فیلیپین و ویتنام هشدارهای چین را درباره تشکیل اتحاد نظامی علیه پکن جدی نگرفتند

آسیا اقیانوسیه

با وجود هشدارهای چین درباره تشکیل اتحاد نظامی برای مقابله با پکن، یک رسانه غربی از توافق فیلیپین و ویتنام برای مقابله با اقدامات غیرقانونی چین در دریای چین جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتد پرس از توافق فیلیپین و ویتنام برای مقابله با اقدامات غیرقانونی چین در دریای چین جنوبی خبر داد.

در همین رابطه "گویان تان دونگ" نخست وزیر ویتنام در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای فیلیپینی خواستار محکومیت اقدامات چین از سوی جامعه بین الملل به دلیل آنچه که "ایجاد شرایط بسیار خطرناک" در دریای چین جنوبی خواند، شد.

دونگ در ادامه سخنرانی اش چین را متهم به نقض قوانین بین المللی کرد و خواستار پایان دادن به اقداماتی شد که امنیت و ثبات منطقه را به هم زده است.

"آلبرت دل روزاریو" وزیر امور خارجه فیلیپین نیز از اقدامات حقوقی کشورش در صورت موفقیت آمیز نبودن روشهای مسالمت آمیز برای حل اختلافات ارضی با چین خبر داد.

"نگویان تان دونگ" نخست وزیر ویتنام نیز از تصمیم کشورش برای انجام اقدامات حقوقی علیه چین خبر داد و دلیل این اقدام را ایجاد یک سکوی نفتی در آبهای مورد مناقشه در دریای چین جنوبی خواند.

این اظهارات درحالیست که شی جینپینگ رئیس جمهوری چین نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا موسوم به سیکا درباره تشکیل اتحاد نظامی برای مقابله با چین هشدار داد و گفت: تقویت قوای نظامی علیه کشوری سوم به نفع امنیت منطقه نیست.

همزمان با افزایش تنش ها میان پکن، ویتنام، فیلیپین و ژاپن، رئیس جمهوری چین وعده حل تنش های ارضی خود با همسایگانش را در دریای جنوبی و چین جنوبی داد.

رئیس جمهوری چین گفت: نمی توانیم تنها در پی تامین امنیت کامل خود یا تنها شماری از کشورها باشیم، درحالیکه ثبات و امنیت در دیگر کشورها حاکم نیست.

رئیس جمهوری چین با تاکید بر لزوم ایجاد ساختار جدید آسیایی برای همکاریهای امنیتی بر مبنای یک گروه منطقه‌ ای تاکید کرد که این گروه باید شامل روسیه و ایران باشد و آمریکا جایی در آن ندارد.