تاکید سازمان ملل بر اجرای اصلاحات قانون اساسی در میانمار

سیاسی

نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار امروز (شنبه) با ابراز نگرانی از حق وتوی ارتش برای اعمال تغییرات قانون اساسی در این کشور گفت که این اصلاحات برای روند گذار دموکراتیک در میانمار و انتخابات سال آتی ضروری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، "توماس اوجاکوئینتانا"، مخبر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار در بیانیه‌ای گفت که اختیارات ارتش این کشور برای بلوکه کردن اصلاحات قانون اساسی برای انتخابات آتی سال 2015 مناسب نیست. به گفته وی باید یک گروه از غیرنظامیان بر عملکرد ارتش نظارت کنند.

نماینده ویژه سازمان ملل گفت: اصلاحات قانون اساسی در میانمار گامی حیاتی در گذار به یک کشور دموکرات‌تر است.

آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی‌خواه میانمار قانون اساسی فعلی را غیردموکراتیک خواند و انتخابات سال 2010 را تحریم کرد. با این حال وی در انتخابات میان دوره‌ای سال 2012 و پس از اجرای اصلاحاتی در قانون انتخابات شرکت کرد یک کرسی را در مجلس عوام پارلمان میانمار به دست آورد.

این برنده جایزه صلح نوبل راهپیمایی‌هایی را برای جلب حمایت‌های مردمی و متقاعد کردن ارتش و دولت میانمار برای اعمال اصلاحات انجام داده است. طبق قانون اسامی میانمار هر فردی که همسر و یا فرزندانش تابعیت یک کشور خارجی را داشته باشند نمی‌توانند رئیس‌جمهور یا نامزد ریاست جمهور شود. فرزندان سوچی هر دو تابعیت انگلیسی دارند.

انتهای پیام

کد N299267