وزاری دفاع ایران و پاکستان خواستار مبارزه مشترک با تروریسم شدند

وزارت دفاع,پاكستان,وزير دفاع,حسين دهقان

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه سومین نشست بین المللی امنیت در مسکو با خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان دیدار کرد و دو طرف خواستار مبارزه مشترک با تروریسم شدند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ بحث و تبادل نظر در خصوص موضوعات منطقه ای و بین المللی از جمله محورهای دیدار وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و پاکستان بود و دوطرف دراین دیدار بر ضرورت تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان تاکیدکردند و خواستار هم افزایی جهانی برای جلوگیری از انتقال پول و سلاح به تروریست های ضدسوری به منظور فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شدند.

دهقان و آصف در این دیدار همچنین بر ضرورت تلاش مضاعف به منظور توسعه همکاری های دفاعی میان دو کشور همپای مناسبات دوجانبه سیاسی تاکید کردند.

وزیر دفاع کشورمان دراین دیدار از پاکستان به عنوان کشور دوست، برادر و همسایه ایران نام برد و گفت: ایران و پاکستان به دلیل واقع شدن در یک موقعیت جغرافیایی حساس نقش چشمگیری در تحولات منطقه ای و جهانی دارند و این وضعیت اقتضا می کند که مناسبات دو کشور در حوزه های گوناگون توسعه بیشتری بیابد.

وی همچنین با بیان این‌که سیاست ایران در قبال پاکستان همواره بر توسعه و ثبات و امنیت در آن استوار بوده است، اضافه کرد: ما در عمل نیز همیشه نشان داده ایم که خواستار پاکستانی توسعه یافته، امن و باثبات هستیم.

وی با اشاره به سفر اخیر نواز شریف نخست وزیر پاکستان به کشورمان و دیدارهای وی با مقام های ارشد ایران آن را نشانه عزم سران دو کشور برای توسعه و تعمیق همکاری ها میان تهران و اسلام آباد دانست.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان در ادامه گفت: بر این اساس آمادگی داریم در چارچوب روابط دو کشور برای تعمیق مناسبات میان وزارتخانه های دفاع ایران و پاکستان تلاش کنیم.

وی با با بیان این‌که ایران و پاکستان به صورت مشترک درگیر تروریسم و قاچاق مواد مخدر هستند افزود: این وضعیت مساعی بیشتر تهران و اسلام آباد برای مبارزه با این پدیده های شوم را می طلبد.

دهقان همچنین با اشاره به همکاری دو کشور در مسایل بین المللی از مساله سوریه به عنوان یکی از مصادیق آن نام برد و اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۳۸ کشور گروه های تروریستی به سوریه اعزام می کنند و آنها به صورت جدی از سوی آمریکا و برخی کشورهای عربی مورد حمایت مالی و تسلیحاتی هستند. لازم است در چارچوب یک اراده جمعی و جهانی به ملت سوریه کمک کنیم تا ضمن غلبه بر تروریست ها در مورد سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان از همتای پاکستانی خود برای سفر به تهران دعوت کرد تا همکاری های دوجانبه دفاعی تهران و اسلام آباد همپای مناسبات سیاسی و اقتصادی روند رو به رشد خود را طی کند.

بنابراین گزارش،خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان نیز در این دیدار با اشاره به اشتراکات تاریخی مذهبی ایران و پاکستان وجود یک ایران باثبات و قدرتمند را برای کشورش مهم خواند.

آصف تاکید کرد: ایران، پاکستان و افغانستان از رهگذر اشتراکات تاریخی و دینی و فرهنگی بسترهای خوبی برای توسعه مناسبات همه جانبه دارند و همجواری سه کشور می تواند بر مشکلات ناشی از مداخلات خارجی در منطقه فایق آید.

وزیر دفاع پاکستان با تایید اظهارات وزیر دفاع جمهوری اسلامی مبنی بر وجود استانداردهای دوگانه در مناسبات بین المللی گفت: در پیش گرفتن چنین رویکردی بر پیچیدگی مشکلات و مسایل جاری می افزاید.

وی در ادامه با بیان ابن‌که به عنوان نمونه آمریکا در شرایطی که با گروه های به اصطلاح افراطی در افغانستان می جنگد در سوریه از همان گروه های حمایت می کند، افزود:ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه باید ابتکاراتی اتخاذ کنند که افغان ها در مسیر مبارزه با افراطی‌گری موفق شوند.پاکستان از ثبات و امنیت در افغانستان بهره می برد زیرا اگر کشور همسایه ما ناامن باشد ما نیز از امنیت بی بهره خواهیم بود.

آصف در پایان با ابراز امیدواری نسبت به دیدار آتی با همتای ایرانی خود آن را زمینه ساز گسترش همکاری های دفاعی میان تهران و اسلام آباد دانست.

انتهای پیام

کد N298963