رهبران کودتای تایلند روزنامه نگاران، فعالان و فرهیختگان را احضار کردند

سیاسی

خونتای جدید تایلند در اقدامی تکان دهنده با هدف خنثی کردن انتقادات و مخالفت‌های بالقوه، به چندین تن از فعالان، فرهیختگان و روزنامه نگاران دستور داد تا خود را به مقام‌های ارتش تسلیم کنند.

خونتای جدید تایلند در اقدامی تکان دهنده با هدف خنثی کردن انتقادات و مخالفت‌های بالقوه، به چندین تن از فعالان، فرهیختگان و روزنامه نگاران دستور داد تا خود را به مقام‌های ارتش تسلیم کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، خونتای تایلند اعلام کرد: یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر پیشین و چندین تن دیگر به مدت یک هفته در بازداشت خواهند بود تا به آن‌ها فرصت فکر کردن داده شود و کشور آرامش خود را باز یابد.

پس از آنکه ارتش قدرت را تصرف کرد، اعتراضات پراکنده‌ای در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها نسبت به اهداف این خونتا صورت گرفته است. ارتش تایلند همچنین روز شنبه سنا را منحل کرده و قدرت‌های قانونی آن را به دست گرفت.

برد آدامز، رئیس بخش آسیا در دیدبان حقوق بشر گفت: حکومت نظامی باعث شده تا وضعیت حقوق بشر تایلند یک سقوط آزاد داشته باشد. ارتش از قدرت‌های حکومت نظامی شبیه خود برای بازداشت سیاستمداران، فعالان و روزنامه نگاران استفاده می‌کند تا اخبار رسانه‌ها را سانسور کرده و تمامی تجمع‌های عمومی را ممنوع کند. این سرکوب باید فورا پایان یابد.

براساس گزارش‌های گروه‌های حقوق بشر، بیش از 150 تن که اکثرا سیاستمدارانی هستند که با دولت خلع شده تایلند همکاری کرده بودند، بازداشت و ممنوع الملاقات شده‌اند. سخنگوی ارتش تایلند گفت، با تمامی این افراد به خوبی رفتار می‌شود و هدف ارتش از این اقدام دستیابی به یک سازش سیاسی بوده است.

وی افزود: تلفن‌های همراه تمامی بازداشت شدگان ضبط شده چرا که نمی‌خواهیم آن‌ها با دیگران ارتباط داشته باشند. آن‌ها باید آرام باشند و به خوبی فکر کنند. ما قصد نداریم آزادی آن‌ها را محدود کنیم تنها هدف ما کاهش فشارها است.

یکی دیگر از سخنگویان ارتش به نقل از ژنرال پرایوس چان ‌اوچا، فرمانده ارتش و رهبر این خونتای نظامی گفت: بازداشت یک هفته‌ای طبق قانون است. از روز دوشنبه بازداشت شدگانی که حکم بازداشت دارند و یا با اتهامات جنایی مواجه شده‌اند برای پیگرد قانونی به زندان منتقل می‌شوند.

خونتای نظامی در دستور نظامی روز شنبه 35 تن دیگر از جمله سیاستمداران، فعالان سیاسی و برای نخستین بار فرهیختگان و روزنامه نگاران را احضار کرد.

پاوین چاچاوالپونگپون، استاد مطالعات جنوب شرق آسیا در دانشگاه کیوتو و یکی از 35 نفر احضار شده از طریق تماس تلفنی از ژاپن گفت که خود را تسلیم نخواهد کرد و این احضاریه بدان معناست که این حکومت خونتا احساس ناامنی کرده است.

وی افزود: ارتش مدعی است که درگیری‌های تایلند میانجی‌گر است اما این سخن بی‌معناست. این در راستای هموار کردن راه رفراندوم و دموکراسی نیست. این یکی از بدترین فرم‌های دیکتاتوری است.

حکومت خونتا همچنین به بانک‌ها دستور داده تا دارایی‌های دو تن از سیاستمداران ارشد را که احضار کرده مسدود کنند.

ژنرال پرایوس با گفتن اینکه ارتش باید برای اجتناب از خشونت و پایان دادن به ناآرامی‌های سیاسی شش ماهه که 28 تن کشته و بیش از 800 تن زخمی به همراه داشته وارد محل می‌شد، این کودتا را توجیه کرده است.

حدود 1000 معترض ضد کودتا در بانکوک به خیابان‌ها آمدند اما با صدها سرباز مواجه شده و نهایتا متفرق شدند. چندین تن از معترضان نیز بازداشت شده و گروه‌های حقوق بشر نسبت به افزایش سرکوب ابراز نگرانی کرده‌اند.

ریچارد بنت، رئیس بخش آسیا اقیانوسیه عفو بین‌الملل گفت: این یک اقدام خطرناک است. مردمی که تنها برای ابراز عقاید خود به خیابان‌ها می‌آیند نباید بازداشت شوند. ارتش باید خویشتنداری پیشه کند.

پادشاه 86 ساله تایلند درباره این بحران سکوت کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا خواستار احیای فوری حکومت مردمی، آزادی سیاستمداران بازداشت شده بازگشت به دموکراسی از طریق انتخابات زود هنگام و احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی شده است.

انتهای پیام

کد N300842