برگزاری کنگره آیت‌الله مشکینی در اردبیل

سیاسی

کنگره آیت الله مشکینی با حضور علما و فقهای برجسته حوزه علمیه قم در اردبیل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، امام جمعه اردبیل گفت: تهجد بزرگترین رمز موفقیت بزرگان دینی است که آیت‌الله مشکینی همواره به آن مقید بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت الاسلام سید حسن عاملی امروز در کنگره آیت‌الله مشکینی در اردبیل

گفت: ما امروز از شخصیت فقهی، مجاهد و شجاع، عارف واصل، خطیب توانا، معلم اخلاق، سیاست‌مداری بصیر، مدیری پرتوان و جمیع فضایل ارزشی و ثروت معنوی را پاس می‌داریم که یکی از رموز موفقیت ایشان پرکاری و محترم دانستن وقت و زمان است.

وی گفت: آیت‌الله مشکینی بارها ‌در سخنانش اعلام کرده بود ‌که حتی 5 دقیقه از عمر خود را به هدر نداده و سعی می‌کردم تحت تعقیب سربازان رژیم سفاک شاهنشاهی قرار نگیرم تا به جای اسیر و گرفتار شدن در زندان قلم خود را بکار ببرم.‌

عاملی، دومین رمز موفقیت آیت‌الله مشکینی را ذائقه معنوی این مجاهد بیان کرد و گفت: تهجد بزرگترین رمز موفقیت بزرگان دینی است که آیت‌الله مشکینی همواره به آن مقید بود و در کنار آن روحیات عالی و مرام بلند مشکینی از وی شخصیتی ساخته بود که همواره درصدد اندوختن معرفت و حق‌بینی بود و رمز موفقیت ایشان قدرت روحی فوق‌العاده‌اش بود.‌

وی افزود: قدرت روحی آیت‌الله مشکینی هرگز اجازه نداد تا در زندگی برای خود بساطی مادی فراهم کند بلکه نگاه او از تقید زندگی مادی دور بود.

تصریح کرد: مشکینی در دوران تحصیل ایام سختی را پشت سر گذاشت، ولی همواره در مسیر کسب کمال حرکت کرده، به طوری که در زندگی به کم قناعت کرد و با صبر و مقاومت در دوران مبارزات انقلابی و دوران تحصیل خود همواره تلاش می‌کرد تا اراده خود را تقویت کند.

وی اضافه کرد‌: این شخصیت وارسته تقوا و تزکیه نفس را همواره در مسیر حرکتی خود قرار داده و مجسمه اخلاص بود و به تشفی خاطر اعتقادی نداشت چرا که بزرگترین فاجعه برای مسئولان اداری و سیاسی ما این است که گاه مسائل کلان جامعه را به خاطر این تشفی خاطر ذبح می‌کنند.

عاملی بیان کرد: مشکینی با درایت و تیزبینی هرگز از خط امام(ره) فاصله نگرفت و خود نیز اهل عمل بود و در توصیه خود سعی می‌کرد که مسئولان هر چه را که شایسته می‌دانند، عمل کنند.

ناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و دبیر کنگره آیت‌الله مشکینی در اردبیل نیز گفت: از دی ماه سال 91 فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی برای برگزاری این کنگره در شهر قم و به تبع آن در اردبیل آغاز شد تا بر اساس تصمیم شورای فرهنگ عمومی این کنگره در قم و اردبیل برگزار شود.

وی با بیان اینکه اینک کنگره اول در قم و سپس در اردبیل برگزار می‌شود، افزود: فراخوان کشوری این کنگره از طریق قم انجام شد و ما هم پیگیر مسائل و مباحث بودیم تا امسال شاهد برگزاری کنگره آیت‌الله مشکینی در استان اردبیل باشیم.

اسحاقی تصریح کرد: در این مراسم علاوه بر سخنرانی حضرات آیات ری‌شهری، عاملی، ننه‌کران و قاضی عسگر دو مقاله پژوهشی و تحقیقی و مطالعاتی ارائه شده و قرار است از کتاب زندگینامه و دوران مبارزات آیت‌الله مشکینی رونمایی شود.

آیت‌الله میرزاعلی اکبر فیض معروف به مشکینی 10 آذر ماه سال 1300 شمسی در روستای آلنی از توابع مشگین‌شهر استان اردبیل دیده به جهان گشود و در هشت مرداد سال 86 دار فانی را وداع گفت.

آیت‌الله مشکینی آموزش اولیه در نجف اشرف را به هنگام حضور پدر برای تحصیل علوم دینی در آن حوزه مقدسه آغاز کرد و پس از بازگشت به وطن فراگیری علوم دینی را نزد پدر ادامه داد و پس از فوت پدر برای ادامه تحصیل وارد حوزه علمیه اردبیل شد و چند ماهی در این حوزه به آموختن دروس مقدماتی مشغول شد سپس برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت و در درس حضرات آیات حجت، محقق داماد، بروجردی و امام راحل شرکت کرد

آیت‌الله مشکینی یکی از استادان مبرز حوزه علمیه قم به شمار می‌رفت و درس‌های مقدمات و سطح و نیز درس تفسیر اخلاق و مبانی فقه او مورد توجه بود و شاگردان بسیاری را نیز تربیت کرد.

فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله مشکینی نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برجسته است، به طوری که ایشان عضو و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی، امام جمعه قم و رئیس مجلس خبرگان رهبری بودند.

انتهای پیام

کد N296420