حمله سایبری به سیستم انتخاباتی اوکراین

سرویس امنیت اوکراین مدعی است که یک ویروس را از سرور کمیسیون مرکزی انتخابات پاک کرده است؛ ویروسی که با هدف پاک کردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری امروز(یکشنبه) اوکراین طراحی شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، والنتین نالیوانی چنکو، یکی از مقام‌های دولت اوکراین گفت: این ویروس از بین رفته و یک نرم‌افزار جایگزین شده است. ما در حال حاضر مطمئن هستیم که سرور کمیسیون مرکزی انتخابات امن است. این ویروس برای مخدوش کردن نتایج انتخابات ریاست جمهوری امروز طراحی شده بود.

آرسن آواکف، وزیر کشور موقت اوکراین نیز در وب‌سایتش نوشت: برنامه‌نویس‌های کمیسیون مرکزی انتخاباتی قادر نیستند تا برای برگزاری این انتخابات برنامه جدیدی تهیه کنند و ما مجبور می‌شویم تا نتایج را دستی شمارش کنیم. این یک فاجعه نیست و نتایج را دستی می‌شماریم و بنابراین، نتایج قابل قبول‌تری خواهیم داشت.

این مقام مسئول دولت کی‌یف اشاره‌ای به شخص یا اشخاص متجاوز که عامل وارد کردن این ویروس هستند، نکرد اما گفت: این برنامه به صورت غیرقانونی در سرور و تحت دولت ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین نصب شده بود. تنها چند ساعت مانده به برگزاری این انتخابات، وزارت امور داخلی اوکراین تایید کرده که نمی‌تواند امنیت انتخابات را در شهرهایی در منطقه دونتسک، تضمین کند.

سرگئی یارووی، وزیر امور داخلی اوکراین با اعلام اینکه مقرهای ویژه‌ای برای هماهنگی امور امنیتی با کمیسیون مرکزی انتخابات ایجاد شده گفت: اوضاع امنیتی در اسلاویانسک، کراماتورسک، کراسنی لیمان و گروشیوکا را نمی‌توان تضمین کرد.

پیشتر رئیس وزارت امنیت عمومی اوکراین گفته بود که چندین حوزه از 34 حوزه انتخاباتی در مناطق دونتسک و لوهانسک آماده رای‌گیری هستند. این دو منطقه تنها 14 درصد رای دهندگان واجد شرایط را دارند.

انتهای پیام

کد N300720