ابراز نگرانی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از سرکوب در تایلند

تایلند

نیویورک- ایرنا- کمیسر حقوق بشر سازمان ملل با ابراز نگرانی عمیق از کودتای نظامی در تایلند از مقام های نظامی تایلندی خواست که با پایان دادن به سرکوب مخالفان به حقوق بشر احترام گذاشته و برای برقراری قانونمداری تلاش کنند.

به گزارش ایرنا ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز گذشته (جمعه) گفت: از کاربرد زور برای برکناری یک حکومت منتخب و اعمال حکومت نظامی و تعلیق قانون اساسی در تایلند به شدت نگران شده است.

پیلای از دستگیری مخالفان و مقام های سیاسی پیشین توسط کودتاگران ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری آن ها و احترام به حقوق شهروندی مخالفان شد.

فرمانده ارتش تایلند روز پنجشنبه اعلام کرد ارتش کنترل دولت را به عهده گرفته است.

ژنرال پرایوس چان - اوچا، فرمانده ارتش تایلند در یک سخنرانی تلویزیونی گفت : ارتش وظیفه حفظ نظم و هدایت کشور به سمت اصلاحات را بر عهده گرفته است.

ارتش تایلند پس از تشدید تنش های سیاسی این کشور به دنبال برکناری یینگلوک شیناواترا نخست وزیر و استقرار دولت موقت از روز سه شنبه هفته جاری در این کشور حکومت نظامی اعلام کرده بود.

ارتش تاکید دارد که اقدامش کودتا نیست و حکومت نظامی به منظور حفظ نظم و قانون در دوران بحران سیاسی اعمال شده است.

ارتش از سال 1932میلادی (1311) و پایان دوران پادشاهی مطلقه در تایلند تاکنون11 کودتا و هشت شبه کودتا را در این کشور برنامه ریزی کرده است. کودتای قبلی در سال 2006(1385) به برکناری تاکسین شیناواترا منجر شد.

اروپام 2251 **1908 ** 1064
کد N298092