روحانی در همایش تجلیل از ایثارگران فتح خرمشهر:| 170416

از هیچ قدرتی هراس نداریم

دولت

فرزندان ما در خرمشهر خواستند بگویند غرش خانه‌های دشمن در دل و اراده ما تاثیری ندارد و هر چه سختی‌ها بیشتر می‌شود، اراده‌ها و صبوری‌ها نیز تقویت می‌شود.


                           

رییس‌جمهور با اشاره به جانفشانی رزمندگان برای آزاد سازی خرمشهر، این شهر را هم یادآور تلخ‌ترین روز تاریخ دفاع مقدس بود و هم یاد‌آور شیرین‌ترین ساعات در ایام فتح دوران دفاع مقدس عنوان کرد و گفت:ما یک ملت یکپارچه هستیم و از هیچ قدرتی هراس نداریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا حسن روحانی در سالروز حماسه آزادی خرمشهر در مراسم تجلیل از ایثارگران و شهدای فتح خرمشهر که پیش از ظهر امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد،گفت: روزی که دشمن متجاوزانه و ظالمانه بی‌دلیل به سرزمین و خاک ایران حمله کرد روز سختی بود. اما تلخ‌ترین روز روزی بود که پس از هفته‌ها و ساعت‌ها ایستادگی و مقاومت خبر سقوط خرمشهر به گوش مردم ما رسید.

وی افزود: خرمشهر هم یادآور تلخ‌ترین روز تاریخ دفاع مقدس بود و هم یاد‌آور شیرین‌ترین ساعات در ایام فتح دوران دفاع مقدس بود. پیروزی بر دشمن تا دندان مسلح که از سوی همه ابرقدرت‌ها پشتیبانی می‌شد از سوی ملتی که تنها تکیه‌گاهش خداوند بود، کار بزرگی بود.

رئیس جمهور با اشاره به این که در این دوران انواع سلاح‌های شرقی و غربی به سوی دشمن سرازیر می‌شد؛ گفت: همچنین دلارهای نفتی برخی از کشورهای منطقه به سوی خزانه آنها ارسال می‌شد و همه بندرگاه‌هایشان را به عنوان بندر متجاوزین قرار داده بودند و مهمترین عدوات جنگی در اختیار دشمن قرار داشت اما آن‌ها حتی از دادن یک قطعه یدکی که باید طبق قرارداد به ما می‌دادند، امتناع کردند.

روحانی خاطر نشان کرد: ملت بزرگی که راه و مسیر را از راهبر و امام بزرگش دریافت می‌کرد و تکیه‌گاهش الطاف خداوند ومعصومین بود و با تکیه بر فاطمه،علی و حسین و همه بزرگان دین، رمز شروع عملیات خود را بر همین مبنا قرار می‌داد.

وی افزود: فرزندان شما در خرمشهر با دست خالی و سلاح سبک در برابر مجهزترین عدوات دشمن ایستادند و مقاومت کردند و اگر قدمی عقب رانده شدند شبانگاه جای خود را تصرف کردند.

روحانی یاد آور شد: این فرزندان سنگر به سنگر، خانه به خانه و کوچه به کوچه پشت هر نخل و کنار رودخانه‌های کارون و اروند مقاومت کردند.این امر توسط همه اقوام و مذاهب و همه عاشقان این سرزمین انجام شد؛ همه آنهایی که راه حق و امامشان را در زندگی برگزیدند و می‌خواستند به دنیا بگویند دوران زورگویی شما بر ملت‌ها سر رسیده است و اراده و ایمان بر سلاح و ابزار پیروز می‌شود. ما یک ملت یکپارچه هستیم و از هیچ قدرتی هراس نداریم.

رئیس حمهور عنوان کرد: فرزندان ما در خرمشهر خواستند بگویند غرش خانه‌های دشمن در دل و اراده ما تاثیری ندارد و هر چه سختی‌ها بیشتر می‌شود، اراده‌ها و صبوری‌ها نیز تقویت می‌شود.

وی گفت: دشمن در آن دوران نه تنها به زنان و کودکان بلکه حتی به نخلهای سر به فلک کشیده سبز هم رحم نکرده است. آنها فکر می‌کردند که نه تنها خرمشهر بلکه خوزستان را در تصرف خود قرار می‌دهند اما این ملت بزرگ با فرزندان شجاع خود از سپاه و بسیج و عشایر همه قهرمانانش مقاومت و جسارت بزرگی برای احقاق حق خود داشت.

روحانی با بیان اینکه در لحظه سقوط خرمشهر در پایگاه هشتم شکاری حضور داشتم، یادآور شد: من دیدم که ضمن این که خبر سقوط خرمشهر همه را متاثر کرد و بر گونه برخی از تیز پروازان ما اشک جاری شد اما همان جا در چهره آنها دیدم که می خواهند بگویند خرمشهر ما با اراده‌ای مستحکم به سوی تو خواهیم آمد و تو را از چنگال دشمنان نجات می‌دهیم.

وی ادامه داد: دلاورانی چون جهان‌آرا و همه فرمانده‌هان و بسیجیانی که نوزده ماه صبر کردند و زمینه را برای آزادسازی خرمشهر آماده کردند را فراموش نمی‌کنیم. این عملیات‌ها از عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان تا سال 61 با پیروزی فتح‌المبین آغاز شد.
                       
کد N298706