قائد رحمت در گفت‌وگو با ایسنا:

ارائه خدمات متناسب در نقاط مختلف کشور، توزیع جمعیت را متوازن می‌کند

سیاسی

یک عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: برای تناسب و توازن جمعیتی باید خدماتی که در کلانشهرها وجود دارد به سایر نقاط نیز منتقل شود ما در بین اقشار مختلف جامعه جمعیت متوازنی را داشته باشیم.

عباس قائدرحمت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن ابراز خرسندی از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی توسط مقام معظم رهبری گفت: وقتی سیاست‌ها از سوی ایشان ابلاغ می‌شود، نیاز به اجرایی کردن و عمل دارد، زیرا این سیاست‌ها کارشناسی‌های لازم برای آن صورت گرفته است و با لحاظ جمیع جهات ابلاغ شده است.

این عضو هیات رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای توازن و متعادل کردن جمعیت در کشور، باید راهکارهای عملیاتی اتخاذ شود، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کرده‌اند، باید در مناطق محرومی که خالی از سکنه می‌شوند و یا مرزها و بنادر، به گونه‌ای سیاست‌ها اعمال شود که نسبت جمعیتی با حفظ میزان جمعیت به اندازه نیاز کشور متوازن شود.

وی با تاکید بر اینکه سیاست‌ها طوری اجرایی شود که در آینده با پیری قابل توجهی مواجه نباشیم، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر توازن جمعیتی برهم خورده و در کلان شهر کشور شاهد تراکم جمعیت هستیم و این خود خطری برای کشور است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیش از این در سال‌های 57 حدود 30 درصد جمعیت کشور در کلانشهرها بوده و 70 درصد در شهرهای کوچک و روستاها اما این نسبت در سال‌های اخیر معکوس شده و برهم خورده و 71 درصد در کلانشهرها و شهرهای بزرگ متراکم شده و حدود 29 درصد نیز در روستاها که باید به سمت متعادل کردن حرکت کنیم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید خدمات به سایر مناطق کشور به گونه‌ای انتقال یابد که توازن جمعیتی ایجاد شود، اظهار کرد: یکی از اقداماتی که می‌تواند در این مساله موثر باشد، تقویت و بسترسازی کارهای فرهنگی است و اگر فرهنگ را در تمام مسائل مدنظر قرار دهیم، می‌توانیم فاکتورهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در تناسب جمعیت که مکمل هم هستند، داشته باشیم. در واقع فرهنگ فاکتور بسیار مهمی در این زمینه است.

انتهای پیام

کد N298331