سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی:

سال 92، سالی پر بار در تدوین قوانین بود

سیاسی

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به تدوین قوانین حقوقی در سال گذشته گفت: سال 92 سالی پربار و کم‌سابقه در تدوین قوانین بوده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، محمدعلی اسفنانی در مراسم بزرگداشت دکتر امیر ناصر کاتوزیان در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، عنوان کرد: کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به طور مستقیم و غیرمستقیم در 60 تا 70 درصد طرح‌ها و لوایح دخالت دارد.

وی ادامه داد: قوانین خوبی در سال گذشته در مجلس از تصویب گذشت که قانون حمایت از خانواده، قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری نمونه‌هایی از این مصوبات است.

اسفنانی تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری را اقدامی ارزشمند توصیف کرد و یادآور شد: این قانون دارای ارزش‌های زیادی نسبت به قانون پیشین است؛ همچنین قانون آیین دادرسی نیروهای مسلح، قانون مربوط به جرایم رایانه‌ای، قوانین جرایم الکترونیکی، قانون جرایم اشخاص حقوقی از دیگر مصوباتی است که مجلس در سال 92 گذراند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به تدوین قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی خاطرنشان کرد: در صورت رفع ایرادات این قانون، به زودی منتشر خواهد شد.

اسفنانی از بررسی لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در مجلس خبر داد و افزود: با تصویب این قانون تحولی در حقوق کودک و نوجوان رخ خواهد داد.

وی با اشاره به برخی از نکات مثبت قانون جدید آیین دادرسی کیفری تصریح کرد: تصویب این قانون تحول در نظام کیفری را به دنبال خواهد داشت؛ در قانون جدید برای اولین مرتبه حمایت از بزه دیده پیش بینی شده است؛ همچنین پیشگیری از وقوع جرم، توسعه حقوق شهروندی، دادرسی مبتنی بر مشورت و تفحص، دادرسی با سرعت و دقت و حمایت از آسایش و امنیت جامعه از دیگر مزایای قانون جدید است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: قانون آیین دادرسی کیفری جدید قانونی برای همه مردم بوده و به ارائه معیارهای دادرسی عادلانه می‌پردازد.

انتهای پیام

کد N298923