تیراندازی در موزه یهودیان مرکز بروکسل

حمله یک فرد مسلح به موزه یهودیان در مرکز بروکسل سه کشته و یک زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جوئیل میلکت، وزیر کشور بلژیک در صحنه این رویداد گفت: دو زن و یک مرد در این حمله مسلحانه کشته و فرد چهارم به بیمارستان منتقل شده است. ما هنوز نمی‌دانیم که این افراد توریست بودند و یا از کارکنان موزه چرا که آن‌ها هنوز شناسایی نشده‌اند.

وی افزود: هنوز نمی‌توان گفت که آیا این یک حمله ضد یهودی بوده یا خیر چرا که بررسی‌های پلیس و قضایی هنوز تکمیل نشده است اما پیش زمینه‌های قومی برای چنین حمله‌ای وجود دارد.

اما "جوئل روبینفلد"، یکی از اعضای جامعه یهودیان گفت: پس از مشاهده رسیدن دو مرد و دوبله پارک کردن آن‌ها در خارج از این موزه، کاملا مشخص است که این یک اقدام تروریستی بوده است.

ادعا شده که فرد مسلح پیش از فرار بی‌هدف تیراندازی کرده است.

روبینفلد که ریاست لیگ مقابله با اقدامات ضد یهودی این کشور را برعهده دارد، گفت: این اقدام در نتیجه تنفر از یهودیان صورت گرفته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این راننده پس از تیراندازی که حدود ساعت 16:00 به وقت محلی صورت گرفته به مدت سه ساعت تحت تعقیب و گریز قرار گرفته است اما پلیس هنوز این مساله را تایید نکرده است.

پلیس بلژیک هم اکنون در حال بازجویی از یک مظنون است که دقایقی بعد از این حمله بازداشت شده است. نیروهای پلیس بلژیک همچنین در حال جستجو برای یافتن نفر دومی هستند که "مظنون" به همکاری در این حمله است.

پلیس می‌گوید مظنون اول کسی است که لحظاتی پس از حمله به موزه با خودرو آنجا را ترک کرده اما مظنون دوم پس از حمله با پای پیاده از موزه بیرون آمده و اکنون پلیس مشغول شناسایی او از طریق تصاویر ضبط شده در دوربین‌های مداربسته موزه است.

همزمان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با صدور اطلاعیه‌ای این حمله را به شدت محکوم کرده و آن را نتیجه "دشمنی‌های بی‌پایان با یهودیان و اسرائیل" دانسته است.

به گزارش یکی از شبکه‌های تلویزیونی بلژیک تیراندازی درون موزه و همچنین در محوطه بیرونی آن رخ داده است.

در همین حال دیدییر ریندرز، وزیر امور خارجه بلژیک پس از این تیراندازی گفت: امیدوارم که هویت مسئولان این حمله به سرعت مشخص شود. در زمان وقوع این حمله در نزدیکی صحنه رویداد بودم و افرادی را دیدم که فرار می‌کردند و صدای تیراندازی را نیز شنیدم. زمانی که به موزه یهودیان رسیدم و قربانیان را مشاهده کردم شوکه شده بودم و تنها به قربانیان و خانواده آن‌ها فکر می‌کردم.

رئیس شورای یهودیان بلژیک نیز گفت: از دیدگاه ما این یک حمله تروریستی و به شدت جدی است. این موزه اخیرا مورد هیچ تهدیدی قرار نگرفته بود و کارکنان آن در حال حاضر شوکه شده‌اند.

وزیر کشور بلژیگ گفت، دولت تدابیر حفاظتی اطراف ساختمان‌های یهودیان و همچنین سفارت اسرائیل را افزایش داده است.

در بلژیک حدود ۴۲ هزار نفر یهودی زندگی می‌کنند که حدود نیمی از آنها ساکن بروکسل، پایتخت این کشورند.

انتهای پیام

کد N300454