نخست وزیر مونته نگرو:پودگوریتسا مصمم به پذیرش ارزش های جامعه اروپا و آتلانتیک است

عضویت,مونته نگرو

بلگراد- ایرنا- نخست وزیر مونته نگرو گفت: حکومت پودگوریتسا مصمم به پذیرش ارزش ها و میراث های اروپایی و جامعه اروپا – آتلانتیک است.

به گزارش ایرنا، روزنامه های پودگوریتسا روز جمعه نوشتند: ˈمیلو جوکانوویچˈ روز گذشته پس از دیدار با ˈآندرسن فوگ راسموسنˈ دبیر کل ناتو در یک همایش خبری گفت، ˈمونته نگرو گام های جدی را در راستای عضویت در ناتو برداشته و نشان داده است که از تمامی جوانب از جمله سیاسی خواهان پیوستن به ناتو استˈ.

نخست وزیر مونته نگرو بر این باور است که اقدام های این کشور در چارچوب پیوستن به ناتو می بایستی در اجلاس سران این پیمان در سپتامبر امسال در ولز انگلیس مورد تایید قرار بگیرد.

روزنامه ها نوشتند که دبیر کل ناتو هم در جمع خبرنگاران در پودگوریتسا با اشاره به این که مونته نگرو پس از استقلال مجدد به پیشرفت های قابل توجهی در عرصه های مختلف دست یافته است، گفت: مونته نگرو برای ناتو شریک بسیار مهم و نامزد قوی برای عضویت در این سازمان نظامی است و نقش بسیار مهمی در امنیت بالکان غربی و فرا منطقه ای دارد.

آندرسن فوگ راسموسن از حمایت پودگوریتسا در قبال موضع کشورهای غربی در خصوص مساله اوکراین، احترام به حقوق بین الملل و همچنین از کمک به ماموریت بین المللی درافغانستان قدردانی کرد.

وی همچنین با اشاره به این که در ناتو به روی تمامی کشورهای دمکرات اروپایی که قادر به تامین امنیت و ثبات مناطق مختلف هستند، باز است، گفت: پیوستن به ناتو یک انتخاب آزادانه است، اما به تلاش و اصلاحات قابل توجهی نیاز دارد.

دبیر کل ناتو طی اقامت خود در مونته نگرو با ˈفیلیپ وویانوویچˈ و ˈرانکو کریووکاپیچˈ رییس مجلس نمایندگان درباره چگونگی اصلاحات در این کشور و مسیر عضویت در ناتو و اهمیت امنیت در منطقه بالکان دیدار و گفت و گو کرد.

دبیر کل ناتو پنج شنبه شب پودگوریتسا را به مقصد اسکوپیه برای دیدار با مقامات بلندپایه مقدونیه ترک کرد.

مقدونیه نیز از جمله کشورهای بالکان غربی است که مراحل عضویت آن به خاطر اختلاف با یونان در حل و فصل تشابه اسمی بین مقدونیه با یکی از مناطق یونان به تعویق افتاده است.

مونته نگرو در راستای تلاش برای عضویت در ناتو، اخیرا اقدام به گشایش پایگاه اینترنتی کرده است تا این که مخاطبین با مراجعه به این پایگاه بتوانند از تمامی اطلاعات برای فعالیت دولت در روند همگرایی مونته نگرو آگاه شوند.

بر اساس نتایج گزارش آژانس های تحقیقات افکار عمومی در مونته نگرو، اکثریت مردم این کشور با ورود کشورشان به ناتو مخالف هستند.

فیلیپ وویانوویچ رییس جمهوری مونته نگرو در رابطه با عضویت این کشور در ناتو پیشتر گفته بود که اگر گسترش اعضای ناتو در دستور کار اجلاس وزرای این پیمان در ولز قرار گیرد، مونته نگرو مستحق دعوت برای ورود به آن خواهد بود.

آخرین گسترش اعضای ناتو در سال 2009میلادی انجام شد که طی آن کرواسی و آلبانی به عضویت ناتو درآمدند.

مونته نگرو که با حدود 600 هزار نفر جمعیت کوچکترین کشور در بالکان غربی است به لحاظ بالا بردن ضریب امنیتی و همچنین و تسریع عضویت در اتحادیه اروپا تلاش دارد که در اجلاس وزرای ناتو در سال جاری میلادی در ولز انگلیس به این پیمان نظامی ملحق شود.

مونته نگرو چهارم دسامبر سال 2009 به برنامه طرح عملی ناتو پذیرفته شد که آخرین مرحله و یکی از شرایط مهم برای عضویت هر کشور در پیمان ناتو است.

این کشور آخرین جمهوری از یوگسلاوی سابق است که در 21 ماه می 2006 با برگزاری همه پرسی از صربستان جدا شد.

اروپام**2061**7074** 1917
کد N297731