گزارش کریستین ساینس‌مانیتور از همراهی آمریکا با ایران در سوریه

سیاسی

روزنامه کریستین ساینس مانیتور در گزارشی تحلیلی نوشت: روابط آمریکا و روسیه در طول دهه‌های گذشته به پایین‌ترین حد خود رسیده است در حالی که آمریکا و ایران مذاکرات هسته‌ای سازنده خود را ادامه می‌دهند از این‌رو یک توافق هسته‌ای می‌تواند به همکاری‌ها برای تثبیت سوریه کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه کریستین ساینس مانیتور در این گزارش نوشت: بحران اوکراین هم اکنون موجب توقف تلاش‌های روسیه و آمریکا برای حل جنگ داخلی سوریه شده است و این انتظار را به وجود آورده که آمریکا ممکن است برای رهایی از این تنگنا و حل این وضعیت به سراغ ایران برود.

روسیه و چین روز پنجشنبه یک پیش‌نویس شورای امنیت سازمان ملل در خصوص ارجاع پرونده سوریه به دیوان کیفری بین‌المللی برای رسیدگی به جرائم جنگی در جریان جنگ داخلی این کشور را وتو کردند. از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه دو کشور روسیه و آمریکا با یکدیگر اختلاف داشته‌اند.

روسیه در طول این مدت همواره از بشار اسد رئیس جمهور سوریه حمایت کرده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را وتو کرده است.

هر دو کشور در برخی مسائل به توافقاتی رسیدند که مهمترین آنها قطعنامه سازمان ملل بود که خلع سلاح شیمیایی سوریه را خواستار شده بودند. انتظار می‌رفت که این تلاش‌ها به نتیجه‌ای برسد، اما میانجیگری‌های سازمان ملل به دلیل شکست مذاکرات میان دولت اسد و مخالفان در کنفرانس ژنو در ماه فوریه این تلاش‌ها را نابود کرد.

از طرف دیگر ایران در حال حاضر با کشورهای عضو گروه 1+5 که آمریکا نیز یکی از آنهاست در حال مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای‌اش است. این کشورها در نوامبر سال گذشته به یک توافق اولیه دست یافتند و قرار است تا ضرب‌العجل 20 ژوئیه به توافق نهایی برسند.

در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات می‌تواند موجب به جلو راندن گفت‌وگو‌ها در مورد مسائل منطقه‌ای همچون عراق و سوریه شود. ایران به ادامه بقاء اسد کمک کرده و از این کشور حمایت‌های مالی و نظامی کرده است.

پاول سالم، معاون رئیس بخش تحقیق و سیاست در موسسه خاورمیانه واشنگتن در این باره گفت: مردم در حال حاضر می‌گویند بیایید روس‌ها را فراموش کنیم، اما ممکن است بتوانیم برای نجات دادن مذاکرات ژنو با ایرانی‌ها گفت‌وگو کنیم.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم ایرانی‌ها بهتر از رئیس جمهور روسیه می‌توانند وضعیت خطرناک کنونی در سوریه را درک کنند. پوتین، رئیس جمهور روسیه به این وضعیت همانند اقدام پلیسی نگاه می‌کند در حالی که ایرانی‌ها می‌دانند که اینجا مشرق زمین است و شما نمی‌توانید برای رسیدن به پیروزی در مسائل فرقه‌ای مسیر خود را بمباران کنید. در اینجا برداشتی که وجود دارد این است که ایران می‌تواند پیشنهاداتی را در داخل ارائه دهد در حالی که روسیه خارج از این گود است.

برخی تحلیلگران می‌گویند که اختلافات واشنگتن با مسکو بر سر بحران اوکراین سبب شده تا آمریکا تهدید وتوی روس‌ها را نادیده بگیرد و رویکردی یک‌جانبه‌تر در قبال سوریه پیش بگیرد، اما دولت اوباما به طور واضح تمایل ندارد بیش از این وارد جنگ سوریه شود که نشان دهنده بیزاری عموم مردم آمریکا از جنگ و تمایل آنها برای تمرکز روی موتورخانه‌های اقتصادی در آسیای شرقی است.

کریستین ساینس مانیتور در ادامه به نقل از یک کارشناس مسائل اوکراین نوشت: اگر غرب در مواجهه با اوکراین متحد نباشد، اوکراین در وضعیت بسیار سختی قرار می‌گیرد.

بحران اوکراین یک نشانه برجسته است که تایید می‌کند سیاست‌های آمریکا در قبال سوریه شکست خورده است. دستاوردهای منطقه‌ای اخیر اسد تا پیروزی کامل فاصله زیادی دارند و مشخص نیست که ارتش تحت فشار سوریه و هم پیمانانش بتوانند موضع خود را در برابر حملات آینده شورشیان حفظ کنند. با این حال دولت در حال حاضر به دلیل تصمیم اسد برای برگزاری انتخابات در سوم ژئن سال جاری در موقعیت قوی‌تری نسبت به سال گذشته‌اش قرار دارد.

فردریک هاف، یک مشاور پیشین دولت آمریکا در حوزه سوریه در گفت‌وگو با این رروزنامه اظهار کرد: سخت بود بتوان دولت اوباما را متقاعد کرد آن‌کس که در میدان در حال پیش‌روی است لزوما در اطاق مذاکره موفق نیست و در نتیجه فاجعه ژنو به وجود آمد.

پاول سالم در پایان آورده است: آمریکا می‌گوید که اعمال فشار برای کشاندن اسد به پای میز مذاکره ضروری است و نشانه‌هایی وجود دارد که آمریکا در سوریه آموزش‌های بیشتری می‌دهد و سلاح بیشتری به مخالفان می‌دهد، اما با توجه به عدم تمایل اوباما برای درگیر شدن بیشتر در این جنگ من انتظار دارم که آمریکا کمتر از گذشته به شورشیان کمک کند.

انتهای پیام

کد N297472