امامی کاشانی در خطبه های نماز جمعه:

متاسفم که اخیراً جشن طلاق می گیرند/ ملت و رهبری حامی ایستادگی تیم هسته ای بر حقوق کشور هستند

سایر حوزه ها

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: همه دستگاه به خصوص صدا و سیما در فیلم ها و کارهای فرهنگساز به مساله عفاف و حجاب توجه کرده و برای ایجاد عفت در جامعه فرهنگ علمی ساخته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمد امامی کاشانی خطیب این هفته نماز جمعه تهران در خطبه های نخست با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام موسی بن جعفر(ع) گفت: موسی ابن جعفر(ع) کاظم الغیظ است. وقتی انسان به یاد خدا بود و شناخت مبداء داشت بر طبق آن تصمیم می گیرد و رفتار و کردار خود را بر آن منطبق می کند ولی اگر به آن نقطه توجه نداشته و شناخت و معرفتی نداشته باشد به سراغ آزادی های خود خواهد رفت. آن وقت در منجلاب فسق و غیظ و غضب می افتد.

وی افزود: بنده خدا وقتی غیظ را فرو می برد خدا به او عزت می بخشد، انسان با کلمات ناهنجار به خصوص در خانه و در برابر فرزندان تحقیر و کوچک می شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: انسان حلیم مظهر حلم خدا و صبر خویشتنداری است. کسی که صبر و حلم داشته باشد حلم خدا را به نمایش می گذارد.

وی در خطبه های دوم نماز جمعه با اشاره به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره جمعیت ونیز جبران کاهش نرخ جمعیت گفت: مساله اصالت خانواده و کانون زندگی تمدن اسلامی است که باید تمام دختران به این تمدن بالیده و افتخار کنند.

امامی کاشانی افزود: از هم پاشیدگی و گسسته بودن و نیز هر روز به فکر یکی بودن تمدن مفتضحانه غرب است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به آیات ،احادیث و روایات دینی درباره فریضه ازدواج گفت: در آیات و احادیث آمده هیچ خانه ای نزد خدا محبوب تر از خانه ای که در آن ازدواج صورت می گیرد نیست و هیچ خانه ای نزد خداوند مغضوب تر از خانه ای نیست که در آن طلاق واقع می شود.

وی با بیان این که ازدواج اساس خانواده است و گاهی طلاق هم تنها باید بر اساس ضرورت ها و استثناء اتفاق بیافتد ادامه داد: باید ابراز تاسف کنم که اخیراً جشن طلاق می گیرند، کارت برای جشن طلاق می گیرند این سمی برای کشتن جامعه و تمدن اسلامی است.

امامی کاشانی افزود: کسانی که پول می گیرند و کارت طلاق چاپ می کند کار حرام انجام می دهند. اگر طلاق امری ضروری و نیاز باشد لازم به جشن گرفتن نیست اما گویا دست هایی می خواهند فرهنگ و تمدن اسلام را از جامعه بگیرند.

وی با اشاره به این که بی بند و باری، بی عفتی و بی حجابی خانواده را متلاشی می کند، سود حجاب و عفاف در اولین مرحله به جیب دختران جامعه می رود زیرا وقتی عفت و حجاب وجود داشته باشد مردان هوسباز نمی شوند و دختران با اینترنت خود را به جوانان عرضه نمی کنند اگرچه به کوری چشم دشمنان نظام اکثریت دختران و پسران این چنین نیستند اما بی بند و باری هایی هست که جامعه را به پوچی می کشاند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: آموزش و پرورش، دانشگاه ها، اساتید، معلمان، دبیران، خانواده ها، بانوان، آقایان و فرهیختگان به این مساله توجه کنند، شما که می توانید در تمدن دنیا مطالعه کنید کدام تمدن را محبوب تر از تمدن اسلام پیدا می کنید.

وی با اشاره به اینکه باید برای این مساله راهی در جامعه در نظر گرفته شود افزود: مهم کار فرهنگی است، دختران و پسران ما بدانند اگر می خواهند زندگی داشته باشند باید این بی بند و باری را از بین ببرند. اگر به این اصل توجه شود آن گاه جامعه به اصالت خواهد رسید.

امام کاشانی ادامه داد: در سال 88 شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای را گذراند، همه دستگاه ها مخصوصاً صدا و سیما در فیلم ها و کارهای فرهنگساز به این مصوبه توجه کرده و برای عفت در جامعه فرهنگ علمی ساخته شود .

وی در ادامه خطبه های نماز جمعه با اشاره به سالروز حماسه سوم خرداد و فتح خرمشهر گفت: در عملیات بیت المقدس جوانان توانستند دشمن بعثی را بیرون کرده و این همه فضیلت در اثر معرفت و شناخت کسب کنند، وقتی معرفت وجود داشته باشد انسان خود را از گناه بی عفتی و بی حجابی دور می کند، وقتی شناخت وجود داشته باشد انسان جان خود را در مسیر نظام اسلامی می دهد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران درباره مذاکرات 1+5 و عملکرد وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: ملت ایران و رهبر انقلاب اسلامی بر آن هستند که از چیزی که دولت با 1+5 مطرح کرده و آن محفوظ ماندن حقوق ایران و استفاده از انرژی هسته ای برای تمام آن چه مربوط به غنی سازی و رفع نیازهای پزشکی و غیرپزشکی است دفاع کنند، ملت ایران، دولت، نظام و رهبری انقلاب در برابر این مساله هیچ کوتاه نمی آیند.

وی با بیان اینکه اسرائیل و صهیونیستها می خواهند دنیا را ببلعند، افزود: خدا به صهیونیسم عزت و قدرت نداده، غرب و آمریکا بدانند گرچه می گویند صهیونیست ها دوست آنها هستند اما صهیونیسم می خواهد تمام دنیا را در قبضه خود بگیرد. آنها اهل عصیان هستند.

امامی کاشانی در پایان با اشاره به اینکه فاصله گرفتن غرب از صهیونیست به نفع آنها است، خاطرنشان کرد: نفع این مساله برای غرب، دنیا و ایران است همان گونه که خسارت آن برای طرفین است.