دلواپسان این‌بار در یادواره شهدای "دلاوریم"

پناهیان: اگر با مذاکره بتوانیم شر یک دشمن شرور را کم کنیم، چرا مذاکره نکنیم

یادواره شهدای «دلاوریم» هم‌زمان با سالروز فتح خرمشهر و با حضور 313 خانواده از دلاوران دفاع دیروز و نبرد امروز در سفارت سابق آمریکا (لانه جاسوسی) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم تعدادی از خانواده‌های شهدای عرصه دفاع مقدس به بیان خاطره و سخنانی درباره شهدای‌شان و جبهه و مقاومت پرداختند.

در این مراسم همسر شهید تهرانی‌مقدم در پاسخ به سوال مجری این برنامه مبنی بر این که آمریکایی‌ها می‌گویند که اگر مساله هسته‌ای تمام شود، بحث‌های موشکی ایران را طرح خواهند کرد، گفت: به فرمایش رهبری آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

وی ادامه داد: ما ولایت را داریم و از این بابت نگرانی نداریم و بدون صاحب نیستیم و کلام آخر چیزی است که رهبری می‌گوید.

هم‌چنین مادر علیرضا ستاری، از جوانانی که در اتفاقات سال 88 مورد ضرب و جرح و بعد از مدتی به شهادت رسید، گفت: ما اینجا جمع شده‌ایم که دلواپسی خود را اعلام کنیم و همان‌طور که خرمشهر را جوانان‌مان دوباره بازپس گرفتند باید به توانایی جوانان‌مان اعتماد کنیم و پای خون شهدا بایستیم و این کار شدنی است.

او گفت: ما با پای میز مذاکره نشستن و باج دادن به کشورهایی که دشمن اصلی ایران بوده‌اند و هستند به جایی نمی‌توانیم برسیم.

هم‌چنین یکی از اعضای خانواده شهید مرهمت بالازاده نوجوانی که 13 سالگی با دستور رییس جمهور وقت (مقام معظم رهبری) حکم اعزام به جبهه را می‌گیرد، در سخنانی گفت: ما دلواپس انقلاب‌مان نیستیم چراکه انقلاب صاحب دارد و آن امام عصر است. ما دلواپس خون شهدا هم نیستیم چرا که آن‌ها خودشان حافظ ارزش‌ها هستند، اما دلواپس مسوولانی هستیم که پیام سوم خرداد و انقلاب اسلامی را درک نکردند و حواس‌شان به ارزش‌های انقلاب و شهدا و مادران شهدا نیست.

او گفت: ما مهدی‌ها و حمیدهای باکری می‌دهیم که جان امام و رهبرمان سلامت باشد. امام به ما یاد داد که اگر در مقابل دین‌مان بایستند در مقابل همه دنیای‌شان می‌ایستیم.

او ادامه داد: حضرت آقا گفتند ای‌نها (مذاکره‌کنندگان هسته‌ای) بچه‌های انقلاب‌اند اما به آن‌ها می‌گوییم که حواستان جمع باشد که از خیمه انقلاب بیرون نروید.

وی با بیان این که انقلاب اسلامی یک حقیقت است نه یک اعتبار تصریح کرد: عده‌ای عنوان می‌کنند انقلاب دیگر تمام شده است و مردم به فکر زندگی و معیشت‌شان هستند اما به آن‌ها می‌گوییم که انقلاب به سمت جامعه جهانی مهدوی حرکت می‌کند چراکه ذاتش الهی است و انحرافات و منحرفان را در خود حل می‌کند.

در پایان سخنان این عضو خانواده شهید بالازاده حاضران با همراهی وی، دعای فرج را قرائت کردند.

به گزارش ایسنا، اسماعیل کوثری، نماینده مجلس شورای اسلامی از خانواده شهدای دفاع مقدس در سخنانی در این مراسم گفت: دشمن در حمله به خرمشهر عامل رهبری و مردم را محاسبه نکرده بود و فکر می‌کرد می‌تواند در عرض سه شبانه‌روز خرمشهر را بگیرد و اگر خیانت بنی‌صدر نبود، آزادسازی خرمشهر آنقدر طول نمی‌کشید. خرمشهر 34 شبانه‌روز مقاومت کرد و در نهایت رزمندگان اسلام به اذن رهبری حصر را شکستند.

او گفت: ما در عرصه‌های مختلف بسیار توانمند هستیم و می‌توانیم مشکلات‌مان را حل کنیم. مسوولان ما باید این را باور کنند که ملت مصمم و محکم است و با توانمندی‌های خود کارها را پیش می‌برد. نباید فکر کنیم بیگانگان می‌توانند این مشکلات را برای ما حل کنند.

کوثری گفت: از تیم مذاکره کننده در بحث هسته‌ای انتظار داریم که اگر رزمندگان ما با کم‌ترین امکانات دشمن را از سرزمین بیرون کردند، باید در مذاکرات با 1+5 هم محکم و در جهت منافع ملی خود، شکست دهیم و از صف‌آرایی آن‌ها در قالب 1+5 با توکل به خدا و ائمه اطهار، نترسیم و حق قانونی و مسلم را از آن‌ها بگیریم.

هم‌چنین همسر شهید ناصر کاظمی، دختر شهید کاوه و لاله افتخاری از خانواده شهدا و نماینده مجلس به بیان خاطرات و سخنانی درباره شهدای‌شان پرداختند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، هم‌چنین حجت‌الاسلام پناهیان در سخنانی در این مراسم گفت: امروز مقاومت در منطقه به اوج پیروزهای خودش رسیده است و فرقی نمی‌کند مقاومت در چه کشوری باشد. مسیر مقاومت همان مسیری است که امام خمینی (ره) ترسیم کردند. امروز مخالفان مقاومت، صهیونیست‌ها، نظام سلطه، فرهنگ لیبرالی، سازمان‌های تروریستی و گروه‌های تکفیری هستند.

وی گفت: شعار مقاومت دادن به معنی تضعیف کسانی که در خط مقدم مبارزه هستند، نیست. هر شعار مقاومت نه در ایران بلکه در هرکجای دیگری در جهت تقویت کسانی است که در خط مقاومت‌اند.

پناهیان گفت: وزیر خارجه و یا دیگر دیپلمات‌هایی که در مقابل جریان نظام سلطه مقاومت می‌کنند راهی جز راه رزمندگان و حفظ منافع ملی نمی‌روند و یا رییس جمهور وقتی می‌گوید از مذاکره برای به چرخش در آوردن کارخانه‌ها می‌خواهیم استفاده کنیم، هدف‌شان تامین منافع ملی است. بنابراین هر نوع شعار مقاومت، پشتیبانی‌کننده است نه تضعیف‌کننده.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ماموریت مذاکره‌کنندگان شبیه ماموریت رزمندگانی است که خرمشهر را آزاد کردند. فرقی نمی‌کند پشت میز مذاکره باشیم یا در صحنه اقتصاد و یا دیگر صحنه‌ها. هرکس که در خط مقدم جبهه مبارزه می‌کند، شعارهای مقاومت پشتیبان آن‌هاست.

وی اظهار کرد: سنگر مسجد، مدرسه، دانشگاه، در زمان جنگ و بعد از آن وجود داشته است و اساسا سنگر مظهر مقاومت است و در عرصه‌های مختلف استفاده می‌شود و محدود به یک روش و زمینه نیست. بیماردلانی که با شعار مقاومت مخالفت دارند و با همایش‌هایی که در این زمینه برگزار می‌شود، مخالف‌اند، مقاومت را تضعیف‌کننده می‌دانند و به دنبال فروش کشور و نابودی منافع ملی هستند.

پناهیان با اشاره به مذاکرات اخیر ایران و1+5 گفت: وقتی مساله موشکی و دفاعی ایران در مذاکرات مطرح می‌شود وزیر خارجه می‌خندد و این یعنی تضعیف مواضع طرف مقابل و تقویت مواضع کشور. اگر با مذاکره بتوانیم شر یک دشمن شرور را کم کنیم، چرا این کار را نکنیم. متاسفانه برخی می‌خواهند از فرصت مذاکره سوءاستفاده کنند و مقاومت را بشکنند.

او تاکید کرد: هیچ‌وقت شعارهایی که برای مقاومت داده می‌شود محدود به یک جناح سیاسی نیست.

پناهیان در ادامه به تلاش دشمن برای ایجاد نفاق میان مسلمانان و افراط و تفریط و یا کشاندن جوانان به هرزگی و بی‌حجابی اشاره کرد و گفت: این‌ها مصادیقی هستند که دشمن از این مسیر سعی دارد مقاومت را بشکند.

وی گفت: ما در جامعه‌مان آن‌قدر مشکل حجاب نداریم که کشورهای غربی دارند. آن‌ها هستند که به یک خاطر دختر محجبه و یک متر پارچه روی سرش، قانون منع حجاب می‌گذارند. آن‌ها در عرصه اقتصاد تحریم و در عرصه سیاسی به ایجاد رعب و در عرصه فرهنگی به دنبال ترویج ابتذال هستند.

پناهیان در ادامه تاکید کرد: باید در مقابل غضب دشمن مقاوم باشیم و کوتاه نیاییم و امیدواریم جریان مقاومت که موجب آزادی خرمشهر شد، موجب آزادی جهان بشریت از نظام سلطه شود.

به گزارش ایسنا، در این مراسم تعدادی از خانواده‌های شهدای دفاع مقدس از جمله ستاری، خلیلی، زین‌الدین نیز حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم نماآهنگی درباره مذاکرات هسته‌ای پخش شد.

در پایان این کلیپ ترانه‌ای با این مضمون پخش شد: «گام نهایی‌تون رو بر ندارید، دروغ و نامردی تو خونشونه/ پای کدوم قول و قرار نشستن، هزار دفعه میهمونمون بودن و هزار بار نمکدون رو شکستن».

هم‌چنین در این مراسم بخشی از صحبت‌های فرماندهان آزادسازی خرمشهر پشت بی‌سیم با مضمون آزادی و حصر خرمشهر و به اسارت گرفته شدن عراقی‌ها پخش شد.

در بخشی از این مکالمه بی‌سیمی اشاره شد که 6 هزار نفر از عراقی‌ها که به شهر خرمشهر وارد شده بودند به اسارت گرفته شدند. اما تعداد اسرای مورد اشاره در این مکالمه از سوی حاضران مورد مناقشه قرار گرفت. اسماعیل کوثری تعداد اسرا را 16 هزار نفر اعلام کرد.

هنگام ورود خانواده‌های شهدا به سالن مراسم، با شاخه‌های گل و اهدای یادبودهایی از آن‌ها استقبال شد.

خانواده‌های شهدای در این مراسم با در دست گرفتن تصاویر فرزندان‌شان یاد آن‌ها را گرامی داشتند.

انتهای پیام

کد N300033