رهامی: احزاب و تشکل‌ها ابزارهای لازم یک حکومت مردمی است

سیاسی

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها تصریح کرد که امروز عقل جمعی است که برای یک کشور تصمیم می‌گیرد.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها تصریح کرد که امروز عقل جمعی است که برای یک کشور تصمیم می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین محسن رهامی در سیزدهمین کنگره مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی گفت: در چند ماه اخیر این دومین کنگره‌ای است که توسط اصلاح‌طلب‌ها بعد از چندین ماه برگزار شده، امید داریم که شاهد حضور احزاب دیگر باشیم. امروز سالگرد حماسه دوم خرداد است و فردا سالروز آزادسازی خرمشهر من هر دوی این ایام را تبریک می‌گویم.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: بنای دموکراسی در چارچوب نظام دموکراسی پایه‌ریزی می‌شود که یکی از ابزارهای لازم برای باقیماندن آن گردش قانونی و آزاد قدرت در وجود احزاب و تشکل‌های سیاسی‌اش است.

رهامی ادامه داد: انتخابات صحیح و گردش قدرت در قالب آرای مردم به احزاب و تشکل‌ها نیاز دارد در دوره‌هایی اصلاح جامعه و هدایت مردم به دست رهبران بزرگی انجام می‌شد، اما هرچه تاریخ به جلو آمد، نقش اشخاص بزرگ در امور سیاسی کمتر شده و جایشان را احزاب گرفته‌اند.

وی با بیان این‌که عقل جمعی کشور را به سمت توسعه پیش می‌برد، گفت: در حوزه‌های دینی و اجتماعی دوره‌ای وجود داشته که پیامبری مثل حضرت نوح 950 سال عمر می‌کرده تا جامعه‌اش اصلاح شود، اما امروز با نگاه به کشورهای پیشرفته غربی و شرقی متوجه می‌شویم که عقل جمعی و نهادهای اجتماعی بهترین گزینه‌ها برای اصلاح جامعه هستند.

این عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان افزود: چرا دیگر در انگلستان چرچیل نداریم، اما گردش سیاسی بالایی در انگلستان انجام می‌گیرد. این به دلیل وجود احزاب پیشرفته در این کشور است. با وجود احزاب درصد خطای خرد جمعی کاهش می‌یابد در صورتی که یک شخص بزرگ که دارای اخلاق کاریزماتیک هم است با انجام دادن یک اشتباه بزرگ می‌تواند نسل‌های بعد از خودش را هم به خطر بیندازد.

رهامی با تاکید بر ضرورت پیمان میان اصلاح‌طلب‌ها گفت: در دوم خرداد اصلاح‌طلب‌ها فقط دست‌شان را به دست هم دادند و یک پیروزی بزرگ به دست آوردند در حالی که حمایت و پشتیبانی مردم را داشتند 75 درصد از آرای انتخاباتی را به دست آوردند، به راحتی پیروز شدند، مجلس و دولت را در دست گرفتند اما با بروز اشتباهاتی مانند سهم‌خواهی‌ها و عدم رعایت جریانات سیاسی پیروزی موفقیت‌آمیز خود را تبدیل به شکست کردند.

وی تصریح کرد: ما باید بررسی کنیم که چرا شکست خوردیم تا با بررسی آن جلوی فاجعه‌ای که بر سر اصلاحات آمد را بگیریم؛ چرا که با از دست رفتن دوران اصلاحات و آمدن دولت جدید، سرمایه‌های اجتماعی از دست رفت و قطعنامه‌هایی علیه ایران صادر شد و در کل نظام سیاسی دچار دگرگونی شد.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در ادامه با اشاره به تجربیات اصلاح‌طلبان در انتخابات سال 88 و 92 خاطر نشان کرد: شرایط دو انتخابات گذشته تجربیات بسیاری را برای اصلاح‌طلبان به همراه داشت. در حال حاضر ما متوجه شدیم که کشورمان برای پیشرفت سیاسی نیازمند وجود شخصیت‌های سیاسی و احزاب در کنار همدیگر است. شورای هماهنگی اصلاحات باید تمام جوانب را ببیند و رصد کند و برای آینده برنامه‌ریزی کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه این برنامه رحمان قلی‌زاده گفت: باید واژه‌هایی را که با امور توسعه و رشد کشور در ارتباط هستند بازتعریف کرد. واژه‌هایی مثل فرهنگ، مردم‌سالاری، احزاب و...؛ چرا که این چنین واژه‌هایی به هم وابسته و پیوسته هستند و هر روز نیز از لحاظ مفهومی به هم نزدیک‌تر می‌شوند.

قلی‌زاده با اشاره به سیر تحول اقتصاد از زمان نظریه آدام اسمیت تا طرح مارشال بعد از جنگ جهانی دوم گفت: اقتصاد محض تعریف‌های متفاوتی را در طول تاریخ تجربه کرد، ابتدا به صورت یک علم مطرح شد و بعد با تغییر شرایط سیاسی و اجتماعی در دست دولت‌ها افتاد جوامع پیشرفته بعد از جنگ جهانی دوم متوجه شدند که اقتصاد باید خصوصی شود، اما دولت‌های جوامع توسعه نیافته به مردم گفتند که اقتصاد را ما در دست می‌گیریم و شما از آن استفاده کنید و این خود باعث عقب‌ماندگی‌ها شد.

وی با بیان این‌که یکی از دلایل عقب‌ماندگی اقتصاد عدم آشنایی با منطق آن است، ‌گفت: اقتصاد دارای منطق‌هایی است که باید آن را شناخت و براساس آن عمل کرد تا به جواب مثبت رسید. اولین منطق اساسی سکولار بودن اقتصاد است. در جامعه ما سکولار به معنای ضددین شاید به کار رود اما در اقتصاد به این معنی است که اقتصاد آسمانی را زمینی کند و مردم را به رشد و شکوفایی برساند.

قلی‌زاده در ادامه اظهار کرد: دومین منطق مهم این است که بدانیم که اقتصاد قلبی سرد دارد و انسان را واردار می‌کند که به معاش بپردازد و همچنین اگر سودی دربین نباشد، اقتصاد از بین می‌رود در ضمن باید دانست که در اقتصاد تضاد وجود دارد. شما نمی‌توانید هم تورم و هم بیکاری را باهم کاهش دهید، چرا که دچار رکود می‌شوید. ما در طول این سی و چند سال خواسته‌ایم که تمام نرخ‌های اقتصاد را با هم کنترل کنیم که این امر باعث افزوده شدن مشکلاتمان می‌شود.

وی تاکید کرد: منطق اقتصاد دارای آزادی‌خواهی است، نه این‌که رانت‌خواری و ویژه‌خواری در آن شکل بگیرد. باید بدانیم معاش زندگی بر هر چیزی مقدم است اگر معاش نباشد روح و روان آدمی نیز در راه معرفت قرار نمی‌گیرد.

انتهای پیام

کد N297418