در گفت‌وگوی اختصاصی با ایسنا؛

سفیر اتحادیه‌اروپا در لبنان: در ارتباط دایم با حزب‌الله هستیم/قطعنامه 1701 کامل اجرا شود

سیاسی

"آنجلینا ایخهورست"، فارغ التحصیل حقوق بین‌الملل، سفیر اتحادیه اروپا در لبنان کار دیپلماتیک خود را از سال 1989 در قاهره در چهارچوب فعالیت‌های سازمان ملل آغاز کرد. او تجربه کار در بخش‌های مختلف اتحادیه اروپا و کشورهای سومالی، اردن، سوریه و آمریکا را داشته است و از سال 2011 در بیروت به عنوان سفیر اتحادیه اروپا حضور دارد و از جمله شخصیت‌های پرکار دیپلماتیک در لبنان به شمار می‌رود.

وی تاکنون از ایران دیداری نداشته است اما امیدوار است پیش از پایان ماموریتش در لبنان از ایران و به خصوص اصفهان و شیراز دیدن کند زیرا وی می‌گوید که تعریف بسیار زیادی درباره ایران و به خصوص شهرهای فرهنگی‌اش شنیده است.

آنجلینا ایخهورست که خود سابقه کارهای رسانه‌ای و فرهنگی را داشته است با لبخند خاصی از دکتر جواد ظریف، وزیر خارجه ایران تعریف می‌کند و به نظر می‌رسد از خوانندگان دایمی صفحه شبکه اجتماعی وی است و معتقد است ظریف، وزیر پرتلاشی است.

وی که یک شخصیت آکادمیک هم به شمار می‌رود می‌گوید: برای درس و دانشجو احترام زیادی قائل هستم و از این که با یک خبرگزاری منسوب به دانشجویان ایران گفت‌وگو می‌کنم برای من افتخار است.

وی امیدوار است موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران هر چه زودتر با نتیجه مثبت برای دو طرف پایان یابد و ایران مسیر تعالی و ترقی خود را طی کند با این تاکید که دانشجویان عنصر بارز این توسعه خواهند بود.

وی گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا را در دفتر کارش پذیرفت در حالی که ایسنا اولین رسانه ایرانی بود که با وی گفت‌وگو می ‌کرد. طی این گفت‌وگو وی به کلیه سوالات درباره سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال تحولات لبنان و سوریه پاسخ داد.

آنچه در پی می‌آید ماحصل گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا در بیروت با سفیر اتحادیه اروپا است:

سئوال: به نظر می‌رسد یکی از وظایف دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در لبنان پیگیری مسائل سوریه است. لطفا بفرمایید موضع رسمی اتحادیه اروپا در قبال تحولات سوریه در شرایط کنونی چیست؟

آنجلینا ایخهورست: در ابتدا می‌خواهم از شما و خبرگزاری دانشجویان ایران تشکر کنم که موضوع فعالیت‌ها و مواضع اتحادیه اروپا در لبنان و منطقه را مورد توجه و اهتمام خود قرار داده است. در خصوص سوریه موضع اتحادیه اروپا موضعی کاملا روشن و شفاف است. اتحادیه اروپا برای پایان درگیری‌ها به سوی حل سیاسی دعوت می‌کند، درگیری‌هایی که بسیار به طول انجامیده و قربانیان و خرابی‌های بسیاری تاکنون برجای گذاشته است، ما از ابتدا از برنامه نماینده سازمان ملل در بحران سوریه الاخضر الابراهیمی حمایت کردیم و امیدواریم این برنامه پس از استعفای او هم چنان ادامه یابد، اتحادیه اروپا برای پایان این درگیری‌ها مجازات‌ها و تحریم‌هایی را علیه برخی موسسات و شخصیت‌ها با هدف پایان درگیری‌ها اعمال کرده است، همچنین ما برنامه‌هایی را برای تحت پیگرد قرار دادن طرف‌هایی اجراء کردیم که جنایت علیه انسانیت در این درگیری‌ها داشته‌اند تا آنها را به دادگاه های صالحه برای پیگرد قضایی معرفی کنیم، ما برای نابودی سلاح‌های شیمیایی در سوریه اقدامات اساسی انجام داده و از برنامه سازمان ملل برای نابودی کامل این سلاح‌ها در سوریه حمایت کردیم، ما در بخش انسانی کمک‌های بسیاری به کشورهای همسایه سوریه انجام دادیم تا از سختی‌های مردم و شهروندان سوری در این کشورها بکاهیم و همین اقدامات را حتی در داخل سوریه انجام دادیم، ما همچنین امیدواریم برای بازسازی سوریه که به شکل گسترده‌ای در این جنگ آسیب دیده است اقدامات لازم را انجام دهیم، ما در وهله اول تلاش داریم تا به روند خشونت‌ها و تروریسم در این کشور پایان دهیم، اتحادیه در تمامی این زمینه‌ها در موضوع سوریه فعال است، من بار دیگر تاکید می‌کنم که سیاست اصلی اتحادیه اروپا پایان درگیری‌ها و اعمال اقدامات تروریستی و خشونت آمیز از طریق راه حل مسالمت آمیز در این کشور است که به شکل تاسف باری بسیار طولانی شده است.

س: از پاسخ شما روشن است که اتحادیه اروپا نیز معتقد است یکی از مصادیق اعمال خشونت آمیز در سوریه و از مشکلات اصلی این کشور توسعه تروریسم و عملیات تروریستی است. آیا این برداشت درستی از پاسخ شما است؟

آنجلینا ایخهورست: بله این درست است، ما در بررسی تحولات سوریه و مقایسه آن معتقدیم که تروریسم یکی از مشکلات اصلی سوریه است و ما نگرانی شدید خود را از تروریسم و عملیات تروریستی که در آن صورت می گیرد اعلام کرده‌ایم، از سوی دیگر از اعلام محکومیت تروریسم از سوی مخالفین سوری ابراز خشنودی کردیم، ما به عنوان اتحادیه اروپا همه گونه اعمال غیر انسانی و اقدامات تروریستی را محکوم کرده‌ایم، حال این اقدام از هر طرفی چه نظام و چه مجموعه‌های مسلح مخالف نظام که در این کشور انجام شده باشد.

س: در طی سه سال اخیر و پس از اوج گیری خشونت در سوریه یکی از سیاست‌های اصلی اتحادیه اروپا این بوده که لبنان وارد درگیری‌های سوریه نشود، اتحادیه اروپا در این زمینه چه برنامه ای را اجراء کرده است؟

آنجلینا ایخهورست: شما برداشت درستی از سیاست‌های اتحادیه اروپا دارید، سیاستی که با اهمیت بسیار بالایی از سوی ما از آغاز بحران سوریه اعمال شده است، نخست وزیر پیشین لبنان "نجیب میقاتی" از آغاز دوره کاریش بارها اعلام کرد که تلاش می کند با عدم ورود به بحران سوریه امنیت داخلی لبنان را حفظ کند، من در دیدار با "میشل سلیمان" رییس جمهور لبنان از تلاش‌های وی برای این سیاست به نمایندگی از سوی اتحادیه اروپا قدردانی کردم، من باید از شگفتی خودم بگویم که لبنان چگونه در سایه تحولات سوریه و هجوم صدها هزار نفر پناهنده سوری تاکنون موفق شده است از ورود به بحران سوریه جلوگیری کند. ما از آغاز بحران در بخش اقتصادی و انسانی و موضوع پناهندگان کمکهای بسیاری به لبنان انجام داده‌ایم، ما این برنامه را از طریق هماهنگی با موسسات رسمی لبنان مثل ریاست جمهوری، نخست وزیری، پارلمان و همه وزارتخانه‌های لبنانی اجراء کرده‌ایم تا لبنان توانایی رویارویی با این بحران بزرگ را داشته باشد، ما همچنان امیدواریم لبنان با پیگری این سیاست بتواند با انعکاس تحولات سوریه در کشور مقابله کند.

باید اینجا به موضوع بیانیه بعبدا (بیانیه ریاست جمهوری لبنان در خصوص خویشتن داری لبنان در قبال تحولات سوریه) اشاره کنم، در این بیانیه ریاست جمهوری لبنان تلاش‌های بسیاری انجام داد، بیانیه‌ای که حمایت همه طرف‌ها در لبنان را نیز به همراه داشت، این بیانیه سیاست‌ها و گام‌های دولت لبنان برای جلوگیری از ورود به بحران سوریه را روشن کرد، ما از این بیانیه به عنوان یک مرجع تصمیم گیری در لبنان حمایت کردیم.

س: موضوع پناهندگان سوری در لبنان به یکی از حساس‌ترین پرونده‌های انسانی و امنیتی لبنان تبدیل شده است، برخی کارشناسان می‌گویند اگر سیل پناهندگان به لبنان به همین شکل ادامه یابد در اوایل نیمه دوم سال میلادی جاری جمعیت پناهندگان از نصف تعداد جمعیت لبنان بالاتر خواهد رفت، در این میان پیشنهادهایی شده است تا پناهندگان در اردوگاه‌هایی خاص استقرار یابند چون نگرانند این میزان پناهنده، امنیت لبنان و استقرار داخلی آن را با خطر مواجه کنند. سیاست اتحادیه اروپا در قبال این موضوع چیست؟

آنجلینا ایخهورست: ما همه تلاش‌های خود را انجام می‌دهیم تا لبنان بتواند با سیل هجوم پناهندگان سوری به این کشور در نتیجه تحولات سوریه برخورد کند، بازهم تکرار می‌کنم که من شخصا در شگفتی به سر می‌برم که لبنان با مشکلاتی که دارد چگونه توانسته با سیل پناهنگان سوری خود را وفق دهد، اکنون تعداد پناهندگان سوری در این کشور حدود 30 تا 40 درصد جمعیت لبنان است و همانطور که شما یادآوری کردید این عدد ممکن است به زودی تا نصف جمعیت لبنان هم برسد و این یعنی این که بحران شدیدی وجود دارد، دولت و مردم لبنان به شکل تحسین برانگیزی به کمک پناهندگان آمده اند که نظیرش در دنیا کمتر مشاهده می‌شود، همه می‌دانیم که هیچ کسی نمی خواهد پناهنده بشود و یا پناهنده بماند بلکه آنهایی که به لبنان آمده‌اند به دلیل عدم امنیت در کشورشان مجبور به این کار شده‌اند، بخش اعظم این پناهندگان به دلیل حفظ امنیت خود به سوی لبنان آمده‌اند، براساس اطلاعاتی که ما از پناهندگان سوری در لبنان داریم بخش اعظم آنها که شامل کودکان، زنان و خانواده‌ها هستند به محض استقرار امنیت در شهرها و روستاهایشان به کشورشان بازخواهند گشت، ما در اتحادیه اروپا و سازمان ملل بودجه سنگینی را برای اعطای خدمات اساسی به پناهندگان اختصاص داده‌ایم، مثل خدمات بهداشتی، اقامت، آموزش و پرورش و مواد غذایی، از همین رو می توانم بگویم اتحادیه اروپا در مقام کمک به پناهندگان سوری در لبنان، عراق و اردن رتبه اول را به خود اختصاص داده است، اما نیازهای پناهندگان روز به روز افزایش پیدا می‌کند، اکنون هر روز و هر ساعت پناهندگان جدیدی در لیست سازمان ملل متحد در لبنان به ثبت می رسند اما در مقابل، میزان کمک‌ها کاسته می‌شود، با این حال اتحادیه اروپا تلاش دارد تا بر کمک‌های خود بیفزاید، ما از دولت لبنان خواسته‌ایم به رغم مشکلات مالی این کشور به کمک‌هایش ادامه دهد گرچه بار مالی سنگینی نیز به لبنان تحمیل می‌کند.

س: همانطور که می‌دانید ایران یکی از قربانیان تروریسم در لبنان و سوریه بوده است. یک بار سفارت ایران و بار دوم رایزنی فرهنگی ایران در بیروت هدف عملیات تروریستی گروه‌هایی قرار گرفت که عامل اصلی عملیات تروریستی در سوریه بودند. موضع اتحادیه اروپا در قبال این گونه اعمال تروریستی چیست؟

آنجلینا ایخهورست: ما تاسف عمیق خود را از حمله تروریستی به سفارت و مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت و برجای گذاشتن قربانیان در این دو اقدام تروریستی اعلام کردیم، اتحادیه اروپا طی بیانیه این اقدام‌های تروریستی را محکوم کرد، این یعنی این که 28 کشور عضو اتحادیه اروپا این عملیات تروریستی را محکوم و با قربانیان اظهار همدردی کردند، ما نیز در نمایندگی اتحادیه اروپا این اقدامات تروریستی را محکوم کردیم و من شخصا پس از انفجار اول در مقابل سفارت ایران در محل سفارت ایران در همان روز حاضر شدم و با سفیر وقت ایران آقای غضنفررکن آبادی دیدار کردم و پیام تسلیت خود و اتحادیه اروپا را به وی تقدیم کردم و این عملیات را به شدت محکوم کردم، ما این اقدام را حمله به همه سفارت‌خانه‌های خارجی قلمداد کردیم و به همین شکل با حمله تروریستی به مرکز فرهنگی ایران برخورد کردیم، ما ارتباط بسیار خوبی با سفیر سابق ایران در لبنان داشتیم و اکنون نیز با سفیر جدید آقای محمد فتحعلی ارتباط خواهیم داشت، در هر حال ما همچنان به روابط خوبمان را با سفارت ایران در بیروت ادامه خواهیم داد.

س: آیا گفت‌وگو و هماهنگی‌هایی بین ایران و اتحادیه اروپا درخصوص تحولات سوریه و لبنان در بیروت وجود دارد؟

آنجلینا ایخهورست: من می‌خواهم در پاسخ به سوال شما در خصوص موضوع لبنان صحبت کنم زیرا من سفیر اتحادیه اروپا در لبنان هستم. ما به شکل دایمی تبادل دیدگاه در باره مسائل لبنان داریم، ما افتخار میزبانی از سفیر سابق ایران در لبنان آقای رکن آبادی در مقر اتحادیه اروپا در بیروت را داشتیم که طی آن 28 تن از سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا حضور داشتند، این دیدار حدود 4 هفته پیش برگزار شد، سفیر ایران در این جلسه سیاست ایران در قبال لبنان را تشریح نمود کما این که ما هم سیاست اتحادیه اروپا را در این جلسه بازگو کردیم، این گفت‌وگوها بین ایران و اتحادیه در خصوص لبنان وجود دارد اما در باره سوریه حرفی ندارم زیرا در این کشور مسئولیتی ندارم.

س: درخصوص انتخابات ریاست جمهوری لبنان موضع اتحادیه اروپا چیست؟ آیا اتحادیه اروپا از کاندیدایی خاص برای ریاست جمهوری لبنان حمایت می‌کند؟

آنجلینا ایخهورست: اتحادیه اروپا از هیچ کاندیدای خاصی حمایت نمی‌کند، آنچه برای ما مهم است این است که قانون اساسی لبنان در این باره باید مورد احترام قرار گیرد، این به معنای احترام به قانون و همه اجزای قانونی مربوط به مکانیسم انتخاب رییس جمهور جدید لبنان است، ما زمانی که انتخابات پارلمانی در پیش بود اما صورت نگرفت همین موضع را داشتیم و امروز بسیار متاسف هستیم که هنوز توافقی برای انتخاب رییس جمهور جدید صورت نگرفته است چرا که پارلمان برای این امر در طی جلساتش به حد نصاب قانونی نرسید، تاخیر در انتخاب رییس جمهور مرحله ای ناخوشایند و خطرناک است زیرا خلاء موسسات قانونی در این کشور ایجاد می کند، این خلاء برای هر موسسه قانونی می‌تواند خطرناک باشد به خصوص آن که لبنان با رویارویی‌های متعددی در زمینه های اقتصادی و امنیتی روبرو است، لذا ما امیدوارم پیش از پایان رسمی مهلت قانونی این انتخاب صورت بگیرد و اگر به بعد از آن موکول شد امیدواریم در کوتاه ترین زمان ممکن باشد، ما معتقدیم تصمیم انتخاب رییس جمهور در لبنان یک موضوع کاملا داخلی و لبنانی است، بسیاری از دوستان ما همین سوال را مطرح می‌کنند که آیا اتحادیه اروپا نامزدی مشخص مد نظرش است و ما پاسخ می دهیم چنین نیست و مبنای ما فقط حفظ مبدا قانون در این کشور است.

س: در حاشیه موضوع انتخابات ریاست جمهوری یک سوال مهم مطرح است و آن این که یکی از طرف‌های مهم در انتخاب رییس جمهور جدید در لبنان حزب‌الله به عنوان یک حزب سیاسی است که اکنون در پارلمان و دولت و فضای سیاسی کشور حضوری بسیار پر رنگ و قوی دارد. اساسا اتحادیه اروپا به حضور حزب‌الله در دولت لبنان چگونه نگاه می‌کند؟

آنجلینا ایخهورست: من می‌خواهم همه مردمی که با این موضوع مرتبط هستند بدانند که اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی دایمی با حزب‌الله است همچنان که ما با همه دیگر احزاب لبنانی در گفت‌وگو و رایزنی به سر می‌بریم، حزب‌الله یک حزب سیاسی مهم در لبنان است که بخش مهمی از افکار عمومی مردم این کشور را نمایندگی می‌کند، من به عنوان سفیر اتحادیه اروپا و از سوی کشورهای عضو در ارتباط و گفت‌وگوی دایمی با حزب‌الله هستم، حزب‌الله در دولت سابق و دولت کنونی حضور دارد و دارای نماینده در پارلمان است، ما از طریق این کانال‌ها با حزب الله در ارتباط هستیم، حزب‌الله مثل دیگر احزاب لبنانی است که یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده روند سیاسی مردم لبنان است.

البته ما با حزب‌الله اختلاف نظرهایی داریم و این امری کاملا طبیعی است، به رغم این امر ما از راه های دیپلماتیک در ارتباط دایمی با حزب‌الله هستیم و خواهیم بود.

س: همانطور که می دانید پس از جنگ تموز(جنگ سی و سه روزه) قطعنامه 1701 صادر شد و از آن روز آتش بس در جنوب لبنان برقرار شده و به گفته کارشناسان نظامی و امنیتی دوره این اتش بس یکی از طولانی‌ترین آتش بس‌های بین لبنان و اسرائیل بوده است اما نکته‌ای که در این دوره روشن است تجاوزهای دایمی هوایی، دریایی و زمینی ارتش اسرائیل علیه مرزهای لبنان است. موضع اتحادیه اروپا در قبال تجاوزهای دایمی اسرائیل به مرزهای لبنان چیست؟

آنجلینا ایخهورست: در پاسخ به سوال شما در باره تجاوزات اسرائیل ابتدا باید بگویم که قطعنامه 1701 شورای امنیت یکی از قطعنامه‌های بسیار مهم بوده است که با اجماع اعضای شورای صادر شده است، این قطعنامه توانسته آرامش را تاکنون در جنوب لبنان برقرار کند تا در سایه آن شاهد رشد و توسعه این منطقه باشیم و این برای اتحادیه اروپا مهم است، به خصوص آن که بدانیم که 35 درصد از نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل (یونیفل) در جنوب لبنان از نیروهای اتحادیه اروپا تشکیل شده است و همانطور که می دانید 13 کشور هستند که نیروهای پاسدار صلح در جنوب را تشکیل می‌دهند، به همین دلیل استقرار آرامش و ادامه آتش بس در جنوب لبنان برای اتحادیه اروپا بسیار مهم است با این هدف که آتش بس فراگیر برقرار شود.

موضع ما در برابر تجاوزات از سوی هر طرف و در هر زمانی کاملا روشن است، ما خواستار اجرای کامل قطعنامه 1701 هستیم و هیچ طرفی حق زیر پا گذاشتن آن را ندارد، سازمان ملل به همین منظور عملیات نظارت را بر آن دارد و هر شش ماه به شکل دایمی گزارشات خود را درباره آن و وضعیت جنوب لبنان ارائه می کند تا به اطلاع اعضای شورای امنیت برسد، برای اطلاع از این گزارشات می‌توانید به پایگاه اطلاع رسانی ما مراجعه کنید که همه این گزارشات در آن وجود دارد، موضع ما موضع سازمان ملل است و ما بسیار متاسف هستیم که این تجاوزات هر چند وقت یکبار صورت می‌گیرد و همیشه نگرانی‌های خود را در این باره اعلام کرده‌ایم، ما می‌دانیم که این تجاوزات هر از چند گاهی صورت می‌گیرد اما هر دو طرف باید بدانند که قطعنامه 1701 به نفع هر دو طرف است تا استقرار و آرامش در منطقه حاکمیت داشته باشد.

س: آخرین سوال من از شما به عنوان سفیر اتحادیه اروپا در لبنان نیست بلکه به عنوان یک کارشناس سیاسی از شما سوال می کنم که آیا به مذاکرات ایران با 5+1 به منظور دست یابی به راه حلی نهایی درخصوص برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران امیدوار هستید و چگونه به مذاکرات اخیر نگاه می‌کنید؟

آنجلینا ایخهورست: این مذاکرات را از سوی اتحادیه اروپا خانم کاترین اشتون هدایت می‌کند، شما از آن به مذاکرات ایران با 5+1 یاد می کنید اما ما از آن به مذاکرات ایران با 3+3 یاد می‌کنیم یعنی حضور سه کشور اروپایی با سه عضو دیگر شورای امنیت.

وی سپس ادامه داد: در ابتدا سه دور مذاکرات فشرده بین دو طرف برگزار شد که بسیاری از امور را روشن کرد تا مذاکرات به شکل مثبتی ادامه یابد، به اعتقاد من سری بودن این مذاکرات پیچیده از سوی گفت‌وگو کنندگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و من متاسفانه نمی‌توانم جزییاتی از این مذاکرات را برای شما بیان کنم اما می توانم بگویم ما امید به نتایج آن داریم و همچنان امیدوار هستیم که مذاکرات به نتیجه‌ای برسد که رضایت دو طرف را تامین کند.

انتهای پیام

کد N298137