کاهش بودجه دفاعی فرانسه و تهدید مقامات ارشد نظامی به استعفا

روسای ارتش، نیروهای دریایی و نیروهای هوایی فرانسه و روسای ستاد مشترک این نیروها تهدید کرده‌اند که بر سر کاهش بودجه نظامی استعفا خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه گفته است که با اعمال کاهش بودجه نظامی، انجام عملیات‌های خارجی غیرممکن خواهد شد.

پس از این اظهارات روسای چهار یگان نظامی فرانسه اعلام کرده‌اند که چنانچه کاهش‌های بیشتری در بودجه اعمال می‌شود، همگی استعفا خواهند داد. به گفته منابع نظامی آگاه، کاهش‌های بیشتر در بودجه به جز آنچه بیشتر در ماه مصاحبه سال گذشته میلادی تصویب شد، پذیرفته نخواهد شد و با واکنش آن‌ها روبه‌رو می‌شود. با ادامه این روند، عملیات‌های خارجی فرانسه در کشورهای خارجی از جمله مالی و جمهوری آفریقای مرکزی با چالش‌های مواجه خواهد شد. چنین استعفای دسته جمعی در تاریخ مدرن فرانسه بی‌سابقه خواهد بود.

وزیر دفاع فرانسه با ارسال نامه‌ای به نخست‌وزیر این کشور هشدار داده است که کاهش بودجه بیشتر با "تبعات سنگین نظامی" روبرو خواهد شد. وی در نامه‌ای به مائول والس اعلام کرد: نمی‌توان بیش از آنچه در سال 2013 پیش‌بینی شده است، در بودجه تغییراتی ایجاد کرد.

طبق برنامه قبلی قرار است طی پنج سال آتی کاهش‌هایی در بودجه اعمال شود اما با اجرای اصلاحات جدید، شغل و بودجه بیشتری قطع می‌شود که زیان‌بار است. در ادامه این نامه آمده است: فرایند آموزش، تجهیز و عملیات نیروها با چالش مواجه می‌شود که این امر در راستای منافع ملی فرانسه و هنجارهای بین‌المللی نیست. این امر حتی منجر به ورشکستگی شرکت‌های متوسط در بخش دفاعی می شود و تبعات آن برای صنعت دفاعی فرانسه فاجعه‌بار خواهد بود.

طبق طرح جدید پروژه‌های اطلاعاتی نظیر پهپاد، ماهواره و هواپیماهای جاسوسی متوقف می‌شود.

انتهای پیام

کد N299357