشورهای آمریکای لاتین با رشد اقتصادی سریع را در دست دارد، با کاهش شدیدی رو به رو شده است؛ خصوصا از سوی فقرای کلمبیا که مزیت چندانی از این رشد اقتصادی سفید بشان نشده است.

اسکار ایوان زولوآگا، مدیر سابق وزارت دارایی کلمبیا که از سیاست‌های سانتوس خسته شده است، به لطف حمایت‌های رئیس سابقش به یکی از نامزدهای پرقدرت تبدیل شده است. آخرین نظرسنجی‌ها که هفته گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که این دو رقیب هر دو حدود 29 درصد رای بدست آورده‌اند و در صورت ادامه این وضع و عدم کسب 50 درصد لازم، دور دوم انتخابات در ماه ژوئن برگزار خواهد شد. سه نامزد باقی مانده نیز حدود 20 درصد رای بدست آورده‌اند.

دو نامزد محافظه‌کار پیشتاز به طور همزمان در کابینه آلوارو اوریبه، رئیس‌جمهوری پیشین کلمبیا خدمت می‌کردند و از توافق تجارت آزاد و همکاری با آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر حمایت کردند. اختلاف این دو مقام عمدتا بر سه روند صلح 18 ماهه با نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک است که بزرگ‌تری ارتش شورشیان این کشور محسوب می‌شود.

سانتوس امید دارد که برقراری صلح به درگیری این گروه و نیروهای دولتی خاتمه دهد، اما این مساله که ممکن است رهبران شورش خاک از محاکمه مبرا شوند، دستاویزی در اختیار مخالفان سانتوس قرار داده است. با اینکه زولو آگاه از روند مذاکرات به شدت حمایت می‌کند اما وی گفته است که چنانجه رئیس جمهور شوند به شورشیان یک هفته زمان می‌دهد تا برای همیشه آتش‌بس اعلام کنند. وی همچنین گفته است که موضع سرسختانه‌ای علیه ونزوئلا اتخاذ خواهد کرد چرا که نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا مخالفان را از زندانی و اعتراضات ضد دولتی را سرکوب می‌کند. با این حال سانتوس موضعی محتاطانه در قبال کارکاس اتخاذ کرده است و سعی می‌کند تا خشم رئیس‌جمهوری سوسیالیست ونزوئلا را تحریک نکند و به روابط تجاری به کاراکاس لطمه نزند.

انتهای پیام

کد N300899