متکی: دست به دست شدن دولت ها در ایران نماد دموکراسی است/ مرخصی بودم سکوت نداشتم

نشست,کانون اسالامی

تهران - ایرنا - وزیر امورخارجه اسبق کشورمان گفت: دست به دست شدن دولت ها و سپردن آن به جریان های مختلف سیاسی در جمهوری اسلامی ایران از نمادهای دموکراسی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، منوچهر متکی عصر شنبه در نشست کانون اسلامی فارغ التحصیلان شبه قاره هند در رابطه با انتخابات در کشورمان اظهار داشت: یک سال اخیر در مجموعه تحولات اخیر کشور سالی پر رمز و راز بوده است.

وی ادامه داد: انتخابات و نقش آفرینی مردم در تعیین سرنوشت براساس مبانی اعتقادی ما است که ارمغانی از امام (ره) می باشد و باید پاس داشته شود.

عضو کانون اسلامی فارغ التحصیلان شبه قاره هند با بیان این که در یکسال گذشته مرخصی به خودش داده و سکوت نکرده است گفت: در سالی که گذشت به مرور تحولات سیاسی کشور پرداخته ام و در این رابطه صحبت هایی را در جمع دوستان کرده ام.

متکی یادآور شد: در سال های پس از انقلاب جریان های متفاوت سیاسی سکان دولت را برعهده گرفتند که گاه تفاوت های زیادی در نوع عملکرد و سیاست های داخلی و خارجی با هم داشته اند.

این عضو کانون اسلامی فارغ التحصیلان شبه قاره هند اظهار داشت: عنوانی که برای دو مجموعه سیاسی در کشور وجود داشته این است که بخشی واگذار کننده و بخشی برنده انتخابات بوده اند.

متکی یادآور شد: باید به ارزیابی شرایط، کارکردها، همگرایی ها و واگرایی ها پرداخت که چگونه بخشی برنده انتخابات بوده اند.

وی ادامه داد: آسیب شناسی و بازنگری در کارکردها صادقانه ترین برخوردی است که یک حزب سیاسی در یک انتخابات باید نسبت به کارکرد خود داشته باشد.

این عضو کانون اسلامی فارغ التحصیلان شبه قاره هند با بیان این که ما اشتباهات جدی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری داشته ایم گفت: عدم وجود سازوکارهای مناسب و عدم پایداری به سازوکارهای تدوین شده دو دلیل عمده این شکست است.

وی اضافه کرد: اگر چه در نگاه انتقادی، ما شکست و پیروزی نداریم و ورودمان براساس تکلیف می باشد اما یک زمان تکلیف ما فردی است و زمانی دیگر در حرکتی جمعی است که باید کارمان را ارزیابی کنیم.

وزیر امورخارجه دولت نهم تصریح کرد: خارج از بحث تکلیف و وظیفه باید به صورت شفاف و صادقانه به ارزیابی بپردازیم که کجا اشتباه کرده ایم.

متکی در ادامه به انتخابات سال 76 اشاره کرد و گفت: سال 76 اکثریت تصور می کرد نتیجه انتخابات به گونه ای که آنها می فهمند رقم خواهد خورد اما این گونه نشد.

این عضو کانون اسلامی فارغ التحصیلان شبه قاره هند اضافه کرد: تصور کنندگان در آن سال تاکید داشتند که در دور بعد اشکالات را مرتفع می کنیم و چهارسال بعد آن را رفع می نماییم اما مشاهده کردیم این اشکال رفع نشد و حتی آرای برندگان از سال 76 هم بیشتر رقم خورد.

وی یادآور شد: کسانی که در جریان های سیاسی حرف و نظرشان کلام آخر محسوب می شد 8 سال بعد هم با همین شرایط مواجه شدند و اتفاق آخر هم همین انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بود.

این خبر تکمیل می شود

سیام**7261**1058**9254 **1449
کد N300037