معاون حقوقی رییس جمهور:تداوم فساد جامعه را از محتوا خالی می‌کند

معاون حقوقي رييس جمهور,الهام امين‌زاده

امین زاده با تاکید بر این که اقتصاد مقاومتی تصمیم قوی و به دور از فساد می‌طلبد گفت: اگر فساد همین طور در جامعه ادامه پیداکند جامعه را خالی از محتوا خواهد کرد و برای جلوگیری از این موضوع دیوان محاسبات نقش بسیار مهمی دارد و حتی به نظر من نقش امنیتی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الهام امین زاده در اولین اجلاس شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاههای اجرایی در سال 93 که در ساختمان دیوان محاسبات کشور برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر، به جلسه‌ی روز پنج شنبه خود با علما و مراجع قم اشاره کرد و گفت: در این جلسات اکثر علما تاکیدشان بر محاسبات از بیت‌المال بوده است.

وی با اشاره به نقش دیوان محاسبات به عنوان نهاد نظارتی افزود: بر اساس قانون اساسی که سند حاصل از خون شهداست مقرر شده دیوان محاسبات که زیر نظر مستقیم مجلس شورای اسلامی است به کلیه ی حساب‌های وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها ونهادهای دولتی رسیدگی کند که در همین راستا از آقای رحیمی، رئیس دیوان محاسبات تشکر می‌کنم که در حفاظت از بیت‌المال تلاش دارند و به هیچ عنوان قصد مچ‌گیری و اقدام بعد از عمل ندارند و بیشتر تلاش به پیشگیری و حفاظت از بیت‌المال و حفظ آبروی مسئولان دارند.

وی خاطر نشان کرد: امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز جلسه‌ای در خصوص موضوع خود اظهاری مسئولان کشور داریم که بر اساس نظر نمایندگان مجلس، قرار شده است دستگاههای بیشتری مشمول این موضوع باشند که در این صورت حدود 150 هزار نفر در شورای نگهبان ، مجلس خبرگان ، روسای بانک‌ها و غیره مشمول این قانون هستند که امروز بررسی‌های لازم در این زمینه در مجمع تشخیص انجام خواهد شد.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان این‌که ما از پیشنهاد رئیس دیوان محاسبات کشور مبنی برپیشگیری از تخلفات در دستگاه‌ها در قالب تذکر و اخطار نمایندگان دیوان محاسبات، استقبال می‌کنیم گفت: البته باید در نظر داشته باشیم که گاهی نظر نمایندگان دیوان محاسبات با نظر دیوان منطبق نیست و این بررسی‌ها گاه باعث ترس مدیران در تصمیم‌گیری‌های جهادی می‌شود.

امین زاده با تاکید بر این که اقتصاد مقاومتی تصمیم قوی و به دور از فساد می‌طلبد تصریح کرد: اگر فساد همین طور در جامعه ادامه پیداکند جامعه را خالی از محتوا خواهد کرد و برای جلوگیری از این موضوع دیوان محاسبات نقش بسیار مهمی دارد و حتی به نظر من نقش امنیتی دارد.

وی با اشاره به این که معمولا مدیران اجرایی برداشتشان از قانون با رویه‌ی دستگاه‌های نظارتی متفاوت است، تصریح کرد : این موضوع باعث می‌شود ریسک مدیریتی بالا می‌رود و باعث ایجاد نگرانی در تصمیم‌گیری صحیح مدیران می‌شود. پس اگر فهم مشترکی در این مقوله بین مدیران اجرایی و دستگاههای نظارتی به وجود نیاید قطعا دیوان وارد عمل خواهد شد.

وی با اشاره به این که مدیران اجرایی کمتر از رویه ی دیوان محاسبات اطلاع دارند تصریح کرد: رویه ی نظارتی دیوان محاسبات کشور باید به دستگاههای اجرایی کشور آموزش داده شود تا دستگاه‌ها بتوانند رفتارهای خود را هماهنگ کنند و ریسک تصمیمات مدیریتی پایین بیاید.

وی با اشاره به شکل گیری شورای دستگاه‌های نظارتی متشکل از نمایندگان سه قوه گفت: این شورا ظرفیت خوبی برای کنترل سوء رفتارهای مالی است در همین راستا اگر کمیته‌ای خواست در ذیل شورای هماهنگی برای کاهش تخلفات و تاثیر سوء رفتارهای مالی تشکیل شود تا تذکرات لازم را بدهد بسیار نتیجه بخش خواهد بود.

معاون حقوقی رئیس جمهور با تاکید بر این که دیوان محاسبات باید ترتیبی دهد تا رویه‌ی نظارتی در حسابرسی‌ها قابل تدوین و در دسترس مدیران دستگاه‌ها باشد گفت: در زمینه‌ی آموزش به دستگاه‌ها نیز باید اقدامات لازم انجام شود.

وی با اشاره به این که گاهی شاهد مراجعه‌ی اشخاص خصوصی به دستگاه‌های اجرایی هستیم‌تاکید کرد: از دستگاه‌های مراجع نظارتی می‌خواهیم تا ما را یاری رسانند که چطوربخشنامه‌ای را به تصویب برسانیم که افراد در دستگاههای قضایی به حق خود برسند. تا هم قضا زدایی شود و هم شاهد حل اختلافات در دستگاه‌های اجرایی باشیم بدون این که هزینه‌های گزاف برای اشخاص به وجود آید.

وی با بیان این‌که در دستگاه‌های اجرایی رسیدن اشخاص به حقشان یک مساله‌ی شرعی ، عرفی و اخلاقی است، اضافه کرد: گاهی شاهدیم وقتی اشخاص برای دریافت حقشان به دستگاه‌های اجرایی مراجعه می‌کنند باید حتما رای دیوان را داشته باشند و این موضوع کار را سخت می‌کند . پس اگر بشود با تایید واحد حقوقی دستگاه اجرایی حق اشخاصی که به دستگاه‌های اجرایی مراجعه می‌کنند ادا شود ونیازی به رای دیوان محاسبات نباشد اقدام خوبی انجام شده است و ما از مراجع نظارتی می‌خواهیم که راهکاری در این رابطه ادامه دهند.

امین زاده با تاکید بر این که برای اصلاح ساختار باید از بالا شروع کنیم خاطر نشان کرد: بارها در دولت مباحث دیوان محاسبات را مطرح کردم و گزارش این جلسه را هم در دولت مطرح خواهم کرد؛ چرا که معتقدم دوری از فساد و مدیریت جهادی و قوی و همچنین تصمیم عالی باید در کنار یکدیگر اتفاق بیافتد.

انتهای پیام

کد N298680