ازسوی مجمع جهانی تقریب مذاهب

تشکّل سادات شیعه و اهل سنت ایجاد می‌شود

مرجع تقليد,مراجع تقليد,مجمع تقريب,شيعه,سني,آيت‌الله اراكي,آيت‌الله وحيد خراساني

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با آیت‌الله وحید خراسانی، از شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل سنت خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ابتدای این دیدار آیت‌الله محسن اراکی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مجمع گفت: سیاست ما در تقریب تمرکز بر روی مسائلی است که می‌توان با مشارکت اهل تسنن انجام داد. به طور مثال برگزاری جشن میلاد پیامبر اعظم (ص) و دخت گرامیشان از این گونه برنامه‌هاست. چون اهل سنت برخلاف افراطیون این جشن‏‌ها را بدعت نمی‏‌دانند.

وی افزود: ترویج و تقویت مراسم عاشورایی در میان اهل سنت، ترویج عاشورا به نحوی که با اعتقادات اهل سنت منافات نداشته باشد، برپایی مراسم شعرخوانی در رثای اباعبدالله، ترویج شعر و مصیبت خوانی برای اباعبدالله، برگزاری مراسم مصیبت سید الشهداء در ایام عاشورا، شناسایی و ایجاد تشکّل سادات شیعه و اهل سنت از دیگر برنامه‌هایی است که در پیش رو داریم.

اراکی با اشاره به فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای در توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی گفت: باید مراسم مذهبی و ضد تکفیری مشترک بین شیعه و سنی را ترویج دهیم. بعضی از شبکه‏‌های بین المللی در جهت تفرقه افکنی، ایجاد کینه و دشمنی بین شیعه و سنی تلاش می‏‌کنند که به نظر می‌رسد جز سب خلفا و توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی هدفی ندارند.

آیت‌الله وحیدخراسانی نیز در این دیدار گفت: دین اسلام، دین رحمت و رسول اسلام، رسول رحمت است. این دین، آن رفتار پیغمبر و امیرالمؤمنین جایی برای حرکت‏‌های تکفیری و این تندی‏‌ها باقی نمی‌گذارد. فقاهت در این گونه جریان‌ها از بین رفته است، سب و لعن علنی جایز نیست و دستور خود ائمه بر خلاف این است.

وی افزود: در روایات دو مطلب آمده یکی نفی و دیگری اثبات. نفی این که نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد و به مقدسات آنها توهین نمود و لعن و سبّ بزرگان آنها جایز نیست. زیرا موجب دور کردن آنها از اهل بیت(ع) و معارف آنها می‏‌شود. دیگر این که فرمودند در نمازهای جماعت آنها شرکت و به آنها محبت کنید، از مرضای آنها عیادت و سخنان و معارف ما را برای آنها بیان کنید.

این مرجع تقلید ضمن استقبال از هدف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در خصوص شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل سنت گفت: این قضیه بسیار حائز اهمیت است. سیادت اگر فهمیده شود از اسباب تقویت و ترویج دین است. هم سادات و هم اولادی که از سوی مادر منتسب هستند بلا اشکال به حکم کتاب و سنت هم اولادند. منتهی در رسیدن خمس بین سید مرتضی و بقیه اختلاف هست که موضوع در خمس، هاشمی است و این در اولاد منتسب از مادر صدق نمی‏‌کند.

انتهای پیام

کد N300661