ابراز نگرانی خزانه داری آمریکا از اعطای شهروندی جزایر سنت کیتس و نویس به ایرانیان

وزارت خزانه‌داری آمریکا نسبت به "سوء استفاده‌های" احتمالی از برنامه اعطای شهروندی جزایر سنت کیتس و نویس هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وزارت خزانه داری آمریکا در اطلاعیه‌ای به موسسات مالی هشدار داد ممکن است برخی افراد با دریافت امتیاز شهروندی کشور سنت کیتس و نویس برای فعالیت‌های غیرقانونی نظیر "دور زدن" تحریم‌های ایالات متحده تلاش کنند.

براساس گزارش بی بی سی فارسی، اعطای شهروندی به سرمایه‌گذاران خارجی یکی از منابع درآمد دولت سنت کیتس و نویس اعلام شده است.

دو جزیره کلیک سنت کیتس و نویس که در مجموع ۲۶۱ کیلومتر مربع وسعت دارند با جمعیتی حدود ۵۲ هزار نفر، در ازای سرمایه گذاری به ارزش ۴۰۰ هزار دلار آمریکا و یا اعطای کمک‌های خیریه به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، ظرف چند ماه امتیاز شهروندی اعطا می‌کند.

دارندگان پاسپورت این کشور کوچک برای سفر به بسیاری از کشورهای جهان نیاز به اخذ ویزا ندارند و به همین علت در سالهای اخیر، دفاتر امور مهاجرتی در ایران از سنت کیتس و نویس به عنوان مقصدی "آسان و سریع" برای ایرانیانی که قصد تهیه پاسپورت کشورهای دیگر را دارند نام برده‌اند.

این در حالی است که دولت فدرالی سنت کیتس و نویس سال گذشته رسما اعلام کرد اعطای شهروندی به متقاضیان سرمایه گذاری از ایران را متوقف کرده است. با وجود این، دفاتر امور مهاجرتی همچنان به تبلیغ خود در این باره ادامه می‌دهند و آن طور که از بیانیه وزارت دارایی بر می‌آید، دولت آمریکا هم در این باره تردیدهایی دارد.

همچنین دنزل داگلاس، نخست وزیر سنت کیتس و نویس، روز پنجشنبه (۲۲ مه - اول خرداد) از اطلاعیه وزارت دارایی آمریکا استقبال کرد و گفت دولتش آمادگی دارد تا هرگونه تغییری که "لازم" است در برنامه جذب سرمایه گذاران خارجی به وجود آورد.

متعاقب این سخنان، دولت فدرال این دو جزیره هم اعلام کرده نظارت بیشتری بر این برنامه خواهد کرد و از این پس برای بررسی سابقه متقاضیان از مراکز بین المللی مبارزه با جرایم نظیر اف.بی.آی آمریکا، اسکاتلندیارد بریتانیا، پلیس سوار کانادا و اینترپل کمک خواهد گرفت.

انتهای پیام

کد N297481