انتقاد شدید یوسف بن علوی از عربستان و قطر درارتباط با ایران و سوریه

سیاسی

روزنامه عرب الیوم، چاپ امان در گزارشی با اشاره به اجلاس اخیر وزیران خارجه شورای همکاری نوشت، وزیر خارجه عمان ضمن انتقاد شدید از عربستان و قطر گفت: کشور متبوعش قصد نداشته در این اجلاس شرکت کند چون شورای همکاری به مرحله فروپاشی رسیده و اجلاس ما سودی ندارد و تا یک بحران حل نشده، بحران دیگری ظهور می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوسف بن علوی با اشاره به اختلاف در مواضع سیاسی عمان و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس افزود، حافظ اسد با تهران هم‌پیمان بود اما هرگز در مسائل خلیج فارس دخالت و یا از تعهدات خود کوتاهی نکرد، به همین لحاظ ملک فهد در پاسخ به شبهه و انتقاد شیخ جابر علیه اسد گفت، روابط سوریه و ایران در راستای منافع شورای همکاری است و سوریه پل ارتباطی ما و ایران است.

به گفته او اعلان جنگ علیه سوریه هیچ نفعی برای شورای همکاری نداشته و شما می‌خواهید داعش و النصره در پایتخت‌های خلیج فارس حضور یابند؟

وی افزود حمایت شما از داعش در عراق و تروریست‌ها در صحرای سینا چه نفعی داشته است؟

بن علوی اقتدار مصر و سوریه را به نفع شورای همکاری دانست.

او تصریح کرد عمان برخلاف بقیه اعضای شورا از آمریکا نظرخواهی نکرده بلکه فقط اطلاع‌رسانی می‌کند.

به گفته وی آمریکا وقتی تصمیم گرفت با ایران وارد مذاکره شود به سراغ ما آمد و از ما خواست موضوع سربسته بماند و ما به هیچ کشور خلیج فارس خبر ندادیم.

ین علوی افزود: برخی کشورهای خلیج فارس فکر می‌کنند آمریکا و ناتو با اشاره آن‌ها دست به اقدام می‌زنند و همین تفکر شورای همکاری را به این مرحله از سقوط رسانده زیرا آن‌ها درک نمی‌کنند که آمریکا دنبال منافع خود است و توجهی به منافع ما ندارد، بنابراین زمانی که کار سیاسی با ایران را شروع کردند از ما سوال نکردند.

به نوشته روزنامه عرب الیوم، سعود الفیصل با شنیدن این سخنان متشنج شد.

انتهای پیام

کد N299660