داوود اوغلو سفر بایدن به قبرس ترک‌نشین را گامی تاریخی خواند

سیاسی

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: سفر معاون رئیس جمهور آمریکا به قبرس ترک‌نشین یک گام تاریخی برای نشان دادن رفتاری برابر به دو طرف قبرس و ارایه پیامی مثبت محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: سفر معاون رئیس جمهور آمریکا به قبرس ترک‌نشین یک گام تاریخی برای نشان دادن رفتاری برابر به دو طرف قبرس و ارایه پیامی مثبت محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفرش به قبرس ترک‌نشین از قبرس به عنوان یک شریک اصلی یاد کرد و گفت: رهبران رقیب در دوقبرس یونانی و ترک‌نشین توافق کردند تا اقداماتی را برای پایان دادن به جدایی 40 ساله دو طرف صورت دهند.

بایدن عالی‌ترین مقام آمریکایی‌ها از زمان سفر لیندون جانسون، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 1962 است که به قبرس می‌رود.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در جریان یک کنفرانس خبری با ارلان عبدالایف، همتای قرقیزستانی خود گفت: پیام بایدن نشانگر یک رویکرد برابر و متعادل به دو طرف است سفر بایدن به قبرس ترک‌نشین به موقع بود و دستور کار دولتی داشت که بیانگر امیدواری در تسریع مذاکرات برای پیوستن دو قبرس است.

داوود اوغلو افزود: سفر بایدن به قبرس ترک‌نشین و دیدار با درویش اراوغلو، رئیس جمهور آن یک گام تاریخی است. راه حل دائم برای حل مناقشات میان دو قبرس بدون یک رویکرد مناسب امکان‌پذیر نیست.

رئیس جمهور قبرس ترک‌نشین نیز پس از دیدار با بایدن گفت: سفر وی به این جزیره امیدواری‌ها را درباره یافتن راه حلی به منظور پایان دادن به بحران در قبرس افزایش داده است.

این دو همچنین توافق کردند که امکان دستیابی به اتحاد قبرس بر یک راه حل جامع و کامل استوار است که یکی از آن‌ها تسریع روند مذاکرات و دیدارهای بیشتر با مقام‌های قبرس یونانی نشین است.

رئیس جمهور قبرس ترک‌نشین اعلام کرد که قرار است ماهی دو بار و در پی توافق حاصله در 22 مه 2014 با همتای قبرس یونانی‌نشین خود دیدار کند و راه حل جامع باعث فرصت پیوستن به اتحادیه اروپا و به رسمیت شناخته شدن در جامعه بین‌المللی می‌شود.

وی افزود: زمان برای دست یافتن به یک راه حل درباره مساله قبرس فرا رسیده و ما نمی‌توانیم با مقصر خواندن یا منحرف کردن یکدیگر، این روند را از مسیر خارج کنیم.

انتهای پیام

کد N298691