تاکید وزیر خارجه کره جنوبی بر تلاش برای تقویت روابط با ایران

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه که بنا به دعوت رسمی همتای کره‌ای‌اش در رأس هیأتی به کره جنوبی سفر کرده با یونگ بیونگ سه، وزیر امور خارجه کره جنوبی دیدار و در زمینه توسعه و تقویت روابط دوجانبه و تشریح تحولات منطقه‌یی بحث وتبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه در زمینه روابط دوجانبه با اشاره به این که ملت ایران، مردم کره را مردم صلح‌طلب و دوست تلقی می‌کنند و در تاریخ روابط دو کشور نقطه منفی وجود ندارد، به تلاش‌های خوب دولت جدید ایران برای ایجاد ارتباطات خوب بین‌المللی اشاره کرده و به تشریح آخرین تحولات سوریه، عراق و افغانستان پرداخته و برگزاری انتخابات در عراق و افغانستان و آماده شدن سوریه برای برگزاری انتخابات سالم را از تحولات مثبت در این منطقه عنوان کرد.

او در زمینه مذاکرات هسته‌ای گفت: هر چند درخصوص پرونده اتمی اختلاف نظراتی وجود دارد، ولی روند کلی این پرونده مثبت است و ما امیدواریم که توافق نهایی بین ایران و گروه 1+5 هر چه زودتر به امضاء برسد و نقطه عطف این مذاکرات آن است که طرف غربی به حق غنی‌سازی ایران احترام بگذارد.

رحیم‌پور در این دیدار بار دیگر مراتب تأسف و تأثر خود را از حادثه غرق شدن کشتی مسافربری در کره جنوبی ابراز کرد.

وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز در این دیدار با تشکر فراوان از ابراز هم‌دردی دولت و ملت ایران به‌ویژه ارسال پیام تسلیت رییس‌جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: کره جنوبی برای روابط خود با جمهوری اسلامی ایران اهمیت و ارزش ویژه ای قائل است و همواره سعی کرده که آن را در بهترین شرایط حفظ کند.

وی با اشاره به تبادل هیات‌های سیاسی و پارلمانی میان دو کشور ابراز امیدواری کرد که تحولات مثبتی که در روابط دو کشور ایجاد شده، موجب گسترش روابط در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شود.

وزیر امور خارجه کره جنوبی با تشریح اقدامات دولت متبوع خود در زمینه استقرار صلح و ثبات در شبه جزیره کره نقش ایران برای نیل به این هدف را مهم ارزیابی کرد.

او گفت که مردم کره نسبت به فرهنگ، تمدن و مردم ایران احترام زیادی قائلند و ما علاقمندیم برنامه‌های مشترک فرهنگی میان دو کشور را افزایش دهیم.

وی با اشاره به توافقات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های غربی اظهار کرد: شرکت‌های کره‌یی با دقت این تحولات را دنبال می‌کنند و علاقمند به توسعه همکاری‌های خود در حوزه‌های اقتصادی و تجاری با ایران هستند.

انتهای پیام

کد N299834