"نبیل رجب" فعال حقوق بشر بحرینی آزاد شد

سیاسی

نبیل رجب، فعال برجسته حقوق بشر بحرینی بعد از گذشت دو سال از زندان آزاد شد.

نبیل رجب، فعال برجسته حقوق بشر بحرینی بعد از گذشت دو سال از زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت ارم نیوز، به گفته وکیل این فعال حقوق بشر بحرین اتهام او شرکت در تظاهرات غیرقانونی عنوان شده بود.

نبیل رجب که یکی از شناخته‌ شده‌ترین فعالان حقوقی در جهان عرب به شمار می‌رود و مدیرعامل مرکز حقوق بشر در بحرین است در اوت 2012 به اتهام مشارکت در اعتراضات عمومی که با هدف تحقق اصلاحات در کشور انجام شد، به سه سال حبس در دادگاه بدوی محکوم شد که بعدا این حکم به دو سال زندان کاهش یافت.

نبیل رجب هم‌چنین در یک حکم جداگانه به علت اینکه نامه‌ای را در توییتر منتشر کرده و در آن از نخست وزیر بحرین انتقاد کرده بود به سه ماه حبس دیگر محکوم شد اما بعد از اینکه وی دو سال حبس را گذراند، این حکم ملغی شد.

دستگیری نبیل رجب که همزمان با اوج گرفتن اعتراضات ضددولتی در بحرین روی داده بود، موجی از واکنش‌های بین‌المللی را به همراه داشت.

در دو سالی که نبیل رجب در زندان بود، نهادهای غیردولتی عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر بارها خواستار آزادی او شده بودند.

با وجود این، دادگاه در دسامبر سال گذشته درخواست آزادی پیش از هنگام رجب را که توسط وکلای او و با توجه به سپری شدن سه چهارم دوران حبس طرح شده بود، رد کرد.

نبیل رجب علاوه بر مدیرعاملی مرکز حقوق بشر بحرین، معاونت فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر را هم برعهده دارد.

او پیش از به زندان رفتن هم بارها به علت همراهی با اعتراضات ضد دولتی در بحرین بازداشت شده بود.

رجب در هنگام برگزاری دادگاه گفته بود با او در مدت بازداشت "بدرفتاری" شده به طوری که در زندان انفرادی همراه لاشه حیوانی مرده قرار داده شده و همچنین با وجود برودت هوا، لخت و عریان در سلول قرار داده شده است.

از طرف دیگر، بنیان‌گذار مرکز حقوق بشر بحرین که نبیل رجب مدیرعامل آن است، هنوز در زندان است. "عبدالهادی الخواجه" که به اتهام تلاش برای "براندازی نظام" به حبس ابد محکوم شده است همچنان در زندان به سر می‌برد.

بحرین همچون کشورهای مصر و تونس از سال 2011 میلادی شاهد درگیری‌های آزادی خواهانه بوده است. این در حالی است که گفت‌وگوها میان دولت بحرین و مخالفان به منظور پایان بحران سیاسی در این کشور راه به جایی نبرده است و بیشتر شیعیان این کشور از تبعیض سیاسی و اقتصادی شکایت می‌کنند اما مقامات بحرینی این مساله را نفی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N300897