تجمع اعتراض آمیز جمعی از مردم خاروغ تاجیکستان

خاروغ,تجمع اعتراضی

دوشنبه - ایرنا - جمعی از مردم خاروغ مرکز استان خودمختار بدخشان تاجیکستان، از عصر روز پنج شنبه تا امروز جمعه در مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده اند.

به گزارش ایرنا، نیروهای پلیس تاجیکستان چهارشنبه در یک عملیات ویژه گروهی مظنون به عضویت در گروه های قاچاق مواد مخدر در خاروغ مرکز استان خودمختار بدخشان را تعقیب کردند که در تیراندازی های متقابل و همچنین بروز ناآرامی در این شهر سه نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند.

تشکیل کمسیون مشترک به منظور تحقیق منصفانه از این حادثه، استعفای برخی مقامات متولی، رهایی چند تن از زندانیان سیاسی، تحقیق در باره حوادث تابستان سال 1391، از جمله خواسته های تجمع کنندگان است.

بنا به اعلام رسانه های محلی، تجمع کنندگان شب گذشته در مقابل ساختمان استانداری خیمه زده و شب را به صبح رسانده اند.

ملاقات عصر روز پنجشنبه ˈشیرعلی خیرالله افˈ مشاور رییس جمهوری و ˈرمضان رحیم زادهˈ وزیر کشور با اعتراض کنندگان نیز بدون نتیجه ماند و مردم میدان را ترک نکردند و تا امروز جمعه همچنان حضور دارند.

مردم خواستار این بودند که خواسته های آنها طی سه روز آینده محقق شود، اما نمایندگان دولت تاجیکستان این مهلت را ناکافی دانسته و گفته اند که اجرای این خواسته ها وقت بیشتری می طلبد.

به گفته برخی کارشناسان و شاهدان، غیرحرفه ای بودن عملیات روز چهارشنبه پلیس تاجیکستان که خود مقامات نیز به آن اعتراف کرده اند سبب بروز ناآرامی و آشفتگی در شهر شده است.

شاهدان، معتقدند: پلیس با دستگیری مظنونان می توانست از تحریک احساسات مردم و بروز آشفتگی جلوگیری کند، اما با غیرحرفه ای عمل کردن و تیراندازی به سوی آن ها که به مرگ سه تن منجر شد، باعث اعتراض جوانان حاضر در صحنه و بروز آشوب و وارد آمدن خسارت به اموال دولتی شد.

ˈامامعلی رحمانˈ رییس جمهوری تاجیکستان که به منظور شرکت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در شانگهای چین بسر می برد طی تماس های مشورتی با مسوولان نهادهای امنیتی و نظامی این کشور وضعیت خاروغ را بررسی و برای شناسایی عوامل بروز حادثه و مجازات آنان دستوراتی صادر کرد.

خاروغ تاجیکستان در تابستان سال 1391 مرکز عملیات ویژه ای بود که طی آن نیروهای دولتی در پاسخ به قتل رییس اداره امنیت بدخشان ˈعبدالله نظرافˈ به مخالفان حمله کردند و در این درگیری 70 نفر از دو طرف کشته شدند و بعد از چند روز درگیری با میانجیگری سازمان های غیردولتی بین دولت تاجیکستان و گروه های مسلح خاروغ آتش بس برقرار شد.

منطقه خودمختار بدخشان با 63 هزار و 710 کیلومتر مساحت و به مرکزیت شهر خاروغ یک استان خودمختار در جنوب شرق تاجیکستان که از جنوب با افغانستان، از شرق با چین و از شمال با قرقیزستان همجوار است.

آساق**1663**7074**1586
کد N297351