ابراز نگرانی پوتین نسبت به اخلال‌گری در گازرسانی روسیه به اروپا

رییس‌جمهوری روسیه نسبت به تهدید افراط‌گرایان در اوکراین به منظور ایجاد اخلال در گازرسانی مسکو به اروپا ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،به نقل از خبرگزاری رویترز، روسیه عامل تأمین 30 درصد از مایحتاج گازی اروپا است و نیمی از این گاز از خط لوله‌هایی که در خاک اوکراین است، تامین می‌شود.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در سخنرانی در یک گردهمایی مقامات نفت و گاز بین‌المللی اظهار کرد: ما جدا نسبت به اظهارات عناصر افراطی اوکراین و تهدید مستقیم آن‌ها برای اخلال در انتقال گاز نگران هستیم. امیدواریم که در این کشور عقل سلیم حکم‌فرما شود.

این درحالی است که شرکت گاز پروم روسیه تهدید کرده که در صورتی که کی‌یف هزینه تامین گاز خود را از پیش پرداخت نکند و شروع به کاهش بدهی 3.5 میلیارد دلاری خود نکند در تاریخ 3 ژوئن گازرسانی را متوقف خواهد کرد.

انتظار می‌رود نمایندگان روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا روز دوشنبه در برلین ملاقات کنند تا به بحث درباره وضعیت بپردازند. اوکراین پیشنهاد کرده تا به ازای هر هزار متر مکعب گاز 267.50 دلار بپردازد در حالی که روسیه این قیمت را 485 دلار تقاضا کرده است.

انتهای پیام

کد N300190