تغییر نظام آموزشی حوزه‌های علمیه از مهر ماه

معاون امور استان‌های حوزه‌های علمیه کشور گفت: اجرای آزمایشی سرفصل‌های جدید نظام سطح یک حوزه علمیه که در حال تدوین است از مهر ماه سال جاری در حوزه‌های علمیه کشور آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قزوین، حجت‌الاسلام عبدالکریم فراهانی در دیدار با حجت‌الاسلام محمدحسن باریک‌بین امام جمعه موقت قزوین اظهار کرد: نظام آموزشی سطح یک حوزه علمیه که در حال حاضر در حوزه‌های علمیه سطح کشور در حال اجراست، آسیب‌شناسی و برای اعمال اصلاحات مورد نیاز به شورای عالی حوزه‌ها ارائه شد.

وی افزود: این اصلاحیه به تصویب شورای عالی حوزه‌ها رسید و سرفصل‌ها و کتاب‌های جدید مورد نیاز بر اساس آسیب‌شناسی صورت گرفته در حال تدوین است.

معاون امور استان‌های حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده مقرر شده که اجرای آزمایشی نظام جدید آموزشی حوزه علمیه از مهر ماه سال جاری در حوزه‌های علمیه سطح کشور آغاز شود.

فراهانی با اشاره به تشکیل ستاد وقف در سطح کشور ادامه داد: این ستاد با هدف ترویج فرهنگ وقف، گسترش موقوفات و احیای مسائل اسلامی در سطح کشور و به تبع آن در استان قزوین راه‌اندازی شده است.

وی افزود: امیدواریم فعالیت‌های این ستاد در سطح استان قزوین ثمربخش بوده و شاهد شکوفایی فرهنگ وقف با گسترش موقوفات و احیای مسائل اسلامی در استان باشیم.

معاون امور استان‌های حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد: مصوبات این ستاد در استان خوب بوده است اما چون جلسه ستاد مرکزی در استان فعال نشده بود، امیدواریم با تشکیل جلسه ستاد مرکزی در روز سوم خرداد که نماد استقامت و مقاومت ملت ایران است، شاهد مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ با فعال‌تر شدن ستاد وقف استان باشیم.

فراهانی با بیان این‌که «وقف سنت یک حسنه و پشتیبان اهداف عالی فرهنگ اسلامی است» گفت: اگر بخواهیم برای گسترش فرهنگ وقف گامی برداریم، باید استوارتر از هر زمینه دیگری حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: استان قزوین از ظرفیت حوزوی قوی و بالایی برخوردار است که باید از این ظرفیت برای گسترش فرهنگ وقف در جامعه بهره‌مند شد که با توجه به هماهنگی موجود میان مدیریت سازمان اوقاف و حوزه‌ علمیه، استفاده از این ظرفیت به راحتی امکان‌پذیر است.

معاون امور استان‌های حوزه‌های علمیه کشور اظهار کرد: با توجه به جایگاه حوزه در گسترش فرهنگ اسلامی، حوزه علمیه می‌تواند با تقویت مسئله وقف، مسائل فرهنگی را در سطح کشور مدیریت کند و با مدیریت منابع وقف می‌توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

فراهانی با اشاره به اهمیت ایجاد وقف‌های جدید افزود: در گذشته وقف رشد زیادی داشت زیرا مردم برکات وقف را به وضوح در زندگی خود مشاهده می‌کردند.

وی تصریح کرد: امروز نیز باید از ظرفیت مبلغان دینی و روحانیان که با مردم ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند، برای گسترش فرهنگ وقف و ایجاد وقف‌های جدید به نحو مطلوب بهره برد.

معاون امور استان‌های حوزه‌های علمیه کشور گفت: گسترش فرهنگ وقف در بین مردم جامعه و نهادینه کردن این صدقه جاری موجب می‌شود به شکل عادی وقف در جامعه گسترش یابد.

فراهانی با اشاره به موقوفاتی که برای گسترش حوزه‌های علمیه وجود دارد، گفت: نظر امام راحل، مراجع عظیم‌الشأن و رهبر معظم انقلاب این است که حوزه به دولت متکی نشود و بهترین جای اتکای حوزه علمیه، وقف و درآمدهایی است که از محل موقوفات در مسیر احیای مدارس علمیه، ترویج فرهنگ تبلیغ، گسترش فرهنگ سیدالشهدا و احیای مسائل دینی در جامعه وجود دارد.

وی استفاده از این موقوفات را برای رفع مشکلات حوزه علمیه مؤثر خواند و یادآور شد: برای گسترش انواع وقف به ویژه این نوع خاص از وقف در جامعه باید گام‌های اساسی برداشته شود تا شاهد گسترش فعالیت‌های حوزه علمیه باشیم.

انتهای پیام

کد N299917