کری برای شهادت درباره حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی به کنگره می رود

لیبی

نیویورک، ایرنا- در ادامه تلاش جمهوریخواهان برای فشار به هیلاری کلینتون بر سر حمله سال 2012 به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی، جان کری به کنگره خواهد رفت تا درباره جزئیات آن حمله که به مرگ سفیر وقت آمریکا انجامید، شهادت دهد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که جان کری در جلسه کمیته مجلس نمایندگان که مسول بررسی حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی است، حضور خواهد یافت تا درباره آن شهادت دهد.

جان کری در این جلسه به پرسش های نمایندگان درباره کوتاهی دستگاه دیپلماسی آمریکا برای حفظ جان دیپلمات هایش پاسخ خواهد داد.

ناظران سیاسی پذیرش حضور در این جلسه را توسط جان کری، موفقیتی برای جمهوری خواهان می دانند که می خواهند از آن حادثه علیه هیلاری کلینتون، نامزد احتمالی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 بهره برداری کنند.

جان کری در سال 2012 که حمله به کنسولگری آمریکا رخ داد، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بود.

در آن حمله، سفیر آمریکا و سه دیپلمات دیگر این کشور توسط شبه نظامیان به قتل رسیدند.

تحلیلگران می گویند، مساله مرگ سفیر آمریکا در لیبی ضربه سختی به هیلاری کلینتون و آینده سیاسی وی وارد کرده است و بهانه ای به جمهوریخواهان برای حمله به این نامزد احتمالی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 داده است.

هفته گذشته دیک چنی، معاون رییس جمهور پیشین آمریکا با انتقاد از هیلاری کلینتون، وی را مسول کشته شدن سفیر و سه دیپلمات آمریکایی در جریان حمله شبه نظامیان به کنسولگری این کشور در بنغازی لیبی دانسته بود.

هیلاری کلینتون که بارها مورد انتقاد شدید جمهوریخواهان قرار گرفته، پس از حادثه حمله به کنسولگری آمریکا در یک جلسه طولانی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از عملکرد خود و وزارت خارجه دفاع کرد.

در آن جلسه وی آن حمله را بخشی از تحولات جهان عرب و ایجاد خلا امنیتی در کشورهای مختلف عربی دانست و خواستار برخورد فراجناحی جمهوریخواهان با آن شد.

وی مسولیت آنچه را در بنغازی رخ داد، پذیرفته و گفت که به عملکرد گروه امنیت سفارتخانه ها اعتماد کامل دارد و آن ها کار خود را به بهترین شکل انجام دادند.

همچنین کشته شدن سفیر لیبی و سه دیپلمات آمریکایی موجی از انتقادها را در این کشور علیه سازمان جاسوسی آمریکا و توانایی امنیتی آن برای حفاظت از جان دیپلمات های آمریکایی به راه انداخت.

اروپام 2251 **1908 ** 1917
کد N297962