کاکائی: انتخاب مالکی می تواند فرصتی دوباره برای ائتلاف شیعیان عراق باشد

یک کارشناس مسائل بین‌المللی گفت: عراق نیازمند سامان سیاسی است که این سامان در نتیجه اجماع گروهها و احزاب این کشور حاصل می‌شود.

سیامک کاکائی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق خاطرنشان کرد: مطابق پبش بینی ها ائتلاف دولت قانون نسبت به سایر ائتلاف‌ها بیشترین کرسی‌ها در انتخابات اخیر را از آن خود کرده است.

وی با اشاره به وضعیت فعلی ائتلاف دولت قانون پس از انتخابات ریاست جمهوری عراق گفت: کرسی های کسب شده توسط این ائتلاف نسبت به پارلمان قبلی سه کرسی افزایش داشته است. علاوه براین در ترکیب آرایش سیاسی پارلمان عراق تغییرات دیگری هم صورت گرفته است. برای مثال در دوره گذشته ائتلاف العراقیه وابسته به ایاد علاوی، ائتلاف اول پارلمان بود ولی در این دوره ائتلاف علاوی به دلیل تغییرات داخلی ، خروج از احزاب اصلی و تشکیل جبهه متحدون و العربیه توسط اهل سنت شاهد کاهش کرسی های خود به حدود 21 کرسی هستند.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود : فهرست وابسته به مقتدی صدر در میان گروههای شیعه توانسته 35 کرسی پارلمان عراق را به دست آورد و ائتلاف مواطن وابسته به عمار حکیم هم برخلاف انتظارها تنها 29 کرسی را از آن خود کرد البته این اختلاف آراء را می توان به دلیل پایگاه اجتماعی خاص گروههای وابسته به مقتدی صدر دانست .

کاکائی در ادامه با اشاره به پیشی گرفتن فهرست متحدون وابسته به اسامه النجیفی رییس پارلمان پیشین عراق در میان جناح‌های اهل سنت خاطر نشان کرد: پس از آن فهرست العربیه صالح مطلق نیز توانست کرسی‌های قابل توجهی را در مناطق تحت نفوذ اهل تسنن کسب کند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در رابطه با تغییرات در ائتلاف کردها در انتخابات پارلمانی اخیر عراق خاطر نشان کرد: آرایش سیاسی ائتلاف کردها و تعداد کرسی های آنها نیز نسبت به انتخابات دوره قبل با تغییراتی همراه بود و کردها نسبت به انتخابات قبل 5 کرسی بیشتر در اختیار دارند که این امر نشان می‌دهد آنها توانسته‌اند در استانهای خارج کردستان عراق آرای خوبی را به دست آوردند. علاوه بر این اتحادیه میهنی کردستان عراق که در انتخابات گذشته تنها 14 کرسی در اختیار داشت این بار با 21 کرسی در پارلمان حضور می یابد و این به آن معنا است که اتحادیه میهنی کردستان عراق به نوعی خود را بازیابی کرده است که حتی نسبت به انتخابات محلی کردستان عراق هم با افزایش آرا روبرو بوده و این برای موقعیت آنها هم در کردستان عراق و هم در چانه زنی با سایر گروههای عراقی تاثیرگذار خواهد بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: گروههای اسلامی هم در مناطق تحت نفوذ خود کرسی هایی متناسب با وزن خود را به دست آوردند. از سوی دیگر حزب دموکرات کردستان عراق نسبت به دوره پیش سه کرسی را از دست داده است و فهرست تغییر نیچیروان مصطفی هم یک کرسی افزایش داشته است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مجموع این تغییرات در کرسی‌های پارلمان عراق نشان می‌دهد که پس از برگزاری انتخابات مهمترین مساله چگونگی رایزنی گروههای پارلمانی و ائتلاف‌های انتخاباتی برای تعیین پست‌های اصلی حکومتی مانند ریاست جمهوری، نخست وزیری و ریاست پارلمان است که از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. قاعدتا با توجه به وزن سیاسی شیعیان نخست وزیر از بین گروههای شیعه است و این احتمال قوت می‌گیرد که نوری مالکی برای سومین بار مجال نخست وزیری داشته باشد.

کاکائی با بیان اینکه اتحاد احزاب شیعه توسط مالکی می تواند فرصتی دوباره برای ائتلاف گروههای شیعه در پارلمان عراق باشد، افزود: در این صورت مسیر مالکی برای ادامه تصدی پست نخست وزیری عراق هموارتر خواهد بود. اما این امر بستگی به این آن دارد که فهرست الحرار وابسته به مقتدی صدر بتواند با انتخاب مالکی به عنوان نخست وزیر برای سومین بار، کنار بیاید، جناح عمارحکیم چه دیدگاهی را نسبت به این موضوع اتخاذ می کند و تقسیم پست‌های وزارتی به چه صورت خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مهمترین مسائل عراق تعیین پست ریاست جمهوری در عراق است، به ویژه این که گروههای اهل سنت تلاش دارند این پست را از آن خود بکنند و این در حالی است که کردها نیز ریاست جمهوری را حق خود می‌دانند و همین امر می‌تواند منجر به نوعی چالش در عراق بشود.

کاکائی در پایان تاکید کرد: تقسیم پست‌ها در عراق بستگی به چگونگی توافق سیاسی گروهها و رایزنی‌هایی که در هفته آینده برای آغاز پارلمان و تشکیل کابینه جدید صورت می‌گیرد دارد و این انتظار از سوی مردم و مراجع دینی عراق وجود دارد که دولت عراق این بار بدون کشمکش و در موعد قانونی خود تشکیل بشود و ملاحظات احزاب نسبت به مالکی منجر به تشکیل مذاکرات بی حاصل برسر تصدی پست ها نشود.

انتهای پیام

کد N297188