مشاور ارشد ظریف: ملک عبدالله می‌گفت خاتمی را به عربستان بیاور من خودم لباس احرام می‌پوشم و با او اعمال حج انجام می‌دهم /احمدی‌نژاد 4 سال تلاش کرد به عربستان برود

محمد صدر

معاون عربی آفریقایی وزیر خارجه در دولت اصلاحات می گوید بهترین رابطه میان ایران و عربستان در زمان خاتمی شکل گرفت.

محمد صدر، مشاور وزیر امور خارجه در گفت‌وگو یی تفصیلی با نامه نیوز  به تحلیل سیاست خارجی دولت یازدهم و رابطه با کشورهای منطقه، آمریکا و روسیه و بحران‌های ایجاد شده در سیاست خارجی در دولت‌های نهم و دهم پرداخت.

معاون وزیر خارجه در دولت خاتمی در بخشی از این گفت‌و‌گو با اشاره به تغییر رویکرد ایران نسبت به عربستان در دولت روحانی، گفت: دولت‌ها با بررسی رفتار سیاسی، گفتار و اخلاق در عرصه بین المللی رابطه با دولت‌های دیگر را بررسی می‌کنند.

وی ادامه داد: احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری خود به گونه‌ای عمل کرد که کشورهای خلیج فارس درهای سیاست خارجی خود را به روی ایران بستند.

معاون عربی آفریقای وزارت خارجه در دولت اصلاحات خاطر نشان کرد: احمدی نژاد به مدت چهارسال تلاش کرد به عربستان برود اما دولت ریاض مخالفت می‌کرد. همچنین هیچکدام از مقام‌های سعودی نیز به تهران نیامدند.

صدر با اشاره به رابطه ماسب ایران و عربستان در زمان خاتمی گفت: بهترین رابطه میان تهران و ریاض در زمان دولت اصلاحات شکل گرفت.

این دیپلمات برجسته در وزارت خارجه افزود: من در آن زمان بارها به عربستان سفر کردم چه در زمان فهد و چه در زمان ملک عبدالله، و پیام‌های سید محمد خاتمی را به آنها رساندم. رابطه خوب و بسیار دوستانه‌ای بود.

وی با اشاره به رابطه خوب ملک عبدالله و سید محمد خاتمی، گفت: پادشاه عربستان علاقه فراوانی به آقای خاتمی داشت. بارها ملک عبدالله به من گفت که خاتمی را برای حج به عربستان بیاور. عبدالله گفت اگر این سفر انجام شود من تمام کارهای خود را رها خواهم کرد و همراه خاتمی، لباس احرام خواهم پوشید و اعمال حج را انجام خواهم داد.

مشاور وزیر خارجه خاطر نشان کرد: این موضوع محقق نشد اما سید محمد خاتمی چند سفر کاری موفق به عربستان داشت.
کد N300441